1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Предлози за серии

Дискусија во форумот 'Серии и емисии' започната од Selma, 11 март 2012.

 1. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  (Marvel's) Jessica Jones

  jj.jpg

  Netflix растурија годинава. Прво Daredevil, после Narcos, сеа Jessica Jones. Како и другиве 2 серии што ги спомнав, така и оваа пуштена е целата сезона во еден ден (20.11). Најпрво, многу ми се допаѓа главниот лик. Девојка со мистериозен карактер и способности, дистанцирана од луѓето работи како приватен детектив. Иако се труди да не биде супер-херојот, нејзината желба за правда ја тера да му се спротистави на човекот кој и го направил животот пекол. Секако, тука е и нејзината натприродна физичка сила (и способност да скока?). Ми се допаѓа и приказната, секако мора да го има она клише на good guy vs. bad guy, сепак тоа е основата на стриповите. Но, начинот на кој се прикажани ликовите, целата приказна, е многу поинаков од типичните Спајдермен и Супермен филмови. Затоа и толку многу ми се допадна Daredevil. Повеќе се фокусираат на човечката страна на главниот лик, со дискретен нагласок на нивната моќ. Плус, сите тие сцени со тепање изгледаат доста природно. Сосема спротивно од, да речеме, сцените во Arrow. Башка, Krysten Ritter ми е толку симпатична, одлично глуми и супер и одговара улогава.

   
  На Electra, Photographer и Tantara им се допаѓа ова.
 2. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,993
  Допаѓања:
  9,620
  The Borgias.

  Временски сместено во Италија при крајот на 15тиот и самиот почеток на 16тиот век, во временски опсег од 3-4 години (Барем така изгледа). Значи ренесансна Италија, градови-држави како Фиренца, Ромања, Венеција и големи кралства како Франција, Шпанија, Неапол и секако Светата Римска Држава. Класична борба кој би седнал на тронот, многу интриги, сплеткарења, афери, секс, (не)моралност (за тие прилики), итн...
  Зошто е добро да се погледне серијава:
  - Историски иако е малку искривена, приближно многу добро ги оцртува тогашните прилики.
  - Снимано е на лице место (in situ) (Рим, Неапол) без додавки на многу специјални ефекти и шминка. Сепак ова не е акционен филм туку чиста драма.
  - Реални политички околноси. Мислам дека главен извор им е Макјавели, како и онака му посветија и неколку епиознда улога.
  - Реална слика и прилика на тогашната католичка црква. Многу е погрешно тоа што во учебниците се споменува дека католичката црква не ја поттикнувала ренесансата и хуманизмот. Од друга страна цркава сама по себе како корумпирана институција го отсликува сиот тој разврат меѓу благородништвото, свештениците и обичната раја.

  Што има „вишак/мањак“ серијата:
  - Иако се состои го мноштво глумци од европско тло, направена е за америчка публика. Некаде во средината на втората сезона се осеќа тој стандарден амерички „шљам“ на индивидуалност - каде буквално се` зависи од моментумот и индивидуата. Фрлено е светло само на одредени поединци и нивните животни приказни, недостасува малку повеќе историчност - факти.
  - Преголемиот акцент удрен за ЛГБТ, инцест и лезбејството (иако црквата ги забранувала тогаш). Мислам дека со тоа се обиделе да додадат малку повеќе каприциозност (демек вау контроверзии(, но реално за ова ново општество станува здодевно. Пак ќе кажам, го имам ова заприметено повеќе во амерички блокбастер филмови отколку во некој култен.

