Премиер Лига, Чемпионшип, ФА и Лига Куп 2015/16

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Што е ова што го играа? Гледам и титули си бројат а врска немам што е.
Пријателски `трофеј`, традиционално е прва утакмица во новата сезона, not much... ствар е шо кога играат Венгер вс. Мурињо се прави хајп, како и да е Фалкао има да растура :zelen
 
  • Like
Реакции: Altaïr

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Вест Бромвич Албион -

Најголем успех во лигашки систем - Еднаш шампиони на Англија (1919/20)
Најголем успех во ФА куп - 5 пати победници (1887/88, 1891/92, 1930/31, 1953/54, 1967/68)
Најголем успех во Лига куп - Еднаш победници (1965/66)
Најголем успех во ЛШ - :rolleyes:
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 2 пати 1/4 финале (1968/69, 1978/79)

Ливерпул -

Најголем успех во лигашки систем - 18 пати шампиони на Англија
(1900/01, 1905/06, 1921/22, 1922/23, 1946/47, 1963/64, 1965/66, 1972/73, 1975/76, 1976/77, 1978/79, 1979/80, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86,
1987/88, 1989/90)
Најголем успех во ФА куп - 7 пати победници (1964/65, 1973/74, 1985/86, 1988/89, 1991/92, 2000/01, 2005/06)
Најголем успех во Лига куп - 8 пати победници (1980/81, 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1994/95, 2000/01, 2002/03, 2011/12)
Најголем успех во ЛШ - 5 титули (1976/77, 1977/78, 1980/81, 1983/84, 2004/05)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 3 титули (1972/73, 1975/76, 2000/01)
Најголем успех на Светско клупско првенство - Второ место/финале (2005)

Манчестер Јунајтед -

Најголем успех во лигашки систем - 20 пати шампиони на Англија
(1907/08, 1910/11, 1951/52, 1955/56, 1956/57, 1964/65, 1966/67, 1992/93, 1993/94, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/2000, 2000/01, 2002/03, 2006/07,
2007/08, 2008/09, 2010/11, 2012/13)
Најголем успех во ФА куп - 11 пати победници (1908/09, 1947/48, 1962/63, 1976/77, 1982/83, 1984/85, 1989/90, 1993/94, 1995/96, 1998/99, 2003/04)
Најголем успех во Лига куп - 4 пати победници (1991/92, 2005/06, 2008/09, 2009/10)
Најголем успех во ЛШ - 3 титули (1967/68, 1998/99, 2007/08)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1.титула (1990/91)
Најголем успех на Светско клупско првенство - 1.титула светски шампион (2008)
 
  • Like
Реакции: Altaïr

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
Ако со ништо друго барем можеме да се пофалиме со 5 титули во ЛШ. :)
Друга Англиска екипа не верувам да стигне до 5.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Ако со ништо друго барем можеме да се пофалиме со 5 титули во ЛШ. :)
Друга Англиска екипа не верувам да стигне до 5.
М.Ј. ги продале Фалкао и Ди Марија, ништо од 4.титула во ЛШ оваа сезона за нив :p
Нотингем има повеќе титули во ЛШ од Челзи и Арсенал заедно :kafe
 
  • Like
Реакции: Altaïr

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Нека стои и Н.Ф. иако е во Чемпионшип (party)

Нотингем Форест -

Најголем успех во лигашки систем - 2 пати шампиони на Англија (1891/92 Football Alliance, 1977/78)
Најголем успех во ФА куп - 2 пати победници (1897/98, 1958/59)
Најголем успех во Лига куп - 5 пати победници (1918/19, 1977/78, 1978/79, 1988/89, 1989/90)
Најголем успех во ЛШ - 2.титули (1978/79, 1979/80) :frantic:frantic
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 1/2 финале (1983/84)

http://news.bbc.co.uk/2/hi/sport/football/42383.stm
Судиите ги спречиле да земат уште една титула :^)
 
  • Like
Реакции: existence

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Ајде уште Лидс Јунајтед :p

Најголем успех во лигашки систем - 3 пати шампиони на Англија (1968/69, 1973/74, 1991/92)
Најголем успех во ФА куп - Еднаш победници (1971/72)
Најголем успех во Лига куп - Еднаш победници (1967/68)
Најголем успех во ЛШ - Второ место/финале (1974/75)
Најголем успех во ЛЕ и еквиваленти - 2.титули (1967/68, 1970/71)
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,752
2,574
1,683
Han Wavel
М.Ј. ги продале Фалкао и Ди Марија, ништо од 4.титула во ЛШ оваа сезона за нив :p
Нотингем има повеќе титули во ЛШ од Челзи и Арсенал заедно :kafe
Ќути среќа што ги дадоа иначе ќе освоеа се, од ПЛ до ЛШ и тоа куповите во Англија. :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco

Во очекување на почетокот на сезоната за неколку дена, погледнете си ги сите голови на Арсенал во сите такмичења од претходнава сезона.
Ако ве подјебава јутјуб или флешот или спор нет, симнете си ги во мп-4 и на раат, виа усб стикче на тв, со цигарче и кафенце уживајте во 106-те гола.:kafe
 
Последна промена:

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,391
9,099
1,683
Кушкундалево
Од песмите на Арсенал една од поубавите ми беше за Вермален. Штета што капитенот се повреди и замина :/ Во негова чест:

Oh Vermaelen,
Oh Vermaelen,
Oh Vermaelen number five,
Fuck your Rooney's, fuck your Drogba's,
He will eat those cunts alive.

(во мелодија на Oh my darling clementine)
 
  • Like
Реакции: Io Sono

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,725
5,266
1,183
Disco
Пошто темата е за островски фудбал, рандом вест за омилениот клуб Селтик кој успеа да се пласира во последното коло од квалификации за ЛШ после бош утакмица со некој клуб од Азербајџан, на стримот немаше коментар ниту минутажа, тешка аура на тоа стадионот во Баку или каде и да беше, дали рефлекторите им беа расипани или нешто друго не беше во ред...
Сепак тоа е чекор напред, во претходното коло играа на Исланд вс. шампионот на таа земја, буквално на ливада со едно трибинче монтажно никакво и градежен шут и буриња зад голот :facepalm2
Норвешкиот псевдо-талент Јохансен успеа да промаши 2 стопостотни шанси за Селтик. Двајцата позајмени играчи од М.Сити играат солидно...