Работно искуство

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
325
395
1,063
Брат, не знам дали и колку си дипломиран адвокат ... ама очигледно повеќе ке те биде за слаткар !!!
немам никаква појака диплома, а задоволен сум повеќе од тебе - сум се снашол, дипломата нема сама во 3 часот сабајле да те разбуди и да ти каже комбинации, како да заработиш или каде да инвестираш - ако немаш каде што треба да имаш ... ни 3 факултета нема да ти помогнат ...

да не идеме со оф топици... слободно пиши ми на ПП - тука сум за консултации 24/7

фала многу :sreken
Прво, дипломиран адвокат не постои, ама ете, толку знаеш.
А тоа дали си се снашол или не, твоја работа, само многу си скромен со тоа што мене ме викаш на конверзација по ПП, не можам од тебе да барам совети, многу си добар спрема еден слаткар, срам ми е.
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
325
395
1,063
му излегов во пресрет за друга работа на неговиот брат,а он ми возврати со тоа што ме прими во таа фирма ...
ЗНАЧИ
само од дипломи,седење дома, кукање и плукање по државава ... не се станува човек !

или те бива или не те бива - трето нема (shake)
само од дипломи,седење дома, кукање и плукање по државава ... не се станува човек !- така е, треба да се има и врски и чаламење на форуми, како тоа сме најбољи, а уствари гзот под кирија сме го дале ;)
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Praetorian i Реми (inlove) ... абе заради такви како вас државава е назад 500 години, не заради турците ,политичариве или не знам што ...
Не плукате, туку р'кате по државава ...браво за вас - а сакате она да ви возврати со тоа што ке ве вработи на места каде што мислите дека заслужувате ? (y)

само во оваа земја самите луѓе плукаат по државата - тоа ти е исто како да плукаш по својата мајка - ц ц ц
додека вие сте играле со другарчињата и сте иделе во школо на сметка на вашите родители - јас сум работел, не сум го давал гзот под кирија, не сум се улижувал нигде и не сум кукал никогаш - здрав прав сум , верувам како и вас, имам памет- го користам, имам раце- заработувам ! ама јбг - некој немаат му:cenzuraа да ризикуваат, па затоа седат дома и кукаат -
Праеторион - не реков дека сум дипломиран човек, затоа немам ни појма дали има дипломиран адвокат или нема, за мене постојат одлични адвокати и адвокати кој само идат на работа - дека тоа студирале ! за повеќе не ме ни интересира (shake)

и секој денес вработува каде што има интерес ... без интерес ни комшијата денес не ти посакува добро утро - и ако само тоа го вика !!!

зашто јас би вработил некој во моја фирма дека е само дипломиран клик-клак , кога можам да вработам некое дете, каде што би имал некој интерест за возврат - може звучи сурово - ама реалноста е тоа ... (nod)

мислам дека можеме да дебатираме тука со денови и денови , само несакам да има тензија - јас повеќе сум за да идеме негде на некоја пијачка и да се изнасмееме и да избегаме од работава одколку да се препукуваме на форумов како некој деца !(pivo)
 

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
325
395
1,063
Praetorian i Реми (inlove) ... абе заради такви како вас државава е назад 500 години, не заради турците ,политичариве или не знам што ...
Не плукате, туку р'кате по државава ...браво за вас - а сакате она да ви возврати со тоа што ке ве вработи на места каде што мислите дека заслужувате ? (y)


и секој денес вработува каде што има интерес ... без интерес ни комшијата денес не ти посакува добро утро - и ако само тоа го вика !!!

зашто јас би вработил некој во моја фирма дека е само дипломиран клик-клак , кога можам да вработам некое дете, каде што би имал некој интерест за возврат - може звучи сурово - ама реалноста е тоа ... (nod)

мислам дека можеме да дебатираме тука со денови и денови , само несакам да има тензија - јас повеќе сум за да идеме негде на некоја пијачка и да се изнасмееме и да избегаме од работава одколку да се препукуваме на форумов како некој деца !(pivo)
Самовеличењето и лупањето у гради у стилот- "Мали ја коа бев на твои години"....нема да го коментирам, одлика ми е на луѓе кои како мали им купувале семки на возрасните у колонијал, али нема везе.
Само ќе пишам во врска со темата кај што е болдирано- Значи сепак треба интерес од нечија страна и услуга, а не или те бива или не :)
Седи раат, зашто работењето во стилот трчи-лажи, вршењето некому услуга за да се влезе на работно место и удирањето (како твоето) у гради, интелектуалната сила почна да работи за 3000 денари или како келнери, чистачи и шофери а не онолку колку што заслужува.
Дипломираните, магистрите се наоѓаат по кафани како садомијачи, вечни практиканти или продавачи у супермаркети за 8000 денари.
Така пропаѓа државата.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Реми

