Сакам да кажам/Сакам да прашам

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Моментот кога 17 годишни девојчиња излегуваат пред камери и читаат текст полн со поими како `соросоиди` и `странски служби` (причина - средношколските протести и контрапротести)
17 годишни девојчиња партиско-пастирски активисти.
17.

Девојче на 17, а веќе апсолутен бескичмењачки морон без никаква надеж. Трагична пролиферација на ДНК.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Постои една категорија на лица која без моја свесна желба го активира мизантропот во мене.
Оние кои кога се споменува некоја тема која е надвор од daily grind ја карактеризираат како `абе бегај филозофии` или `bezvezase zamarash brad` , `krivi drini hehe`, `daj kazi kako dase naprai para vii go mitre lani nemase sol vo oci sea vozi bembe ot 1999`.

Како да им кажеш дека си човек, резултат на милиони години еволуција, најкомплексниот мозок со најкомплексна невронска мрежа низ која секојдневно струјат мисли и идеи - во познатиот универзум (Анунаки duly noted(party)) ?
И што со самото постоење како таков на тацна ти се дадени мисловни процеси кои ги нема... да повторам, ниту едно битие во радиус од 200.000.000 светлосни години?
Можност за индивидуална перцепција, за индивидуален израз и креација, можност за нешта за кои нема можност ниту едно битие во позна.... yup, познатиот космос?
Свесност која случајност е тоа од ненормални размери, да егзистираш како човек, колку коцки се поклопиле за да се родиш воопшто?

И сега треба да се ограничам на `daj kazi kako dase naprai para vii go mitre lani nemase sol vo oci sea vozi bembe ot 1999`?(facepalm)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хоуп*

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Решавам на испит од оние долгометражните задачи по Нумерички методи, Њутн-рафсонова и таман бев на средина негде, ми ш'шкаа тој од зад мене, си реков... ај мајката ја решил пред мене, па сака да ме поштеди од маките и да ми ја кажи?!

Типот си пуштил на телефон и гледал епик клипчиња каде играч спасува чист гол... ЕВЕ!



Кратко време се мислев и заклучив дека и Пујол е легенда, а богами и колегава!
 

Ditto+Maker

Истакнат Член
8 декември 2014
351
254
373
Bookworld
Сдк нова сум на форумов ,долго ве читам, па време беше и член да станам :D
И нека се подобри времево пошо уше малку ке станам бела ко сирење.....-.-' :D
Добредојде!:wavespin Се надевам убаво ќе си поминуваш овде!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: citiesinflames

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
И после 10-15 години не ми се јасни тие рекламите за плаќање данок. Значи данок се плаќа за да не им прокиснува кровот на децата у основно, данок се плаќа за некој курајбер кој се приспособил да цица од народот да не го фаќа инфаркт, данок се плаќа за некој Цане да си го прчи низ Америка како Амбасадор (?!), данок се плаќа за да фрламе пари срби и кинези да ни градат пат од 30 км веќе 3 години. И сеа откако научивме зошто се плаќа данок училиштата се дават во долгови, крововите им киснат и парно имаат колку да не кажат дома „Мамо немаше парно.“, општина должи на ЈП Комуналец (е ајде најди логика да те видам), тој гнојот пак не го фаќа инфаркт оти не плаќа данок и така. Ај што данок се плаќа - се плаќа ама кој бре нормален врти реклами од пред 15 години и која е целта на тие реклами? Народот да го натераат да плаќа данок? Демек народот не плаќа данок па затоа не ја бива државата.

Ах да, прегеска наслушнав нешто 3000 евра казна за родителите чие дете нема да посетува задолжителна настава 25 часа? Кој бре нормален ги мисли закониве? Мајке ми ја првпат слушнав денес за вакво нешто и се прашувам до каде е границата на трпението на народот? Дали стварно народов е толку рамнодушен кон се` што му се дешава и што му наметнуваат? Стварно сакам да знам што размислува обичен жител на библиската беломорска земја, дали е нешто у стил „Господ е голем, тој се` гледа. Ќе ја врати тој правдината ние нема што да правиме. Како ни било пишано така.“ или пак е нешто „Па штом така рекле од горе (?!) така ќе биде, што да правиме. Како за мене така и за сите.“ Еве не знам, се предавам.
s0935.gif



na protesti odat samo klosari so mrsni kosi i ispokinati partali
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
И после 10-15 години не ми се јасни тие рекламите за плаќање данок. Значи данок се плаќа за да не им прокиснува кровот на децата у основно, данок се плаќа за некој курајбер кој се приспособил да цица од народот да не го фаќа инфаркт, данок се плаќа за некој Цане да си го прчи низ Америка како Амбасадор (?!), данок се плаќа за да фрламе пари срби и кинези да ни градат пат од 30 км веќе 3 години. И сеа откако научивме зошто се плаќа данок училиштата се дават во долгови, крововите им киснат и парно имаат колку да не кажат дома „Мамо немаше парно.“, општина должи на ЈП Комуналец (е ајде најди логика да те видам), тој гнојот пак не го фаќа инфаркт оти не плаќа данок и така. Ај што данок се плаќа - се плаќа ама кој бре нормален врти реклами од пред 15 години и која е целта на тие реклами? Народот да го натераат да плаќа данок? Демек народот не плаќа данок па затоа не ја бива државата.

Ах да, прегеска наслушнав нешто 3000 евра казна за родителите чие дете нема да посетува задолжителна настава 25 часа? Кој бре нормален ги мисли закониве? Мајке ми ја првпат слушнав денес за вакво нешто и се прашувам до каде е границата на трпението на народот? Дали стварно народов е толку рамнодушен кон се` што му се дешава и што му наметнуваат? Стварно сакам да знам што размислува обичен жител на библиската беломорска земја, дали е нешто у стил „Господ е голем, тој се` гледа. Ќе ја врати тој правдината ние нема што да правиме. Како ни било пишано така.“ или пак е нешто „Па штом така рекле од горе (?!) така ќе биде, што да правиме. Како за мене така и за сите.“ Еве не знам, се предавам.
s0935.gif



na protesti odat samo klosari so mrsni kosi i ispokinati partali
Каков народ таква држава, на жалост.Човекот на денешницата има најголем проблем а тоа е борбата со самиот себе, најтешката борба.....треба прво сами да се промениме а потоа да очекуваме од дугите.Безчувствителни кон другите а самобендисани кон себе.Чекаме друг да ни ги среди работите а ние да седиме и кукаме.Господ е голем но како велат ....тој ни дал бело чисто платно и ако го извалкаме тогаш само со крв и солзи ке можеме да го испереме.Да се излезе на крај со оваа лопурда на власт богами треба да паднат жртвени јагниња, крв да потече и солзи да се леат инаку ништо не правиме.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Општоприфатен е аргументот дека песниве по нашава т.н. естрада се тапа, не само ради тоа што се плагијати и со некој невпечатлив ритам, туку и поради глупите текстови.
Шта је - је...постојат реченици што ствараат рак на мозок и си викаш „Океј...зошто?“, ама во досадна неделна ноќ ако те удри преводот на странскиве паралелно уз слушање, гледаш дека и од нив постојат прилично глупави.
Со тешко срце издвојувам дел од текст од моите омилени Џудас (додуша од времето со Риперот, ама сепак).
Сѐ уште се смеам
Нема многу што друго да направам
Но едно нешто е сигурно
Ќе се вратам по тебе

Имаш ли пиштол
Се сеќаваш ли добро
На кого го искористи
Време е да гориш во пеколот
:eek

Ова може да замислам само некој ванаби генгста од студио Це-Це или Јоце Панов да го изведат... (worried)

Или па кога беше смешно зашто излегле Паркети кај нас, а истовремено не се обрнува внимание што постојат култни бендови што се преведуваат ко Вратите, Пиштоли и Рози, Пољубац, Превртујучи Камења...
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
СДП Што им е филмот на овие од купикнига бе? Ронка љубезност да се немало. Само бркајте си ги вие муштериите, немајте мака :cool:
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Значи, каква п***а сум, еј! Крокодилски солзи и мрсулавање ко 5 годишно дете поради масажа на стапалото.
voodoodoll_2.gif

Се осеќам ко некој вуду да ми прави. Се будам вчера и стапалото ме боли. Денес, уште повеќе, не можам да стапнам... што ќе правам, не знам. Најчудното е што овие 2-3 дена немам мрднато од дома (освен до продавница и една мини шетња) и не се сеќавам дека незгодно сум стапнала или сум ја превиткала ногата. И да сакам да одам до лекар, не можам, ужасно ме боли. F**k my life.