Работа преку лето во странство

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Би сакал доколку некој може да ми каже како би можел да најдам работа некаде во странство (низ Европа), само работата е што не сум студент па незнам како би идело тоа....
Вака работа во Македонија не се бара, а камо ли во Европа, седиш дома и чекаш некој да ти каже што и како.
Инаку со Македонски пасош неможеш да работиш во странство, освен на црно, но ако те фатат во некои држави ќе те казнат на неколку години да неможеш да влезеш, а некаде ќе добиеш забрана за доживотно да неможеш да ја посетиш истата, така да јас не ти препорачувам да бараш на црно. Тоа за во Европа, доколку веќе бараш излез од нашата земја, гледај Катар, или Дубаи некаде, таму можеш и со Македонски пасош.
 

Just Perfect

Активен Член
3 април 2013
137
120
43
Вака работа во Македонија не се бара, а камо ли во Европа, седиш дома и чекаш некој да ти каже што и како.
Инаку со Македонски пасош неможеш да работиш во странство, освен на црно, но ако те фатат во некои држави ќе те казнат на неколку години да неможеш да влезеш, а некаде ќе добиеш забрана за доживотно да неможеш да ја посетиш истата, така да јас не ти препорачувам да бараш на црно. Тоа за во Европа, доколку веќе бараш излез од нашата земја, гледај Катар, или Дубаи некаде, таму можеш и со Македонски пасош.
можеш на балканот да работиш без бг пасош..пр. срна гора,хрватска,србија и бугарија...
и раб можеш да најдеш од дома ако се потрудиш да прочепкаш повеќе на нет,за која област и за која земја те интересира,да е вечен нетов-се си има на него
 

hellassteel

Нов член
4 јуни 2013
11
4
3
надвор од мк
www.tajnata.com
За да појдеш било каде прво треба доста време да поминеш пред компјутер да запознаеш некои работи, закони и што ли не за државата каде што имаш намера да одиш.
Nassau - Бахами изгледа доста интересна дестинација. скапо е но стандардот е прилично висок што значи и платите се високи а визи не ни требаат до 90 дена а и ако најдеш работа не сретнав некои сложени законски процедури за да работиш.
 

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Би сакала да работам некаде странсво преку лето. Сепал искуство е, нов начин на живот, се ново непознато :)
Подадов јас за летово сега за Германија, сакам да одам. Ама уште ништо нема, ќе видиме шо ќе биди. :)
 

hellassteel

Нов член
4 јуни 2013
11
4
3
надвор од мк
www.tajnata.com
Ако има заинтересирани еве опции и тоа многу добри за хрватска. www.tajnata.com на страната “Корисно“ има пдф фајл Registracija firme - Hrvatska. Има интересна опција за работа таму но... сами да си отворите фирма и потоа не е некој особен проблем за да земете престој. Додека отварате фирма во Македонија, истата отворете ја во хрватска со многу полесен и поедноставен начин за да регистрирате фирма. Барајте “ЈДОО“ “једноставно друштво..“ и како и колку ќе работите и заработите сепак зависи од вашата способност.
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
136
1,053
Од тоа што се нуди за работа во странство, не би работела на брод. Најнесигурна работа. Ќе ти ги загинат документите и нема да можеш да се вратиш.
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
136
1,053
Sto se nudi za rabota preku leto preku agenciite, osven rabota na brod? Kolku meseci trae rabotata? Dali se placa nesto vo agenciite za rabota? Od mobilen sum, zatoa pisuvam na latinica.
 

Goran58

Истакнат Член
30 март 2019
8
2
113
40
Sto se nudi za rabota preku leto preku agenciite, osven rabota na brod? Kolku meseci trae rabotata? Dali se placa nesto vo agenciite za rabota? Od mobilen sum, zatoa pisuvam na latinica.

Стојне,
Повели многу огласи за работа во странство има на странава:

https://www.bin.mk/sch/i.html?cat=rabota-vo-stranstvo

од Малта, преку Хрватска, до Германија итн.
Многу убаво и детално се опишани работните позиции, со плата, со контакт телефони, е-маилови,
ги имаш буквално сите потребни информации.
Јас периодов барам и гледам баш за од средина Мај кај да фатам патот,
И огласиве од тука што ги исконтактирав некако најажурни и најверодостојни на напишаното ми се видоа.
Сега не знам ти баш за која област бараш работа, и дали имаш одредена земја конкретно,
ама еве баш пробај, па пиши ни тука искуство и впечатоци, ако не ти е тешко.
Со среќа! (happy)