  Актерската екипа е солидна, со Џереми Ајронс како еден од главните протагонисти, без ништо повеќе да додадам одлично си ја изигра улогата како Папа Александар VI. Чезаре Борџа, од друга страна, десната рака на Папата, со многу поголеми амбиции од еден обичен Кардинал. Прв пат го гледам глумецов, но би погледал уште некое филмче со него дефинитивно. Лукреција... Ја направија многу мека во филмот (во реалноста сечела глави), но ако ја видиш не може да те остави рамнодушен. Нејзината наивност го одзема сечиј здив на големите благородници, вклучувајќи го и на Чезаре. Каталина Сфорца, во првите 2 епизоди мислев дека оваа улога би и била соодветна на Лукреција. Нескротлива дури и во најтешките моменти, she never bows to anyone unless she has some interests in it. Миќелето, или десната рака на Чезаре. Асасин парекселанс. На крајот многу работи се испревртија со него, но шта је ту је. Одлично си изглуми човекот.

  Зошто серијата запре со снимање:
  Затоа што реално им` снема идеи. Голема грешка направија што ја разводнија прикаската. Во време кога имаш конкуренција налик на Game of thrones, подобро е да бидеш краток и јасен отколку да се тркаш со една толку популарна серија во битка која сигурно немаш шанса да победиш. Поентата на Борџии беше да има конкретност со мала доза на сплеткарење, а не обратно - сплеткарењето да биде лајф мотивот во серијата. Тука ја направија капиталната грешка. Секој кој би ја гледал, после 2та сезона веќе би му станало монотоно со сплетките.
  Зошто ја препорачувам? Бидејќи иако има ставено одредена америчка извештаченост, самата серија има свој историски шмек. Животот тогаш е одлично пресликан, одредени историски поединости се поклопуваат совршено, религијски е неутрална, со подеднакво фрлање на критика на црквата како инститиуција но и величење на моќта на папата.
  Ако ништо друго, првата сезона е совршен вовед во животот на еден жител од ренесансата.
  Од мене има оценка 4/5.
   
  На Хоуп* му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tantara

  Tantara Староседелец

  Зачленет на:
  31 октомври 2013
  Мислења:
  456
  Допаѓања:
  691
  http://www.imdb.com/title/tt2294189/?ref_=nv_sr_1
  [​IMG]
  Еден од подобрите психолошки трилери што сум ги гледала. Пол (Jamie Dornan) е сериски убиец кој ги “манијачи“ своите жртви, а Стела (Gillian Anderson) e детективка која се обидува да го фати убиецот на трите жени кои се убиени на ист начин - давење... Додека Пол се усовршува во начинот на убивање, Стела се’ повеќе го открива неговиот начин на размислување...
  Мене вниманието ми го задржа тоа што нема застој во дејствието, нема непотребно „тупење“ и „развлекување“ на настаните. Досега излезени се 2 сезони (вкупно 11 епизоди), а ќе има и трета 2016г.
   
  #193 Tantara, 5 декември 2015
  Последна промена: 5 декември 2015
  На Aristokrat му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Billions

  billions tv show poster.jpg

  Сега за сега, се емитуваше само пилот епизодата (мислам дека втората ќе биде денес), во која не се задлабочија премногу во заплетот. Она што го сфатив е дека едниот од главните 2 лика - Chuck Rhoades - е адвокат кој ги открива валканите дела на луѓето, а другиот - Bobby Axelrod - е успешен човек кој се збогатил преку работа со финансии. Сега за сега, не споделија некои покоретни иформации, на кој начин се збогатил. Спомнаа само дека тој е единствениот од целата компанија каде што работи (сега е директор, порано не знам дали бил) кој преживеал на 09.11.2001. Интересното е што жената на Чак работи за Боби. Серијава и голем потенцијал да биде добра.  (DC's) Legends of Tomorrow

  Legends of Tomorrow.jpg

  Која ги прати Arrow и The Flash, ќе ги знае ликовите. Еден (нов) лик од иднината, доаѓа во сегашноста за да направи екипа од 8 херои и заедно со нив, да го победат моќниот Вандал Севиџ кој е зол и во иднината владее со планетата Земја. Станува збор за овие осуммина: др. Мартин Стејн со црнецот кои заедно го прават Firestrorm, Реј Палмер (бившиот на Фелисити од Arrow a.k.a. The Atom), Сара Ленс (сестрата на Лорел од Arrow a.k.a. White Canary), Кендра Сондерс и Картер Хол вечните љубовници (a.k.a. Hawkman и Hawkgirl) и Леонард Снард (a.k.a. Captain Cold) и Мик Рори (a.k.a. Heat Wave), негативното дуо од The Flash. Искрено, ми се допаѓаат суперхеројски/стрип серии, поготово ако се добро направени. Плус, веќе ги знам ликовите и интересно ми е да ги видам во други околности. Тие во сегашноста се (делумно) небитни луѓе, но во иднината (со тоа што ќе/треба да го сторат) се легенди. П.С. "I've seen men of steel die and dark knights fall". :zelen Капиш?  Second Chance

  Second Chance.jpg

  Богатите близнаци Меру и Ото Гудвин некако (не знам да објаснам како) ќе го вратат 75 годишниот шериф Реј Причард во младо и подобрено тело отткако ќе биде убиен. Иако е нереална во секој аспект, ми се допаѓаат сајфај елементите. Сега за сега само пилот епизодата беше емитувана, така да, чекам да видам како ќе се развие приказната.

   
  На Tantara и UNISTUVAC им се допаѓа ова.
 5. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  [​IMG]

  За оние кои сакаат да гледаат серии за комплицираноста на животот, љубовта,а особено бракот...серијава е топ.
  Писателот Ноа, сопруг и татко на 4 деца, за време на летниот одмор се вљубува со омажената Алисон...
  И двајцата имаат свој терет кој го носат на грбот, животите им се испреплетени со животите на другите...одлуката не е лесна, но сепак одлучуваат да останат заедно...
  Со што ќе резултира нивната афера е навистина интересно...
   
 6. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,047
  Допаѓања:
  6,657
  Во последно време триве си ги вртам.

  Making A Murderer
  Уште една во низата цела сезона објавена одеднаш на Нетфликс. Нова, од декември, 2015.
  Се работи за документарка која покрива вистински случај некаде во рурален Висконсин.
  Откако одлежува 18 години затвор за силување кое го нема извршено, Стивен Ејври конечно излегува на слобода, но за многу кратко време. Откако почнува да ги тужи надлежните, кои треба да му исплатат над 36 милиони, Стивен запаѓа во нова стапица - приведен е за убиство на фотографката Тереза Халбах.
  И тука почнуваат заплетите. Крипи полицајци и шерифи, неверодостојни искази, прикривање докази за невиност уште од случајот за силувањето, сомнежи за подметнати докази, користење на ментално-заостанатиот внук на Стивен ко учесник и очевидец, пак менување приказни, повуци-потегни...
  Малце ми делува ко Нетфликс да наметнуваат нивно видување, но приказната е сама по себе трагична и е лошо да си замислиш да си типичен и небитен реднек со незамашен коефициент на интелигенција (згора па ако си и невин), а цел живот да ти минува по затвори ради засега непознати околности.
  Не знам, еве. Овде секој треба за себе да си изгледа и донесе заклучоци.

  My Mad Fat Diary
  Навидум лајт и детска серија, која всушност доста пецка по она што боли, а не си го признаваме ни себе.
  Реј е 16 годишна тинејџерка некаде во средината на 90тите. Девојче кое се бори со својата тежина, (не)прифатеноста од друштвото, момчиња и секс, недостатокот на татко во животот и лекоумна мајка која љуби и крие маж-избеглица во домот. :biggrin
  Изобилува со комични елементи и oh shit ситуации во кои секој може да се најде без разлика на возраста, но се справува и со депресија и самоповредување, ups and downs, what if моменти и раскрсници на кои може да згреши и најзрелата индивидуа.
  Многу фино склопено. Има некои 15-16 епизоди распоредени во 3 сезони. Мене секогаш ме остава со прашања во глава, па затоа и ја препорачувам.

  Blindspot
  Серијава е нова и има 10 епизоди досега. Ми излезе ко предлог на Stremio, па решив да ја ѕирнам и засега ми е баш добра.
  Цајкани наоѓаат торба сред Тајмс Сквер и го евакуираат местото под сомнение дека е бомба. Наместо бомба, внатре има гола девојка. :biggrin
  Surprise, bitch. Ко на еден кога наместо стриптизета, му излезе црнец со вазелин од тортата. :D
  Ениуеј, Џејн Доу не се сеќава која е, ниту како завршила таму. Нејзината меморија е избришана и сè што имаат во врска со неа се многуте тетоважи по нејзиното тело, кои се обидуваат да ги дешифрираат со цел да сфатат која е и зошто ѝ е потребен баш тој еден агент на ФБИ.
  Тетоважите, како што ќе откријаат набргу, претставуваат шифрирани пораки за најразлични напади кои бирото треба да ги дешифрира и реши пред истите да се случат. Како што се развиваат настаните, Џејн почнува да се сеќава на сегменти од својот „претходен“ живот и да се прашува на чија страна (треба да) е и што всушност сакаат од неа.
  Делот со тетоважите ме потсеќа на The Whispers, ама толку е сета сличност (бар засега).
  Лично, ми се допаѓа. Ем крими, ем мистерија... милина. Ќе видиме како ќе се одвива понатаму.
   
  На Tantara и MissChievous им се допаѓа ова.
 7. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Feed The Beast

  feed the beast.jpg

  Двајца пријатели од детството решаваат од отворат ресторан заедно. Едниот наркоман и готвач, другиот пијаница и познавач на вино. И двајцата со тешко минато и уште потешка сегашност, се трудат да направат нешто што никогаш не било направено во Бронкс. Приказната ми е океј, сеуште се равива. Глумата ми се допаѓа, добар е David Schwimmer, но Jim Strurgess уште подобар.  Animal Kingdom

  animal kingdom.jpg

  Џеј се вселува кај баба му отткако мајка му ќе почине од предозираност. Тој започнува да живее во куќа заедно со баба му Смрф и неговите 4 вујковци и уште во првиот ден, сфаќа дека тие не се најобичено семејство. Веднаш се впушта во фамилијарниот бизнис иако нивниот лајфстајл ќе му биде чуден, опасен и сосема поинаков од тоа на кое е тој навикнат. Ме привлече дејствието, но не ми е перфетно. Но, сепак рано е да се каже, само што започна да се емитува. Како и да е, нешто ме тера да ја гледам.  Wrecked

  wrecked.jpg

  Пародија на Lost. Малце каснат со оглед на тоа дека Lost се емитуваше и беше популарна пред повеќе од 10 години, али како и да е, не е лоша.

   
 8. Lizbeth

  Lizbeth Истакнат Член

  Зачленет на:
  25 јуни 2016
  Мислења:
  130
  Допаѓања:
  188
 9. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Roadies

  roadiesposter.jpg

  Сосема случајно деновиве се импресионирав од 2 работи од Imogen Poots, првенствено од филмот Green Room, а потоа со серијата Roadies (уште од пилот епизодата ми се виде позната, кога гледам на IMDb, се зачудив). Оваа серија е за групата луѓе кои се позади концертите, токму оние кои ги прават сите подготовки за еден настап да биде перфектен. Ликовите се добро претставени, секој со свои карактеристики, со тек на време ти заликуваат на една фамилија. Приказната е интересна, до сега немам гледано филм/серија каде што е прикажано што се случува позади сцената и кои се тие луѓе кои го прават концертот, всушност. Има и добра екипа на глумци, веќе ја споменав Имоген, потоа глумат и Luke Wilson и Carla Guguno. Исто така, глуми и Machine Gun Kelly од кој сум тотално (позитивно) изненадена!

   
 10. Aristokrat

  Aristokrat Староседелец

  Зачленет на:
  27 февруари 2012
  Мислења:
  2,655
  Допаѓања:
  3,335
  Ја гледам и предобра е ама полека терам со неа некаде на средина на втора сезона сум
   
  На Struggler му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: