Прашања околу диетите

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Дај ми диета за пост операција те молам.. =)
Не знам за каков оперативен зафат се работи, ама еве некои клучни совети за исхрана после операција кои успеав да ги најдам.

Најважно е да се концентрираш на таканаречена цела храна, значи подобро да изедеш цел пороткал отколку да пиеш сок од портокал, да изедеш варен компир цел отколку чипс.
Да се консумира црн леб, леб со семки, овошје и зеленчук, пилешко, мисиркино месо.
Појадокот нека ти биде со житарки и свежо овошје.

Храна која може да ти ја зголеми болката:
-млеко и млечни производи,
-чипс,
-црвено месо,
-слатки, торти, бонбони, карамели...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Gemini and Hip.Hop_MKD

Micka

Нов член
6 јули 2012
4
0
1
28
Здраво :)
Пред некој ден ми направија локална операција и докторот ми кажа дека треба да ослабнам.Ми кажа да јадам само овошје и зеленчук а благо,газирано и леб да не јадам.Меѓутоа не ми кажа некоја соодветна диета.Јас си направив еден план на диета но незнам колку ќе ми помогне па затоа сакам да ми кажете и вие некоја диета.
Мојата е следна:
Појадок
секој ден исто...овошен плод или снегулки со јогурт
Прв ден:
Ручек:
риба конзерва салата и 1 парче двопек
Вечера:
овошје или зеленчук
Втор ден:
Ручек:
2 домати
1 варено јајце
1 двопек
Вечера:
овошје или зеленчук
Трет ден:
Ручек:
1 краставица
1 јаболко
1 чаша јогурт
Вечера:
овошје или зеленчук
Четврт ден:
Ручек:
1 парче сирење
1 парче варено пилешко месо
1 домат
Вечера:
овошје или зеленчук
Петти ден:
Ручек:
1 варено јајце
1 чаша јогурт
1 двопек
Вечера:
овошје или зеленчук
и плус да играм кошарка и да правам вежби по 30 минути.
Што мислите дали ќе ми помогне или не? И дајте ми некоја друга диета освен медицинската бидејќи неможам да ја држам таа.
Поздрав
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Еве ја мојата препорака за диета:

1. Трчање
2. Возење точак
3. Пливање
4. Орбитрек

Тие диети што си ги правите, некои ссе штетни по здравјето. И хемикалии Хербалајф и такви ствари не.
 

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Еве ја мојата препорака за диета:

1. Трчање
2. Возење точак
3. Пливање
4. Орбитрек

Тие диети што си ги правите, некои ссе штетни по здравјето. И хемикалии Хербалајф и такви ствари не.
Да, баш може да трча, да вози точак и да плива, а правена е операција...
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Да, баш може да трча, да вози точак и да плива, а правена е операција...

Епа немора одма. Јас не и реков одма да почне. Нека види прво со овошја да почне, па после би требало да може да вози точак и да плива.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Micka and LadyInPink

Micka

Нов член
6 јули 2012
4
0
1
28
Ви благодарам многу и ќе почнам со трчање бидејќи можам да трчам не ме боли толку многу и плус операцијата не беше некоја тешка .
 

Aaliyah

Староседелец
13 февруари 2012
888
1,090
1,093
Скопје
Еве ја мојата препорака за диета:

1. Трчање
2. Возење точак
3. Пливање
4. Орбитрек

Тие диети што си ги правите, некои ссе штетни по здравјето. И хемикалии Хербалајф и такви ствари не.
5. Возење ролери (wasntme)