1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Саеми на книги

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од Selma, 28 февруари 2012.

 1. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Скромно оваа година :zelen

  Од антолог
  Куќа од хартија - Карлос Марија Домингез
  Враќањето - Дулсе Марија Каруозо
  18% сиво - Захари Карабашлиев
  Чик - Волфганг Херндорф
  Невидливи љубови - Владимир Јанковски
  Една од Гиљермо (исклучок Окфордските убиства - ја имам)

  Или-или
  Вишнова хроника - Фросе Пармаковска
  Жената на францускиот поручник - Џон Фаулс
  Црвец - Џон Фаулс
  Ненасловената месечева соната - Давор Стојановски

  Бегемот
  Киднапиран - Р.Л. Стивенсон
  Скици нацртани со јаглен - Хенрик Сјенкијевич

  Магор
  Atonement - Ијан Мекјуан

  Темплум
  Детство, Лето, Град - Влада Урошевиќ

  Арс Ламина
  Се случи на 1ви септември - еден пољак (не ми текиња име и презиме)


  ПНВ ќе ги посетам.
  Ками, Барико, Ремарк и Еко се во игра.

   
  На Ditto+Maker му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Уште ја немаа донесено "Ловец на 'ржта", така да, ќе морам повторно да идам. Исто, оставив за втората посета уште барем една од wordsworth изданијата од АК. Исто, од Слово и од КСЦ имаше добри понуди, претежно класици, 150-200 денари.

  нови книги.png
   
  На Ditto+Maker и Saladin им се допаѓа ова.
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Од горе надоле
  Неам, неам ијам, неам ијам (од порано)

  Еве го мојот улов за денес...
  bookfair.jpg

  Ќе појдам и в четврток на Гиљермо и уште некое ситно дополнување. Горе доле, задоволен сум. И сметам дека треба да има помали издавачки куќи кои би се нафаќале на одредени писатели, да им се сруши монополот на ѓурѓа, Матица и ни мање ни више вообразените Табернакул. Намалување lvl 350 - 330 денари.
   
  На Ditto+Maker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Ех, заборавив да прашам, каква е понудата на Темплум?
  Цени, де.
   
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  100 - 150 - 200 денари. Тука некаде се.
  Доста евтини.
   
  На Ditto+Maker му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  :svirka:svirkaБев во саботата. Со еден од новите возови :zelen.
  Антолог:
  "Ноќно нуркање"- Ким Смоге
  "Емаус"- Алесандро Барико
  "Бившиот тапанар"- Херман Бриселманс
  Бегемот:
  "Пошта"- Чарлс Буковски
  "Театарски роман"- Михаил Булгаков
  "Рибја крв"- Јиржи Хајичек
  "Мирисот на дамата во црно"- Гастон Леру
  "Студ"- Ирса Сикуртартоутир
  Или- или
  "Телото во кое треба да се живее"- Петар Андоновски
  "Очи со боја на чевли"- Петар Андоновски
  "Првиот универзитетски ден на мојата ќерка"- Игор Станојоски
  "Ќе ви плуканиците на гробовите"- Борис Вијан
  "Физика на тагата"- Георги Господинов
  Магор
  "Глувци и луѓе"- Џон Стајнбек
  ПНВ публикации
  "Фантомот од операта"- Гастон Леру
  Темплум
  "Парфем"- Патрик Зискинд

  -------
  Малку луѓе имаше кај Ѓурѓа. :svirka
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  Одличен избор!

  (и не само кај ѓурѓа, туку и кај Ниче Димовски :zelen)
   
  На Ditto+Maker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Треба да биде "Ќе ви плукам на гробовите". Ама, добро.
  Една да ја наречам трагикомична ситуација. Мали деца ги имаа донесено на саемот(изгледа беа од Струмица, судејќи по табличките на автобусите). Јас како гледам од штанд на штанд(каде што ме интересира), така и децава одат по ред. Неколку круга свртив и поминувам баш пред Јеховиниве сведоци, кога таму се насобрале осумгодишници, "разгледуваат" брошури или што и да беа, овие на штандот растрчани им подаваат други работи им објаснуваат нешто. Неколку моменти подоцна, еве ти ги учителките. Ги тегнат децава да не стојат таму, на децава па уште поинтересно им е...

  Благодарам @Saladin. Само многу ми е криво што не купив ништо од Македоника Литера/ Македонска реч. И лани ми беше криво, и сега. Допирам, значи не земам, туку допирам една од книгите, автоматски еден од тие на штандот ми објаснува што- како за книгата, ми понудува други книги со слична тематика или жанр... Едноставно се гледа дека си ја знаат работата и навистина се посветени. Наредната година, задолжително. А цените им беа ниски.
   
 9. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254
  Саем на книга во Рамстор до 4 Јуни.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ditto+Maker

  Ditto+Maker Истакнат Член

  Зачленет на:
  8 декември 2014
  Мислења:
  351
  Допаѓања:
  254

Сподели: