Прашања за акваристика

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
28

Еве што вика програмата :)

Sent from my E2003 using Tapatalk
Фала многу на одговорот. :)
Иначе јас имам пумпа од 1500LpH. Дали би имало проблем зашто е толку јака. Дали да ја сменам или со вентилче на цревото за воздух да се намали.
 

3pi0

Староседелец
25 февруари 2012
246
275
1,063
Скопје
akkprosport.mk
Фала многу на одговорот. :)
Иначе јас имам пумпа од 1500LpH. Дали би имало проблем зашто е толку јака. Дали да ја сменам или со вентилче на цревото за воздух да се намали.
Со вентилот на цревото се пригушува само дотокот за кислород. Едино да видиш ако ти ги бутка многу рибите да неможат нормално да пливаат да направиш спреј бар со пвц цевки.
Еве слика од кај мене во аквариумот како би изгледало тоа.

Белата цевка подолгата е издупчена на 10 места со 6ка бургија надоле

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
  • Like
Реакции: Stefan.Pet

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
28
Со вентилот на цревото се пригушува само дотокот за кислород. Едино да видиш ако ти ги бутка многу рибите да неможат нормално да пливаат да направиш спреј бар со пвц цевки.
Еве слика од кај мене во аквариумот како би изгледало тоа.

Белата цевка подолгата е издупчена на 10 места со 6ка бургија надоле

Sent from my E2003 using Tapatalk
Јас ја ставив накај малата страна пумпата баш за да не им смета на рибите. Ќе има ли проблем нешто тоа? Ако не ќе направам вака како твојов изум. Ми фати око. :)
 

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
28
Ако може да ми кажете дали смеам да го затворам аквариумот одозгора со стакло. Зашто многу ми го мокри капакот од испарување.
 

Alex2050

Староседелец
27 јули 2013
14
2
603
пред лаптопот
www.crnobelo.com
Ако може да ми кажете дали смеам да го затворам аквариумот одозгора со стакло. Зашто многу ми го мокри капакот од испарување.
нормално дека можеш :D
за лед лентите да знаеш дека баш и не растат многу растенијата. Го нема целосниот потребен спектар на светло. треба да измешаш на пример две бели ленит измеѓу нив да да ставиш во еден ред црвена плава црвена.
инаку сакав да те прашам, моментално го циклираш аквариумот така ? Бидејќи на сликата кај пумпата не гледам риби :D
 

Stefan.Pet

Нов член
7 декември 2016
15
0
1
28
нормално дека можеш :D
за лед лентите да знаеш дека баш и не растат многу растенијата. Го нема целосниот потребен спектар на светло. треба да измешаш на пример две бели ленит измеѓу нив да да ставиш во еден ред црвена плава црвена.
инаку сакав да те прашам, моментално го циклираш аквариумот така ? Бидејќи на сликата кај пумпата не гледам риби :D
Да да, го циклирам :) Иначе фала за одговорот за растенијава :)
 

borce_dz

Нов член
15 декември 2016
2
0
1
33
Zdravo i najprvo pozdrav do site
Jas kako i mnogu drugi sum nov na forumov pa sakam da ve prasam za sovet
Zedov akvarium so dimenzii 60 / 30 / 30
Imam greac Atman 50 W
Pumpa Atman 301
Vozdusna pumpa HF 2000
Termometara
Dali mozi da mi kazite dali se dovolno za pocetok ili mi treba i drugo