Ролерки

Alonee

Нов член
14 февруари 2012
3
3
3
Дали има опасност при возење? Како да се одлучиш за ролерки соодветни на твоето стапало? Ваши совети и мислења. Јас се извинувам ако има ваква тема, неможев да најдам на форумов :) позз

А да и ќе заборавев сакам да си купам ролерки ќе можете да ми кажете кој се најдобри, каде можам да ги најдам и цени? :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Опасност при возење? Да има ако не пазиш како возиш
Имаш цени од 2000 па се до 10000ден ако не и повеќе :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ќе си пробаш повеќе и во кои ти е најудобрно на ногата, тие се најсоодветните. Препорачливо со силиконски тркалца (т.е. не знам веќе ни дали се продаваат оние ко со пластични што беа)
Сега, зависи од кај си, ама во продавнициве за спортска опрема сигурно ќе најдеш.
Опасност...што знам, јас на 5 години прв пат се качив на ролерки и од тогаш ги возам, па не сум имала никакви опасности. Единствено кога на 8 години им изведував точки на сите во маало и вртејќи се да видам дали ме виделе, удрив во паркирана кола и ме мислеа онесвестена, а уствари не станував од срам. Ама тоа од детска чепост :D
И да, за почеток не оди многу по удолници, ниту по прометни улици. Развежбај ги малку рефлексите и кочењето и тоа е. :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Alonee

Какви ролери сакаш? За рекреација или за екстремен спорт? Тие првите се поефтини и можеш да ги најдеш низ цела држава, сум видел во многу продавници низ Скопје. Тие другите се малку поскапи и не се наоѓаат така лесно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

Стефанија

Активен Член
19 февруари 2012
156
233
43
Возам ролерки одама ама немам паднато. Секако нема опасност ако пазиш. Цена од 2000 па до 10000 можеби и повеќе. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Јована and Dee Dee

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
На времето имаше нешто слично на ролерки,не ми текнува како се викаа,ако некој се сети нека ме потсети.
кога тогаш не се качив нема никогаш да се усудам:p(worried):D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
На времето имаше нешто слично на ролерки,не ми текнува како се викаа,ако некој се сети нека ме потсети.
кога тогаш не се качив нема никогаш да се усудам:p(worried):D
ролшуи? Тркалцата не се во линија туку две напред две назад?
 

Dee Dee

Истакнат Член
Јас возам ролерки..Прво немав и ги пробав на Стефанија и ме држеше за рака пошто незнаев да возам и стално се лизгав :D
После си купив едни и возевме ко луди и почнаа да ми кочат и коа гледам тркалцето пред мене шиба..После со на еден другар се возев ама пошто немав долго време возено репнав на земја и страшно се удрив ама сеа со Стефи нови ке си купиме со силиконски тркала и пак ке шибаме..Во Струмица во една продавница се 3000 .. Ваљда од таму ке си купам.. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Salomon ролерките се најубави..
Јас имам од Орка, и тие не се лоши.
Опасност има нормално, можеш да падниш и ломови да се направиш.. Една другарка падна и вилицата ја скрши, и потрес на мозокот доби..
Ако прв пат се качуваш, најубаво е прво со пластични, па после со полусиликонски и накрај со силиконски тркала :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Dee Dee