Причините зошто младите „капацитети" ја напуштаат Македонија

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Кловнот Бозо во 19.15 :rofl
Од друга страна и нема друг начин за да во услови на капитализам постои висок стандард.
Мора да има средна класа која троши, која прави обрт. Овде, со 150-200 евра и исклучоци од 300-400....нема обрт, нема трошење, само храна и режиски трошоци. Hence нема потреба од нови работни места... и така во круг.
Овие шо позајмуваат и купуваат ајфони се мал процент, рајата нема. Ете банален пример во Англија полн стадион 60.000 раја по 45 фунти влезница, а тука е и превоз, пред и после утакмица до паб на пијачка, па сувенири па шалови........Арсенал врти повеќе пари од Македонија :rofl

Тука постои само илузија на консумеризам, ако сме искрени. Од правиот консумеризам нема рајата ни К видено.


:rofl А замисли мојот град го има најбогатиот градоначалник а и имаме стадион уствари ливадичка и овој пратил луѓе да прават анкети како да ни се вика стадионот мислиш све е среден и до тоа дошло како Барса да ке дојде да игра на него :roflлеле три дена се смеем на ова :rofl
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Outrider

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Кловнот Бозо во 19.15 :rofl
Од друга страна и нема друг начин за да во услови на капитализам постои висок стандард.
Мора да има средна класа која троши, која прави обрт. Овде, со 150-200 евра и исклучоци од 300-400....нема обрт, нема трошење, само храна и режиски трошоци. Hence нема потреба од нови работни места... и така во круг.
Овие шо позајмуваат и купуваат ајфони се мал процент, рајата нема. Ете банален пример во Англија полн стадион 60.000 раја по 45 фунти влезница, а тука е и превоз, пред и после утакмица до паб на пијачка, па сувенири па шалови........Арсенал врти повеќе пари од Македонија :rofl

Тука постои само илузија на консумеризам, ако сме искрени. Од правиот консумеризам нема рајата ни К видено.

Не, не... Капиталистичкото општество итекако те тера да трошиш пари на такви тривијални луксузи. Знам се` повеќе кај нас зема замав оние граѓани од трет ред да имаат скап телефон, а тоа што тоалетот дома им протекува или недајбоже имаат кењеф во двор, е помалку битно. Приоритетите се изгубија во ова време. На што би радије да се задолжиш? На скромно но "cosy" реновирање или некој скап ултрамодерен геџет кој може после 3тата година ќе биде ништо „(по)задњи“ крик на технологија?
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Prashina

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
:rofl А замисли мојот град го има најбогатиот градоначалник а и имаме стадион уствари ливадичка и овој пратил луѓе да прават анкети како да ни се вика стадионот мислиш све е среден и до тоа дошло како Барса да ке дојде да игра на него :roflлеле три дена се смеем на ова :rofl


Не знам за кој град се работи ама ми текнува пред некое време кога Уефа имаше пратено `помош` - една количка за правење црти по теренот, Кичево, Крушево ли беше... слична на оние во кои се турка песок, сигурно чини едно 20 евра... а `стадионот` повеќе немаше трева него шо имаше...:D
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Не, не... Капиталистичкото општество итекако те тера да трошиш пари на такви тривијални луксузи. Знам се` повеќе кај нас зема замав оние граѓани од трет ред да имаат скап телефон, а тоа што тоалетот дома им протекува или недајбоже имаат кењеф во двор, е помалку битно. Приоритетите се изгубија во ова време. На што би радије да се задолжиш? На скромно но "cosy" реновирање или некој скап ултрамодерен геџет кој може после 3тата година ќе биде ништо „(по)задњи“ крик на технологија?


Тоа е веќе на статус на религија бидејќи од тоа и зависи стандардот на рајата во капитализмот, тоа ми е муабетот. За да некој продавач има 1500 евра плата мора да постои обрт, да се полнат кошници, да се троши... одамна е таа игра. Проблемот е што рајата тука и нема никогаш видено макар и некои краткорочни бенефити од сета таа грозна игра, како на пример во Италија или уште посеверно.

