Прашања за акваристика

3pi0

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
akkprosport.mk
Zdravo i najprvo pozdrav do site
Jas kako i mnogu drugi sum nov na forumov pa sakam da ve prasam za sovet
Zedov akvarium so dimenzii 60 / 30 / 30
Imam greac Atman 50 W
Pumpa Atman 301
Vozdusna pumpa HF 2000
Termometara
Dali mozi da mi kazite dali se dovolno za pocetok ili mi treba i drugo
Пред се добредојде [emoji1]
Пумпата ти е ок, мислам деа е 300л/ч јачина така да во 1ч ќе ја врти 6 пати водата. Грејачот може да не ја грее водата целосно ама не сум сигурен за ова. Воздушната пумпа,според мене не ти е многу потребна, таа често се користи само за додатни украси во аквариумот. Ти треба и осветлување со фото период од максимум 8 часа на денза да им направиш на рибите да имаат ден\ноќ. Ако ти е во план да правиш тревен аквариум прочитај на нет се што ти е потребно за да виреат тревите(цо2, подлога, прихрана и сл.), ќе си купиш кварцен песок пошо не мења параметри на водата, избегавај боени камчиња и пвц украси. Пред да почнеш да ставаш риби исциклирај го аквариумт минимум 7 дена. Потоа пополека ќе го пуниш со риби со тоа што прва риба да ти биде анциструс (чистач на стакло) бидејќи се најиздржливи, за да се створат полезни бактерии. После неколку дена можеш да ставаш по 2-3 риби. Вода промена на 3 до 5 дена по 25 % нормално стоена мин. 24ч за да изветрее хлорот. Светлото ќе си го земеш во зависност од каков аквариум ќе правиш.
Пред да купиш риба прочитај кои услови и се потребни и со која риба можеш да ја мешаш.
Друго не ми текнува што да кажам освен среќен старт и добредојде во светот на акваристиката.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
  • Like
Реакции: borce_dz

borce_dz

Нов член
15 декември 2016
2
0
1
33
Fala na iscrpniot odgovor, imam uste nekoe prasanje
Dali mozam da stavam ezerska pesok?
Na kolku visina treba da e noeonkata od vodata?
I ako mozi malce da mi pomognis za prihranata, co2, podloga ?
 

3pi0

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
akkprosport.mk
Fala na iscrpniot odgovor, imam uste nekoe prasanje
Dali mozam da stavam ezerska pesok?
Na kolku visina treba da e noeonkata od vodata?
I ako mozi malce da mi pomognis za prihranata, co2, podloga ?
За езерска песол можеш но пред да ја ставиш во аквариум тури ја 20 мин во релна на 200 степени за да убие бсктерии чуда. Прихрана имаш макро и микро елементи т.е доаѓа како течно ѓубриво, во поснабден петшоп се продаваат на пример во скопје можеш да најдеш во Декспорт оаза или Делфин. Подлогата доаѓа како хумус и се ставаа 1цм во предниот дел на аквариумот и да тера накај задниот дел до 4цм висина, но бидејќи кошта 1400 денсри кило најубаво е да си напраиш замисла кај би ти стоеле трњвите и само таму да ставиш, потоа врз нејзе ја ставаш песокта 2цм напред 5цм назад. Цо2 има боци системи, цо2 таблети или да си направиш сам со квасец и шеќер. Неонката штознам.. Мене на 300л иам 2 од по 120цм и ми се одалечени од водат 15цм а на 60л иам лед рефлектор тој ми е 5 цм.


Sent from my E2003 using Tapatalk
 

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
28
Јас ја ставив накај малата страна пумпата баш за да не им смета на рибите. Ќе има ли проблем нешто тоа? Ако не ќе направам вака како твојов изум. Ми фати око. :)
Јас ја ставив накај малата страна пумпата баш за да не им смета на рибите. Ќе има ли проблем нешто тоа? Ако не ќе направам вака како твојов изум. Ми фати око. :)
Со вентилот на цревото се пригушува само дотокот за кислород. Едино да видиш ако ти ги бутка многу рибите да неможат нормално да пливаат да направиш спреј бар со пвц цевки.
Еве слика од кај мене во аквариумот како би изгледало тоа.

Белата цевка подолгата е издупчена на 10 места со 6ка бургија надоле

Sent from my E2003 using Tapatalk
Јас го направив ова со цевките ама има некој проблем. Ја поврзав со пумпата цевката и престана да влече воздух од цревцето што излегува надвор.
Кажи ми кај тебе поточно што и како е направено ако можеш.
 

Прикачувања

3pi0

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
akkprosport.mk
Од тие надворешните така?
А ова што е цевчето на пумпава за кислород затворено ти е?
Не не ми е затворено, со пумпата иам 2 продолжетоци, еден за со црево и еден без. ама нема везе остај си го едино ако ти шприца многу вода мора да зголемиш дупките од пвц цевката

Sent from my E2003 using Tapatalk
 

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
28
Не не ми е затворено, со пумпата иам 2 продолжетоци, еден за со црево и еден без. ама нема везе остај си го едино ако ти шприца многу вода мора да зголемиш дупките од пвц цевката

Sent from my E2003 using Tapatalk
За ова прашував. Нели мора да биде надвор за воздух..
Ама кај мене сега кога ја пуштив почна и од таму вода да излегува. И ако го оставам ова спреј барот, дали да си стои пак надвор или да го затворам тоа дупче..
 

Прикачувања