Сакам да кажам/Сакам да прашам

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Замисли еден ден да дојде Заеф на власт и да ти даде 2200 евра годишно, тогаш ќе го верглаш истово само за другата страна?
Годишно те изнајмуваат само или може и за една вечер....еден саат...пола саат?
Ама го захејта детето, остај го.

Нека се радува на парите, кренав раце од човештвото во Македонија, па и Земјава (секоја чест на мали исклучоци).

:D
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Ама го захејта детето, остај го.

Нека се радува на парите, кренав раце од човештвото во Македонија, па и Земјава (секоја чест на мали исклучоци).

:D
Ти може крена раце од нив ама тие не креваат раце од тебе, поточно од сите нас, најточно од нашите џебови, тие парите мора некому да се земат за да се дадат на викторче and other animals...:)
 
  • Like
Реакции: Saladin

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Денес осамна еден текст иако по содржина ништо понов од децениските случувања во нашава ни земја.За ова ли сакав јас да специјализирам??? :banghead
Уште од времето на љубчо била контаминирана археологијата, не е ова нешто ново :zelen

Него во текстот едно ми падна во очи...

Можам но нејќам да си заминам од оваа држава, сакам тука да направам своја фамилија на која ќе и обезбедам сигурна иднина.
Ова е ирационално.
Не знам шо возраст е чоекот ама поарно нека си се евакуира ако сеуште има прилика пошто ако има деца ќе ги заглави да живеат во истиот систем, барем едно 20-25 години што е чист садизам...
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,995
9,625
1,683
Normandy
Уште од времето на љубчо била контаминирана археологијата, не е ова нешто ново :zelen

Него во текстот едно ми падна во очи...Ова е ирационално.
Не знам шо возраст е чоекот ама поарно нека си се евакуира ако сеуште има прилика пошто ако има деца ќе ги заглави да живеат во истиот систем, барем едно 20-25 години што е чист садизам...
А бе секој секако ја разгледува можноста за престој во родниот крај. Викај го тоа ирационално, најчесто истото и нема логика. People do stupid things, they are animals with reason and intellect, yet they tend to (dis)approve their existence.
У принцип ние што сме апатридски настроени тука, имаме повеќе сенс и протежираме како реално би се поправила ситуацијата за разлика од патриотите. And there are these p(h)onies кои „госпоТ“ им дал разум онолку колку да можат да видат пред себе, а не околу себе.
Туу бе Бобо ќе ме кара, два пати му го спомнав името свето :zelen
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
А бе секој секако ја разгледува можноста за престој во родниот крај. Викај го тоа ирационално, најчесто истото и нема логика. People do stupid things, they are animals with reason and intellect, yet they tend to (dis)approve their existence.
У принцип ние што сме апатридски настроени тука, имаме повеќе сенс и протежираме како реално би се поправила ситуацијата за разлика од патриотите. And there are these p(h)onies кои „госпоТ“ им дал разум онолку колку да можат да видат пред себе, а не околу себе.
Туу бе Бобо ќе ме кара, два пати му го спомнав името свето :zelen
Ако беа животни немаше да се осеќаат приврзани кон `родниот крај`, животинките барем ја имаат таа предност:)
Проблемот е што во залог го ставаат животот, претпоставувам се работи за искрен патријот во случајот, а таа категорија, искреното патријотство обично било извор на тешки страданија на искрениот...и на неговата породица.

Туку шо се чудам и јас, коа ќе ми текне дека пола од оние на Сома шо трчале преку ничија земја биле доброволци и искрени патријоти...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Понекогаш им завидувам на раја со фиксни идеи, имаат некој внатрешен мир, некој порив кој секогаш ги турка напред.
Како тоа? Па така, гледав некои документарци за потрага по богатство, некои лик бараше рудник со злато 72 години :frantic почнал на 16 под влијание на татка си (кој пак го барал под влијание на татка си:zelen) - се до своето упокоение на 88.години. Денес син му, веќе во поодминати години го бара рудникот а со него и син му на син му, на планината на Суеверието (најјако име Superstition mountain) and they go on...

Исто и некои кои бараа злато од конквистадори, други бараат богатство на темпларите, трети потонат брод... и така генерација по генерација ич не се замараат со дневни политики или слични глупости, си живеат со некој детски сон за богатство на крајот на виножитото, во свој филм ... е сега еден од 100 ќе најде нешто, тоа ќе се прочуе и само ќе ги мотивира дополнително во потрагата...

Не знам зошто но ми делува достојно за почит...
 
  • Like
Реакции: Redhead and Saladin

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
818
535
1,103
29
Скопје
Замисли еден ден да дојде Заеф на власт и да ти даде 2200 евра годишно, тогаш ќе го верглаш истово само за другата страна?
Годишно те изнајмуваат само или може и за една вечер....еден саат...пола саат?
Ами евро за Вицето и кафе и локум за тебе ќе има ли ? Ти мислиш дека ја се крстам во субвенците? Па тие ми се само ко помош без нив би имал само помал профит за разлика од тој што го имам сега. Само знаеш зајко ако дојде некад на власт ќе мора да прикривам данок наместо истиот да го плаќам.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Само во Македонија: Крадиш од некаде, те фаќаат, ги убиваш зашто те фатиле и на крај на суд те пуштаат затоа што си убил во самоодбрана.
Спротивно: Доаѓа крадец, го фаќаш и плаќаш оштета затоа што си го истрауматизирал.
 
  • Like
Реакции: Lady*, Electra and Saladin

FallenAngel

Староседелец
5 декември 2012
601
401
1,073
Eupen
Сакам да се тетовирам, но незнам дали кожата алергично ќе ми реагира оти ми е прва тетоважа. Како да го утврдам тоа?