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Само ќе пишам во врска со темата кај што е болдирано- Значи сепак треба интерес од нечија страна и услуга, а не или те бива или не :)
Седи раат, зашто работењето во стилот трчи-лажи, вршењето некому услуга за да се влезе на работно место и удирањето (како твоето) у гради, интелектуалната сила почна да работи за 3000 денари или како келнери, чистачи и шофери а не онолку колку што заслужува.

човек ... ако те бива нема да чекаш никој да те вработи, сам ке си се снајдеш !

и ме изнасмеа бе ... :D интелектуалната сила почна да работи за 3000 денари :rofl
секој што има диплома за тебе е интелектуална сила ? (facepalm)
да е интелектуалец, тој верувај нема да работи за тие пари - ке се снајде за многу повеќе ...
за мене интелектуална сила се тие што сами се борат, сами заработуваат и сами просперираат !
моево повеќе држи вода !!! (party)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and WomanInRed

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
човек ... ако те бива нема да чекаш никој да те вработи, сам ке си се снајдеш !

и ме изнасмеа бе ... :D интелектуалната сила почна да работи за 3000 денари :rofl
секој што има диплома за тебе е интелектуална сила ? (facepalm)
да е интелектуалец, тој верувај нема да работи за тие пари - ке се снајде за многу повеќе ...
за мене интелектуална сила се тие што сами се борат, сами заработуваат и сами просперираат !
моево повеќе држи вода !!! (party)

Шо се смееш? Приправник работи за 3000 до 6000 во адвокатска канцеларија.
Чудно ти е или несвојствено?
Ти сам не можеш да се бориш, можеш да се бориш ако мама и тато претходно ти создале врски, те пикнале на работно место, а што понатаму, зависи од тебе. Како тоа сам ќе просперираш? Треба да имаш капитал. Капиталот односно парите пак ги добиваш од мајка ти и татко ти или подигаш кредит за да отвориш бизнис. Си видел колкави се каматите во банки? Знаеш да пресметаш?

Да знаеше од ракав немаше да тресеш глупости.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Praetorian

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
325
395
1,063
човек ... ако те бива нема да чекаш никој да те вработи, сам ке си се снајдеш !

и ме изнасмеа бе ... :D интелектуалната сила почна да работи за 3000 денари :rofl
секој што има диплома за тебе е интелектуална сила ? (facepalm)
да е интелектуалец, тој верувај нема да работи за тие пари - ке се снајде за многу повеќе ...
за мене интелектуална сила се тие што сами се борат, сами заработуваат и сами просперираат !
моево повеќе држи вода !!! (party)
Па сам си признаваш дека не си интелектуална сила, затоа не знаеш дека работат за 3000 денари.
Нека просперира сам штотуку дипломиран економист, доктор и сл, без врски и сл. - на куково лето.
За тебе интелектуалец може да е и некој што едвај завршил средно со гњавење, со врски, ама по дефиниција не е така. (bravo)
 

4FUN

Староседелец
3 март 2012
897
1,988
1,093
Реми убаво ви пишав ... јас сум повеќе за да излеземе и да идеме на пијачка и да се изнасмееме како луѓе ...
ама почна преку :cenzura да ми доагаш ...
прво
немам татко ...

второ , ке ти дадам адреса по ПП , дојди и прашај ја мајка ми дали некогаш сум и побарал пари од дома !!!

трето - ако не ве бива за ништо ... немој да кукате - јас како сум се снашол и како се снаоѓам, само јас си знам... само знам дека чиста ми е совеста !!!
очигледно ве бива само за куцање на тастатура и плукање по државата - не верувам дека и за к:cenzuraр те бива тебе ...
ако имаш паметна инвестиција , ке земеш кредит, ке ги платиш каматите и после ке си работиш со твој пари ...
ама од секое дрво шупелка не бива - некој се родени само за дрва !!!

сега слободно можеш да земеш некоја даска , да залепиш некој плакат и да идеш пред владата заедно со другар ти и да протеситрате за правата на имбецилите во МКД !

толку од мене
фала многу
(muscle)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum

Praetorian

Староседелец
24 февруари 2012
325
395
1,063
Реми убаво ви пишав ... јас сум повеќе за да излеземе и да идеме на пијачка и да се изнасмееме како луѓе ...
ама почна преку :cenzura да ми доагаш ...
прво
немам татко ...

второ , ке ти дадам адреса по ПП , дојди и прашај ја мајка ми дали некогаш сум и побарал пари од дома !!!

трето - ако не ве бива за ништо ... немој да кукате - јас како сум се снашол и како се снаоѓам, само јас си знам... само знам дека чиста ми е совеста !!!
очигледно ве бива само за куцање на тастатура и плукање по државата - не верувам дека и за к:cenzuraр те бива тебе ...
ако имаш паметна инвестиција , ке земеш кредит, ке ги платиш каматите и после ке си работиш со твој пари ...
ама од секое дрво шупелка не бива - некој се родени само за дрва !!!

сега слободно можеш да земеш некоја даска , да залепиш некој плакат и да идеш пред владата заедно со другар ти и да протеситрате за правата на имбецилите во МКД !

толку од мене
фала многу
(muscle)
Со дама прво, не се збори така, барем интелектуалците знаат дека тоа е така. Упс, извини, слаткарите знаат.
Ако ние треба да идеме пред влада да протестираме за правата на имбецилите, со 5 годишно образование, 2 годишно работно искуство по струка, сезонска работа на Крит по 10-12 саата, мрцварење со клошари на секој чекор и сл, онда ти за почеток, врати се во средно школо (ваљда го имаш завршено) за да го научиш основниот бон-тон на разговарање со девојче, за другото, потоа. (flower)
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Реми убаво ви пишав ... јас сум повеќе за да излеземе и да идеме на пијачка и да се изнасмееме како луѓе ...
ама почна преку :cenzura да ми доагаш ...
прво
немам татко ...

второ , ке ти дадам адреса по ПП , дојди и прашај ја мајка ми дали некогаш сум и побарал пари од дома !!!

трето - ако не ве бива за ништо ... немој да кукате - јас како сум се снашол и како се снаоѓам, само јас си знам... само знам дека чиста ми е совеста !!!
очигледно ве бива само за куцање на тастатура и плукање по државата - не верувам дека и за к:cenzuraр те бива тебе ...
ако имаш паметна инвестиција , ке земеш кредит, ке ги платиш каматите и после ке си работиш со твој пари ...
ама од секое дрво шупелка не бива - некој се родени само за дрва !!!

сега слободно можеш да земеш некоја даска , да залепиш некој плакат и да идеш пред владата заедно со другар ти и да протеситрате за правата на имбецилите во МКД !

толку од мене
фала многу
(muscle)

Јас ти изнесувам факти, ти велиш дека кукам. :nerd
Ако одиме по редослед тоа би изгледало вака.

Сакам кредит.
Услови - Да си некаде вработен, да имаш минимум две години искуство како и договор, да добиеш потврда од работа дека ќе бидеш во работен однос минимум уште пет години, да имаш двајца жиранти кои ги исполнуваат критериумиве, да аплицираш и да добиеш кредит со камата до небо и крстење дека нема да ти пропадне истиот.

Каде е дупката?
-Прво ниеден газда воопшто не гарантира дека ќе бидеш вработен, особено во приватен сектор и затоа веројатноста дека ќе добиеш потврда е сведена на нула.
Второ сите бараат минимум две години работно искуство за да аплицираш на работно место за кое си учел.
Трето - Работното искуство ќе го добиеш кога ќе бидеш ДВЕ ГОДИНИ ПРАКТИКАНТ во фирма ( читај - работиш за без пари ) и ќе те влечат по 8 саати дневно.
Четврто и последно кредит во денешни услови ниеден нормален не подига.
Знаеш зошто? Зошто не се исплати во државава. Имаш даноци, месечни издатоци и ред други компликации. Просто кажано - Заработката која ја добиваш не ги покрива трошоците, а не минимален износ за себе. Тоа е научна фантастика.

Затоа пред да се лупаш во гради со снаоѓање и вреѓање, КОРИСТИ ФАКТИ.