Постојат ли вампири? | Црнобело Форум

Постојат ли вампири?

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,235
2,326
1,153
Skopje
www.facebook.com
Моите заби се малку вампирски, а и секогаш кога ќе се пресечам си ја смукам крвта, (слатка е ко слатко од смокви :)) може и ја сум вампир(ка) :D
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,271
9,113
1,683
По потекло сум од Малесија, и старите од улицата и кажуваа за некоја вампирка, Тодорица Тамчева (Камчева). Мажот и умрел. И таа помагала на селаните. Жниеле и и влегло нешто во око. Демек паднала во кома....И мислеле селаните дека е мртва и ја закопале жива. И одма почнала да прави бељи. навечер да крши прозорци, ќерамиди, разни звуци. На некоја жена и викала навечер:
-Кумријо, покриј си го сиренцето, ќе ти го изеде мачката.

***
Понатаму не знам што се случувало, ниту сум го дочул крајот на приказната.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сара.13

Хоуп*

Proton
4 април 2013
2,410
4,217
753
Се разбира дека не постојат, ама ептен ми се интересни приказните за нив.
Посебно кога некоја баба ќе ми раскажува или ќе прочитам во некоја книга како порано верувале дека ако мртов човек го прескокне мачка ќе стане вампир, па како навечер осеќале присуства на вампири, па нели ставале лук на прозорците за да не им влезе дома...
Мислам дека во една од книгите на Цепенков има интересни приказни за вампирите кои порано шетале низ македонските села и го плашеле локалното население : )
 

FixxGirl

Нов член
13 август 2013
4
0
1
23
Negotino
Постојат

случајно со една другарка разбравме дека на турските гробишта вечерта во 12часот излевале некој духови на ред гробиста и мало бебе и од што бевте толку заинтресирани отидовме денски да видиме какво е немавме одено до тогаш и таму имаше еден стар дедо со плави очи очите чудни му беа ептен онака светло плави и ни не праша зошто сме тука ние му кажавме и ни вика не се лажите да идите тука вие сте жристијани нели (toa beshe pred da bidam satanist) и ние му кажавме да и он ни реце да не се лажиме да дојдиме после поцна да ни кажува се за нас се знаеше ние се исплашивме од тој човек помисливме дека е вампир ипак отидовме на гробиштата вечерта ама немаше ништо после 1 месец пак отидовме ама повеке деца бевме и само мене нешто ме турна на земјата друга немаше како што раскажуваа.
 

Aleksis

Jukebox
4 април 2013
1,443
2,543
1,133
Постојат

случајно со една другарка разбравме дека на турските гробишта вечерта во 12часот излевале некој духови на ред гробиста и мало бебе и од што бевте толку заинтресирани отидовме денски да видиме какво е немавме одено до тогаш и таму имаше еден стар дедо со плави очи очите чудни му беа ептен онака светло плави и ни не праша зошто сме тука ние му кажавме и ни вика не се лажите да идите тука вие сте жристијани нели (toa beshe pred da bidam satanist) и ние му кажавме да и он ни реце да не се лажиме да дојдиме после поцна да ни кажува се за нас се знаеше ние се исплашивме од тој човек помисливме дека е вампир ипак отидовме на гробиштата вечерта ама немаше ништо после 1 месец пак отидовме ама повеке деца бевме и само мене нешто ме турна на земјата друга немаше како што раскажуваа.
Сто посто бил вампир!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,790
802
1,133
Skopje
Postojat mnogu paranormalni pojavi,a konkretno vakvata pojava e okarakterizirana spored nekoe tolkuvanje vo mitologijata i nacinot na dozivuvanje,ima takvi pojavi koj se opisuvaat so terminot vampiri,mislam deka ubavo e da se slusne nesto poveke za vakvata pojava i poimot vampir
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
27
Не постојат бабини деветини се тоа
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,662
5,747
1,153
Постојат како не постојат, само денешниве се помодерни, наместо крв ти ја цицаат енергијата, отпорни се на светлина па ни крстови ни лукови, колци ни врагови не ги ништат.
Чаре - никако гледање во очи на таквите и што подалеку од нив поарно.:kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Хептаграм XI