Работа преку лето во странство

efederer

Админ
Член на администрација
2 октомври 2011
155
256
1,063
Споделувајте искуство за повремена работа преку лето. Кои се опциите, колку се плаќа, каде е најисплатливо?
Јас работев додека да завршам факултет секоја година во Грција, 7 години по ред. Но, повеќе одев за да си истерам гага одмор отколку за да заработам за овде па ми беше одлично.
 

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
Летово бев Америка, супер беше се, само шо мене не ми се исплати воопшто пошо една работа работев, али сепак најбитно е искуството
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
И јас летово работев во Америка, ми се исплати екстремно, заработив тродупло од тоа што го вложив. Поголем дел од времето работев 2 работи, а во еден период (2/3 недели) работев 3 работи. Си поминав најубаво, бев на прекрасно место и ми е едно од најомилените искуства и спомени. :angel
 
Последна промена:

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
баш интересна тема.. ај кажете вие што сте биле во Америка колку вложивте мислам ако не е тајна.. пошо сум во план за една таква работа па добро би било да знам колку ке ме кошта да одам...
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,084
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
баш интересна тема.. ај кажете вие што сте биле во Америка колку вложивте мислам ако не е тајна.. пошо сум во план за една таква работа па добро би било да знам колку ке ме кошта да одам...
Јас вложив: околу 1100$ (+1000 денари за дополнителни трошкови и 300 денари за превод на документ) за во агенција, околу 650$ за авиобилет и 500$ за џепарлак.
 

Caci

Истакнат Член
15 февруари 2012
872
1,103
393
27
Струмица
баш интересна тема.. ај кажете вие што сте биле во Америка колку вложивте мислам ако не е тајна.. пошо сум во план за една таква работа па добро би било да знам колку ке ме кошта да одам...
Јас сега гледав од една наша агенција што услови нуди, што како... јас не сум била, но еве што ми кажаа од таму, дека се уплаќа прво околу 500 евра, после тоа имаш и други трошкови, па и карта, вкупно излгува околу 2000 евра, значи зборувам за агенцијата во Струмица, низ другите не знам како е... Си ја бираш работата, каква сакаш, имаш и на брод, и во кафичи, луна паркови, платата е секаде различна, но во принцип од час е по 10 долари... ;)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,031
2,642
1,143
26
Битола
значи од прилика едно 2200$ долари.. не е голема сума пари...
 

street_chic

Староседелец
14 февруари 2012
1,433
3,678
723
Portofino, Italy
Мене ме фати околу 2000 евра, за апликација 1500ден, понудата беше 888$, после некој си курс по англиски (задолжителен :mad:) 80 евра, за виза 100 евра, плус 715 евра картата, 800$ џепарлак.....
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,279
2,353
113
Софија
Мора да се биде редовен студент за да можеш да аплицираш за работа во Америка или може и вонреден?
 
  • Like
Реакции: Bum-Bum