1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Прашања за акваристика

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од efederer, 19 февруари 2012.

 1. 3pi0

  3pi0 Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  275
  [​IMG]
  Еве што вика програмата :)

  Sent from my E2003 using Tapatalk
   
 2. Stefan.Pet

  Stefan.Pet Нов член

  Зачленет на:
  7 декември 2016
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  0
  Фала многу на одговорот. :)
  Иначе јас имам пумпа од 1500LpH. Дали би имало проблем зашто е толку јака. Дали да ја сменам или со вентилче на цревото за воздух да се намали.
   
 3. 3pi0

  3pi0 Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  275
  Со вентилот на цревото се пригушува само дотокот за кислород. Едино да видиш ако ти ги бутка многу рибите да неможат нормално да пливаат да направиш спреј бар со пвц цевки.
  Еве слика од кај мене во аквариумот како би изгледало тоа.
  [​IMG]
  Белата цевка подолгата е издупчена на 10 места со 6ка бургија надоле

  Sent from my E2003 using Tapatalk
   
  На Stefan.Pet му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Stefan.Pet

  Stefan.Pet Нов член

  Зачленет на:
  7 декември 2016
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  0
  Јас ја ставив накај малата страна пумпата баш за да не им смета на рибите. Ќе има ли проблем нешто тоа? Ако не ќе направам вака како твојов изум. Ми фати око. :)
   
 5. Stefan.Pet

  Stefan.Pet Нов член

  Зачленет на:
  7 декември 2016
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  0
 6. 3pi0

  3pi0 Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  246
  Допаѓања:
  275
 7. Stefan.Pet

  Stefan.Pet Нов член

  Зачленет на:
  7 декември 2016
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  0
  Ако може да ми кажете дали смеам да го затворам аквариумот одозгора со стакло. Зашто многу ми го мокри капакот од испарување.
   
 8. Alex2050

  Alex2050 Староседелец

  Зачленет на:
  27 јули 2013
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  2
  нормално дека можеш :D
  за лед лентите да знаеш дека баш и не растат многу растенијата. Го нема целосниот потребен спектар на светло. треба да измешаш на пример две бели ленит измеѓу нив да да ставиш во еден ред црвена плава црвена.
  инаку сакав да те прашам, моментално го циклираш аквариумот така ? Бидејќи на сликата кај пумпата не гледам риби :D
   
 9. Stefan.Pet

  Stefan.Pet Нов член

  Зачленет на:
  7 декември 2016
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  0
  Да да, го циклирам :) Иначе фала за одговорот за растенијава :)
   
 10. borce_dz

  borce_dz Нов член

  Зачленет на:
  15 декември 2016
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo i najprvo pozdrav do site
  Jas kako i mnogu drugi sum nov na forumov pa sakam da ve prasam za sovet
  Zedov akvarium so dimenzii 60 / 30 / 30
  Imam greac Atman 50 W
  Pumpa Atman 301
  Vozdusna pumpa HF 2000
  Termometara
  Dali mozi da mi kazite dali se dovolno za pocetok ili mi treba i drugo
   

Сподели: