1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Работа преку лето во странство

Дискусија во форумот 'Кариера' започната од efederer, 10 март 2012.

 1. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Вака работа во Македонија не се бара, а камо ли во Европа, седиш дома и чекаш некој да ти каже што и како.
  Инаку со Македонски пасош неможеш да работиш во странство, освен на црно, но ако те фатат во некои држави ќе те казнат на неколку години да неможеш да влезеш, а некаде ќе добиеш забрана за доживотно да неможеш да ја посетиш истата, така да јас не ти препорачувам да бараш на црно. Тоа за во Европа, доколку веќе бараш излез од нашата земја, гледај Катар, или Дубаи некаде, таму можеш и со Македонски пасош.
   
 2. Just Perfect

  Just Perfect Активен Член

  Зачленет на:
  3 април 2013
  Мислења:
  137
  Допаѓања:
  120
  можеш на балканот да работиш без бг пасош..пр. срна гора,хрватска,србија и бугарија...
  и раб можеш да најдеш од дома ако се потрудиш да прочепкаш повеќе на нет,за која област и за која земја те интересира,да е вечен нетов-се си има на него
   
 3. hellassteel

  hellassteel Нов член

  Зачленет на:
  4 јуни 2013
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  4
  За да појдеш било каде прво треба доста време да поминеш пред компјутер да запознаеш некои работи, закони и што ли не за државата каде што имаш намера да одиш.
  Nassau - Бахами изгледа доста интересна дестинација. скапо е но стандардот е прилично висок што значи и платите се високи а визи не ни требаат до 90 дена а и ако најдеш работа не сретнав некои сложени законски процедури за да работиш.
   
 4. Mameha

  Mameha Староседелец

  Зачленет на:
  9 јуни 2013
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  814
  Би сакала да работам некаде странсво преку лето. Сепал искуство е, нов начин на живот, се ново непознато :)
  Подадов јас за летово сега за Германија, сакам да одам. Ама уште ништо нема, ќе видиме шо ќе биди. :)
   
 5. hellassteel

  hellassteel Нов член

  Зачленет на:
  4 јуни 2013
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  4
  Ако има заинтересирани еве опции и тоа многу добри за хрватска. www.tajnata.com на страната “Корисно“ има пдф фајл Registracija firme - Hrvatska. Има интересна опција за работа таму но... сами да си отворите фирма и потоа не е некој особен проблем за да земете престој. Додека отварате фирма во Македонија, истата отворете ја во хрватска со многу полесен и поедноставен начин за да регистрирате фирма. Барајте “ЈДОО“ “једноставно друштво..“ и како и колку ќе работите и заработите сепак зависи од вашата способност.
   
 6. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  386
  Допаѓања:
  132
  Од тоа што се нуди за работа во странство, не би работела на брод. Најнесигурна работа. Ќе ти ги загинат документите и нема да можеш да се вратиш.
   
 7. Ananas

  Ananas Полноправен Член

  Зачленет на:
  14 јануари 2019
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  32
  Најдобро е преку агенција.
   
 8. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  386
  Допаѓања:
  132
  Sto se nudi za rabota preku leto preku agenciite, osven rabota na brod? Kolku meseci trae rabotata? Dali se placa nesto vo agenciite za rabota? Od mobilen sum, zatoa pisuvam na latinica.
   
 9. Ananas

  Ananas Полноправен Член

  Зачленет на:
  14 јануари 2019
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  32
  Види на www.kontekst.mk
   
 10. Goran58

  Goran58 Полноправен Член

  Зачленет на:
  30 март 2019
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  2

  Стојне,
  Повели многу огласи за работа во странство има на странава:

  https://www.bin.mk/sch/i.html?cat=rabota-vo-stranstvo

  од Малта, преку Хрватска, до Германија итн.
  Многу убаво и детално се опишани работните позиции, со плата, со контакт телефони, е-маилови,
  ги имаш буквално сите потребни информации.
  Јас периодов барам и гледам баш за од средина Мај кај да фатам патот,
  И огласиве од тука што ги исконтактирав некако најажурни и најверодостојни на напишаното ми се видоа.
  Сега не знам ти баш за која област бараш работа, и дали имаш одредена земја конкретно,
  ама еве баш пробај, па пиши ни тука искуство и впечатоци, ако не ти е тешко.
  Со среќа! (happy)
   

Сподели: