1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Психолошки проблеми и совети

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од LMFAO, 18 април 2012.

 1. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  веке сме офф топик,но уште ова ке го напишам
  Саладин,јас донекаде се согласувам со твојава поента и еднаш ти дадов свое конкретно мислење околу тоа
  Се зависи од членовите со кои располага форумот и наметнетите правила околу истиот
  неможе сечии потреби да бидат задоволени
  неможе поединци да очекуваат од другите за да се насочат на соодветни поедукативни или како што некои љубат да кажат,да пишуваат поквалитетни постови :)
  само од очекување не се живее,треба малку подобра организација за тоа да се постигне колку толку,поединци неможат да направат ништо со просечни три до пет постови дневно а ритоа да очекуваат да се движи форумов во насока по која тие замислиле
  но конкретно темава ми е без врска
  друго е љубовни проблеми,друго е психолошки,мислам дека и ти добро ја познаваш разликата
  се извинувам за офф топиците,ако сметаат нека се избришат
   
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,621
  Уште една мала дигресија, што е различно за едно 14 годишно дете во болдов?
  Исто за пишувањето на различни теми... Во ред, има за секој по нешто, и тоа сметам така и треба да биде. Не да се рушат добрите дискусии, или да се користи паметното тролање во тема кај што се има опуштен муабет. Играчница за играчница, психологија за психологиа, љубовни за љубовни проблеми. Но да се биде во темата, а не со тенденции да се оди вон неа. Еве сеа рецимо напраивме тотален офтопик со дискусијава, па сметам дека веќе да запреме тука.
   
  На True_Blood му/ѝ се допаѓа ова.
 3. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Конфузна сум јас увек, мојот личен креативен хаос е моја најголема инспирација.
  Нормално дека не мислам дека некои дотични никови се компетентни да бидат доктори, затоа што коа биле мали си играле тоа најчесто.

  Само смешно е, можеби дури и патетично да се прави некој паметен, да дава насоки низ кои треба да функционира една колективна дружба, а притоа приоритет му се муабети за четврто одд.
  И не знам, златото ли ќе ви падне ако можеби размениме мислења околу нечиј проблем, не викам да попуваме, туку да дискутираме. Не треба да си доктор за да размениш искуство, совет, да му направиш на некој муабет...

  Многу мадрфакери сакате да глумите, иронијата ја трошите на погрешни места.
  А тоа што те разочарувам...хм, па Бобо погоди што?
  Ај донт кер ;)
   
 4. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  Кога имате личност хипохондрик во поблиската фамилија или пријатели, може да биде прилично напорно. На почетокот верувате во неговите поплаки дека му е лошо, но со лекарските анализи и прегледи покажуваат дека нема никакви здравствени проблеми. Тоа значи дека таа личност си замислува дека има здравствени проблеми, односно има психосоматски проблеми. Како треба да постапувате со ваквите особи за да им помогнете да ја излечат нивната болест?
  Личностите со хипохондрија често бегаат од нешто, или од своите обврски или сакаат да привлечат внимание од околината за да добијат нега. За лечење на хипохондрик е неопходна помош од стручно лице – психијатар.
  Можете да го придружувате на третманите кај психијатар, за да слушнете како да се однесувате со него. Тоа што не треба да го правите е да му удоволувате на неговите желби за постојани лекарски прегледи, тоа само ќе ја влоши состојбата (внимавајте, овде зборуваме за лица за кои со сигурност е утврдена дијагнозата хипохондрија, а не за произволен заклучок)
  Не треба да ги преземате неговите обврски врз себе, бидејќи така тој ќе биде награден за болеста и не треба да се мешате во неговите приватни или професионални односи бидејќи на подолг рок ќе ги искомплицирате работите.Накратко, хипохондриците треба да се носат на психијатар и никако не треба да се поттикнуваат нивните верувања дека имаат некое органско пореметување, ниту да им се дозволи да бегаат од нивните обврски, било професионални или приватни.


   
 5. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Немам до сега никакви проблеми. :)
   

Сподели: