1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Работа преку лето во странство

Дискусија во форумот 'Кариера' започната од efederer, 10 март 2012.

 1. efederer

  efederer Админ
  Член на администрација

  Зачленет на:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  256
  Споделувајте искуство за повремена работа преку лето. Кои се опциите, колку се плаќа, каде е најисплатливо?
  Јас работев додека да завршам факултет секоја година во Грција, 7 години по ред. Но, повеќе одев за да си истерам гага одмор отколку за да заработам за овде па ми беше одлично.
   
 2. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Летово бев Америка, супер беше се, само шо мене не ми се исплати воопшто пошо една работа работев, али сепак најбитно е искуството
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  И јас летово работев во Америка, ми се исплати екстремно, заработив тродупло од тоа што го вложив. Поголем дел од времето работев 2 работи, а во еден период (2/3 недели) работев 3 работи. Си поминав најубаво, бев на прекрасно место и ми е едно од најомилените искуства и спомени. :angel
   
  #3 MissChievous, 10 март 2012
  Последна промена: 29 јуни 2015
  На Реми, She и street_chic им се допаѓа ова.
 4. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  баш интересна тема.. ај кажете вие што сте биле во Америка колку вложивте мислам ако не е тајна.. пошо сум во план за една таква работа па добро би било да знам колку ке ме кошта да одам...
   
 5. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Јас вложив: околу 1100$ (+1000 денари за дополнителни трошкови и 300 денари за превод на документ) за во агенција, околу 650$ за авиобилет и 500$ за џепарлак.
   
 6. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Јас сега гледав од една наша агенција што услови нуди, што како... јас не сум била, но еве што ми кажаа од таму, дека се уплаќа прво околу 500 евра, после тоа имаш и други трошкови, па и карта, вкупно излгува околу 2000 евра, значи зборувам за агенцијата во Струмица, низ другите не знам како е... Си ја бираш работата, каква сакаш, имаш и на брод, и во кафичи, луна паркови, платата е секаде различна, но во принцип од час е по 10 долари... ;)
   
 7. Jackal

  Jackal Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2,031
  Допаѓања:
  2,642
  значи од прилика едно 2200$ долари.. не е голема сума пари...
   
 8. street_chic

  street_chic Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,433
  Допаѓања:
  3,678
  Мене ме фати околу 2000 евра, за апликација 1500ден, понудата беше 888$, после некој си курс по англиски (задолжителен :mad:) 80 евра, за виза 100 евра, плус 715 евра картата, 800$ џепарлак.....
   
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Мора да се биде редовен студент за да можеш да аплицираш за работа во Америка или може и вонреден?
   
  На Bum-Bum му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Може и вонреден, но мора да имаш земено најмалку 4 испити, и да си 19 години
   

Сподели: