Психолошки проблеми и совети

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мене лично кога би ме навредил некој близок и да не ми се извини за тоа, повеќе нема ни го погледнам.

Но, најверојатно ти навредуваш некои личности кои не ти се воопшто важни, и баш ти е гајле дали ќе ти зборуваат или не.
Или пак, важни ти се, но тие ги сваќаат твоите навреди како зафрканција, па ти цело време мислиш дека всушност си ги навредил.

Како и да е, никој од нас нема никакво право да навредува некој. Ако чувствуваш вина, престани да го правиш тоа. :)
Не знам како да ти објаснам. Постојано навредувам и повредувам некој од моите блиски и не чувствувам вина за тоа. Тие се лутат одреден период, а потоа преминуваат преку тоа. Не е тоа важното, туку важното е дека јас не осеќам вина или грижа на совест.
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Не знам како да ти објаснам. Постојано навредувам и повредувам некој од моите блиски и не чувствувам вина за тоа. Тие се лутат одреден период, а потоа преминуваат преку тоа. Не е тоа важното, туку важното е дека јас не осеќам вина или грижа на совест.

А, дали уживаш додека ги повредуваш?
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
за мене изгледа нема ни чаре ни :pomos само бардовце ама не знам дали за овој можу да лежу ке ме вратив ке ми речев дека несам ни за тамо и после што да праву ја???????????????????????????
Ако си сигурен дека имаш толку многу сериозен проблем, и си сигурен дека не можеш сам да го решиш, најдобро е прво да посетиш психијатар. Тој ќе те упати каде точно треба да одиш. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: VULKAN-PEPEL

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А, дали уживаш додека ги повредуваш?
не уживам, ама колку и да е болно за другите ако јас сум намислил нешто ќе го направам без ни трошка чувство на вина и грижа.
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
не уживам, ама колку и да е болно за другите ако јас сум намислил нешто ќе го направам без ни трошка чувство на вина и грижа.
Јас мислам дека тоа го правиш за да бидеш центар на внимание. Твоите блиски пријатели, роднини го знаат твоето однесувње и знаат дека не ги навредуваш оти уживаш во тоа, па на краток период ќе ти се налутат, а потоа ти простуваат.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Јас мислам дека тоа го правиш за да бидеш центар на внимание. Твоите блиски пријатели, роднини го знаат твоето однесувње и знаат дека не ги навредуваш оти уживаш во тоа, па на краток период ќе ти се налутат, а потоа ти простуваат.
Не сум центар на внимание, напротив. Обично сум молчелив во друштво и одговарам само ако ме прашаат за нешто (а понекогаш може и да не одговорам). Но понекогаш им кажувам нешта кои ги навредуваат и правам работи кои ги повредуваат сите, но се моја лична сатисфакција.
 

LMFAO

Истакнат Член
8 април 2012
381
301
63
Не сум центар на внимание, напротив. Обично сум молчелив во друштво и одговарам само ако ме прашаат за нешто (а понекогаш може и да не одговорам). Но понекогаш им кажувам нешта кои ги навредуваат и правам работи кои ги повредуваат сите, но се моја лична сатисфакција.
Токму поради тоа. Ти си молчелив, и бараш барем малку повеќе внимание од тие околу тебе. Па, затоа ти мислиш дека најдобро решение за да привлечеш внимание е со тоа што ќе навредиш или ќе исмејуваш некој од друштвото.

Добро е што си признаваш дека ти си тој што прави грешка, и дека не е добро тоа.
Но, добро е и да знаеш дека има многу други начини за да се вклопиш во друштвото, и на сите да ви биде забавно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
iako sam mnoo psihodelicHan ne mi trea psiho masazer takozvan psihijatar
neam gajle neam problemi icH, najgolem problem u moment mi e toj sHto neam kirilicu na rabotu, a ebava se pola saat da ga naalam vajrlez internet na rabotu i toj sfe zbok ovj nasH ubaf mil nerobjanko forum : )
najgolem "problem" moj e sHto iam mnoo ludobrz ezik, tresu si bre bratcHe i kd trea i kd "ne" trea : ) zz nz pz hh
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The_Mayor

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Изгубив дел од човечноста. Да бидам попрецизен, грижа на совест. Не знам дали ја изгубив или воопшто ја немав. Помош?

Првин, потсети се на деновите кога си имал / ако си имал грижа на совест. Можеби, нешто премногу силно влијаело на тебе па затоа си решил ти да поставиш одбранбен механизам и да повредуваш луѓе без да имаш некакво сочувство, некаква грижа за тие работи.
Второ, ако веќе пронајдеш некоја случка, пронајди ја и причината за тоа. Кога веќе си ја нашол причината, полесно е да го пронајдеш „лекот’’.

Ова ти што го кажа не е доволно за да можам и повеќе да ти кажам...
Искрено, јас се би дала да немам грижа на совест, јас се би дала да ги изгубам тие емоции :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bibi@ and LMFAO