Родот- производ на нашето општество

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А дали ти ќе се побуниш кога како маж ќе добиеш повисока плата од колешката што ја работи истата работа?? Или ќе те одбијат зошто сметаат дека не си доволно квалификувана само дека си жена?? Рамноправност, а не доминација.
Вака до бескрај ќе одиме. Јас сум повеќе од сигурен дека тоа со платите е надмината работа и тоа уште одамна и дека не ти е релевантен аргумент.

А кога мои колешки на факултет врска немаат од она што го прават на лабораториски вежби, доаѓа асистент и им ги решава и ги добиваат сите поени затоа што доаѓаат со истакнати атрибути, а некој од останатите се мачи саат ипол и пишува секакви забелешки и коментари од вежбата и на крај добива утешни минимални поени? Кажи ако треба, примери имам 300 да ти наведам, не само кај мене на факултет.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Вака до бескрај ќе одиме. Јас сум повеќе од сигурен дека тоа со платите е надмината работа и тоа уште одамна и дека не ти е релевантен аргумент.

А кога мои колешки на факултет врска немаат од она што го прават на лабораториски вежби, доаѓа асистент и им ги решава и ги добиваат сите поени затоа што доаѓаат со истакнати атрибути, а некој од останатите се мачи саат ипол и пишува секакви забелешки и коментари од вежбата и на крај добива утешни минимални поени? Кажи ако треба, примери имам 300 да ти наведам, не само кај мене на факултет.
о
Јас уште од самиот почеток ти кажав дека ти почна тој со субјективни случаи , а не јас , слободно прочитај.. Ако е за тоа лично кај мене на факултет има професор кој е добро познат дека намерно бутка колешки да одат на увид кај него.. Па што?? Јас убаво реков погоре - рамноправност а не доминација.. Примери ги има многу, и за таму и таму ама твоите гледишта не се либерални и повеќе влечат на една страна. Тоа е тоа.
 

Мирче_мкД

Истакнат Член
25 јуни 2012
173
121
343
30
Примери има многу, ама од моја лична перспектива сега времињата дојдоа така шо женската популација дури и ја надминува машката во однос на некои права со исклучок на земјите од блискиот па и подалечниот исток. Се побунија женските тенисерки за наградните фондови од гренд слем турнирите и ете, сега изнесуваат исто, а машките пак играат максимун 5 сета, жените 3. Каква е таа рамноправност тогаш.

Во времето на капитализмот сексот продава и додека е така жените ке ги уживаат правата кои порано не им биле дозолени. Да не се лажеме, доминацијата на светските случувања ја држат, т.е најголемите ѕверки и олигарси се мажи. Ако тие одлучат дека овој систем веќе не функционира по нивна желба, нештата можат многу бргу да се променат.

Иако нив најмалку ги интересираат апсурдните машко/женски препукувања.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo and Dr.Gonzo

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Абе чудна работа ова феминисткиве. Сакаат подеднакви права со мажите, ако ќе им влепиш шамар одма ’’не ме тепај, јас сум жена’’. (facepalm)

:D
И на крај секогаш ако им укажеш на нелогичност ти си ШОВИНИСТ!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Мортидо

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
И на крај секогаш ако им укажеш на нелогичност ти си ШОВИНИСТ!!!

20772997.jpg
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
Ако веќе сакате да испровоцирате некој, цитирајте бар да се осеќа како да е повикан. А не да редите оф топици. Секое добро ;)(inlove)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А, работава е уствари толку проста.
Или ќе бидеш жена т.е. дама, или рамноправна, што и да значи тоа.
Ако сакам да сум рамноправна, ќе мешам и малтер, ќе швајцувам, септички јами ќе чистам, ако сум заслужила и ќе се тепам ко маж со клоци и боксови. Ако сакам да ме гледаат ко 8мо светско чудо, ќе си ќутам.
Не иде ем да ме мазат, ем да сум “рамноправна“ само кога станува збор за убави работи ко, на пример, еднакви плати.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Принцезите одамна научија да менуваат гума од автомобил, а принцевите одамна почнаа да облекуваат фустани и да носат високи потпетици.
И не знам како можете да споредувате тепање со еднаквост на половите. Само таму сте мажишта..? Во тепање??? Не ја мешајте нежноста и кревкоста на жената со нејзината силна и непокорна психа. Мајката како жена е една од најважните ликови при растењето на децата и формирањето на неговиот карактер, далеку повеќе од таткото мажот!
Ајде бе... нека дојде едно машко на интимна депилација... да го чуем тоа мачо пискање би сакала....ух како би уживала во тие моменти:):)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,916
393
Fukushima
www.gonzo.com
Принцезите одамна научија да менуваат гума од автомобил, а принцевите одамна почнаа да облекуваат фустани и да носат високи потпетици.
И не знам како можете да споредувате тепање со еднаквост на половите. Само таму сте мажишта..? Во тепање??? Не ја мешајте нежноста и кревкоста на жената со нејзината силна и непокорна психа. Мајката како жена е една од најважните ликови при растењето на децата и формирањето на неговиот карактер, далеку повеќе од таткото мажот!
Ајде бе... нека дојде едно машко на интимна депилација... да го чуем тоа мачо пискање би сакала....ух како би уживала во тие моменти:):)
Еве јас ќе дојдам на депилација. Со восок ќе ме депилираш? (smoke)

А многу се забега со темава додуша.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo