Прашања околу диетите

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Имам дома Орбитрек ама незнам дали се слабее стварно од тоа :(

Ако си го користиш редовно , и си упорна тогаш да. Нормално и со храната да си регулираш ќе има резултати. Ама ако вежбаш а јадеш све и свашта од брза храна до газирани пијалоци во голема количина џабе е.

Резултати веднаш нема да забележиш..ама со тек на време и тоа како ќе ти се зајакне и телото и ќе скинеш колограми.

Јас да имав дома би вежбала секој ден по 1 саат ако ми дозвлува времето па и повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: True_Blood and Lovely*-*

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
33
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Oleri Фала многу за советот!!!
Но не ти е многу 1 саат :eek
Јас најмногу 30 минути рекорт :| а иначе кога ќе ме натераат домасниве по 10 - 15 минути максимум (talk)
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Oleri Фала многу за советот!!!
Но не ти е многу 1 саат :eek
Јас најмногу 30 минути рекорт :| а иначе кога ќе ме натераат домасниве по 10 - 15 минути максимум (talk)

Нема на што уживај(happy)

Па од првин е многу...ама после некое време нема ни да приметиш како летнал тој 1 саат. Немора од одма да се исфорсираш 1 саат, прво ете нека биде 20 мин..па самата кондиција ќе ти покаже да си накачиш. Мене искрено првите 5-10 мин ми се најтешки...после немам гајле. Само биди си упорна и ќе видиш дека резултатите ќе бидат неизбежни. Стависи слушалки на уши ...некоја таква фитнес музика... или па некое филмче пред тебе и немаш гајле.
Поздравчеее:*
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Oleri Фала многу за советот!!!
Но не ти е многу 1 саат :eek
Јас најмногу 30 минути рекорт :| а иначе кога ќе ме натераат домасниве по 10 - 15 минути максимум (talk)

Пушти си некое филмче или музика и да трепнеш ќе ти помине 1 час.
 

Teresa

Староседелец
15 јануари 2016
31
5
1,008
Скопје
во чај да ставам шеќер има повеќе калории или мед? знам дека медот е поздрав ама не знам со калориите како е..
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,060
1,133
Здраво :)
Пред некој ден ми направија локална операција и докторот ми кажа дека треба да ослабнам.Ми кажа да јадам само овошје и зеленчук а благо,газирано и леб да не јадам.Меѓутоа не ми кажа некоја соодветна диета.Јас си направив еден план на диета но незнам колку ќе ми помогне па затоа сакам да ми кажете и вие некоја диета.
Мојата е следна:
Појадок
секој ден исто...овошен плод или снегулки со јогурт
Прв ден:
Ручек:
риба конзерва салата и 1 парче двопек
Вечера:
овошје или зеленчук
Втор ден:
Ручек:
2 домати
1 варено јајце
1 двопек
Вечера:
овошје или зеленчук
Трет ден:
Ручек:
1 краставица
1 јаболко
1 чаша јогурт
Вечера:
овошје или зеленчук
Четврт ден:
Ручек:
1 парче сирење
1 парче варено пилешко месо
1 домат
Вечера:
овошје или зеленчук
Петти ден:
Ручек:
1 варено јајце
1 чаша јогурт
1 двопек
Вечера:
овошје или зеленчук
и плус да играм кошарка и да правам вежби по 30 минути.
Што мислите дали ќе ми помогне или не? И дајте ми некоја друга диета освен медицинската бидејќи неможам да ја држам таа.
Поздрав
Ne meshaj ovoshje i zelencuk vo eden obrok. Namesto edno jajce stavi dve( ke te zasiti poveke), Patlidganot zameni go so zelena salata(pomalku kalorii ima i povkusna e vo zima), vnesi bela riba vo obrokot, i pileshko belo meso(ne meshaj razlicni vrsti na meso na eden obrok), jadi brokula (250 gr) antioksidans, zabrzuva metabolizam, ovesni snegulki do 4 lazici supeni na obrok tie bez nisto vo niv, bez zasladuvaci(zolti od kam market),ne pij voda pola cas pred i po obrok. Vnesuvaj voda 3 litri dnevno i zelen caj. Garantirano uspevas. Bidi uporna. Shetaj po 5 km na den , brzo odenje.
P.S Mnogu kasno odgovoriv , no se nadevam nekomu ke mu pomogne ....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mnogo Bitno

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Зошто се случува, по завршувањето на некоја диета, да се вратат килограмите? Освен ако не продолжиме со стариот начин на исхрана. Не можеме доживотно да бидеме на диета.
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Зошто се случува, по завршувањето на некоја диета, да се вратат килограмите? Освен ако не продолжиме со стариот начин на исхрана. Не можеме доживотно да бидеме на диета.
Со диетите воглавно се изгладнуваш и кога ќе го прекинеш тоа изгладнување односно диетата се што ќе ставиш во желудник се лепи и складира со што и се враќаат килограмите па одат и во плус.
Затоа најдобра диета е вежбање, контролирана исхрана во умерени количини, коминирани со јаки нерви и трпеливост (затоа што преку ноќ не се слабее).
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ballet is my life