Работа преку лето во странство

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
да да, леле сум заборавила да пишам за кај:trepka
Многу кратко трае, 2/3 минути. Ќе те потпраша нешто поврзано со CVто, што студираш, која дата си родена, дали/што имаш претходно работено... колку да види каков ти е англискиот. Биди насмеана. Биди фина, сакаат кога ќе ги прашаш How're you doing? или коментари од типот It's nice to meet you и слично, ништо страшно. Истото важи и за во амбасада кога ќе дојде време, нема потреба за трема. :)
 
  • Like
Реакции: Lily

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,130
1,066
113
Скопје
www.statik-group.com
Бидјеќи сум член на IAESTE планирам периодов да аплицирам за пракса во Австрија или Германија.Платена е праксата што е помалку битно, но сакам убаво да прошетам низ фабриките особено на BMW.

Не сум размислувал за работа во Америка или Авганистан од причина што сега за сега тука супер ми оди, иако искуство големо е да се оди во странство да се работи, па макар и шетам ко паразит.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Јас ако би одел во Америка да работам, тоа ќе биде само за да стекнам искуство. Парите би ги истрошил таму. Еднаш се живее.
 

littleblackdress

Полноправен Член
22 февруари 2012
96
74
18
Јас аплицирав за Америка оваа година идам, пред некој ден имав интервју ја добив работата. Идам за чикаго во Six Flags како лајф гард :)
Одеше на некој курс за лајф гард, полагаше нешто? Или?
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Добредојде eduardo на форумот. Најпрво ти ја преименував темата. Како второ би било добро да ги прочиташ основните правила на форумот, и секако за да не бидеш игнориран од сотантите членови и да не бодат во очи твоите мислења, користи кирилична поддршка. Поздрав и се надевам дека некој ќе ти помогне.
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,685
3,863
1,183
Добредојде eduardo на форумот. Најпрво ти ја преименував темата. Како второ би било добро да ги прочиташ основните правила на форумот, и секако за да не бидеш игнориран од сотантите членови и да не бодат во очи твоите мислења, користи кирилична поддршка. Поздрав и се надевам дека некој ќе ти помогне.
Тој пиша работа во странство .. немора да значи дека е само Бугарија.
 
  • Like
Реакции: Trajche and parvati

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
Тој пиша работа во странство .. немора да значи дека е само Бугарија.
Чим е таква работата, споена е темата со веќе постоечката. Човекот како што разбрав бара да работи во странство заварувач, но без Бугарски пасош.
 

the SOM

Нов член
14 февруари 2012
4
0
1
31
Skopje
Би сакал доколку некој може да ми каже како би можел да најдам работа некаде во странство (низ Европа), само работата е што не сум студент па незнам како би идело тоа....