А знам многумина такви, да им влезеш дома те мава депресија, смрдени чорапи, излитени теписони, ладно пес да врзиш ќе се самоубие, тешка аура некаква... а надвор Ауди од 2002 донесена од Бугарија...:pusi
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Не може да се каже дека сите ја напуштаат Македонија дека немаат работа,а има и такви што ја напуштаат за тоа ,тоа што грото сакаат да живеат на висока нога односно на туѓ грб на висока нога ги има многу,сите знаеме дека некој маката некој семејството ќе го натера да си оди и да почне нов живот,истиот тој пак се враќа тука (повеќето) не е сјајно никој не може тоа да го каже али дека си заминуваат затоа што тука нема работа или нема залеб не е точно.па ако гледаме така тоа е секаде во светот така луѓето мигрираат од една во друга држава ,од Амеркиа во Европа,од Шпанија во Србија,Англија - Македонија итн да не ги редам сега,и сега немаат луѓето за јадење ли ?
Што треба на Англичаниве Фреди Меркур да им го оживеат па луѓево да не си одат јас не разбирам, некој слики што се даваат не се баш така .
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Не им се работи за ниска плата.
Ако студира некој јасна му е маката, па сака тој труд да биде награден со високи примања.
Алчни сме малку, не вртат парите, сите сакаме многу пари.
Каракамишева вика од невозвратена љубов си бегале младите, не дека само пари им се вртат низ главата.
Јас ако на целата мака завршам како 80% од моите колеги ќе сакам да си заминам во странство. Само работата е што таму е потежок животот и не пијат кафе три пати дневно во кафич.
Може нема пари младината ама за живот и забава од Балканот нема подобро место, ама тоа е веќе друга тема.
На крај сепак помислувам на поддршката од дома. Може и на висока нога од ништо да се живее, ако се има таква среќа:zelen(star)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не може да се каже дека сите ја напуштаат Македонија дека немаат работа,а има и такви што ја напуштаат за тоа ,тоа што грото сакаат да живеат на висока нога односно на туѓ грб на висока нога ги има многу,сите знаеме дека некој маката некој семејството ќе го натера да си оди и да почне нов живот,истиот тој пак се враќа тука (повеќето) не е сјајно никој не може тоа да го каже али дека си заминуваат затоа што тука нема работа или нема залеб не е точно.па ако гледаме така тоа е секаде во светот така луѓето мигрираат од една во друга држава ,од Амеркиа во Европа,од Шпанија во Србија,Англија - Македонија итн да не ги редам сега,и сега немаат луѓето за јадење ли ?
Што треба на Англичаниве Фреди Меркур да им го оживеат па луѓево да не си одат јас не разбирам, некој слики што се даваат не се баш така .
Има работа за одредена група на невработени, знаеш кои нели, партиските војничиња. За тие неопределените нема, бидејќи пред вработување имаат избор, или зачлени се па ќе работиш или нема да работиш. Е сеа финтата е шо е голем бројот на неопределени и разумни и нормално е да се каже дека нема работа. Бидејќи партиските војници не се кадарни за ништо, туку за живеење шо викаш на висока нога. Другите шо се кадарни си одат.
Значи работа нема ако си неопределен, ако си тогаш има, ама па тоа влече и друг проблем. Ќе мора да си пропелер и на промена на власт да се вртиш. На пример сега има зголемен број на пропелери, убаво им беше 8 години и се научија на клатење врати, и оп сега наеднаш откази фрчат. Епа ќе фрчат и тоа уште повеќе.
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Види сосема си во право и таа е вистината само сакам да кажам следно:
Не можам да зборам за времето на Тито ама за Љупчо да,знаеме не сме мали деца дека секој краде и тоа нема збор и овие и тие предходно и секој нареден али има разлика во едно,а тоа е кога беше Љупчо,значи и тогаш се крадело ама имаше народот слобода да работи немаше притисоци итн,имаше пари и никој не им бранеше да крадат и јас би крадел нормално,ама дај му на народов да живее како тоа,мислам дека доста ќе се сложат за тоа време...
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
abe ebete se v gaz site vojnici partiski ta ednite ta drugite, izvajte si pasos ili kako migrant zamini vo nekoaj druga drzava pozivej avanturisticki zivot i ako uspees arno.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Затоа што Македонија е срање. Никој не бега од убаини.