Помош за проектни задачи/состави/писмени

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Мислам дека темата ќе ни е од корист.
Еве, би почнала јас.
Што би било најубаво да напишам вовед и заклучок на тема Религија?
Чекам предлози :)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
зависи дали сакаш даја претставиш религијата како нешто вистинско или како само илузија, празноверие, онак како маска за замчкување на очите на масите.. имаше една добар колумна во утрински весник за верат и религијат ке пробам да ја најдам..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Па да ти кажам право и не е за мене, за една другарка е, за проектната за матура е.. :D
 

She

Истакнат Член
17 февруари 2012
301
569
393
Мислам дека воведот на таа тема би требало да содржи нешто во врска со почетоците на паганството, тотемизмот... зошто и како се појавиле истите, да даде објаснување на прашањето што е религија, што опфаќа истата. Во глобала тоа. Би требало да има една и пол до две страни што е доволно за тие проектни задачи :)
Инаку такви информации би требало да има во учебниците по историја, мислам дека во прва година, и ако во учебникот по социологија за втора. Сепак пожелно е другарка ти да се консултира со менторот, ќе остави впечаток на заинтересираност, може ќе добие некој совет плус па и дополнителна литература.
Се надевав помогнав. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

Grim Reaper

Староседелец
14 февруари 2012
326
338
1,063
Here and there
Јас имам тема " Прости машини ". Имам материјал за ова, но сепак доколку некој од Вас има нешто би му бил многу благодарен доколку ми прати линк или сл. :)
 

littleblackdress

Полноправен Член
22 февруари 2012
96
74
18
Ако ви треба помош за некои општи теми или нешо шо се учело до трета година средно медицинско :Р слободно кажете.. ми се пишува ;)
 

Davidovic

Активен Член
17 февруари 2012
167
62
28
34
Мојата луда професорка поо македонски јазик ме тера да ппишувам говор на било коооја тема. Јас одбрав да пишувам за природата со наслов ,, Спас за природата,,
Доколку некој има мотивација слободно нека каже и нека даде предлог за овие глупости сто го исполнуваат часот... Однапред благодарам:)
 

littleblackdress

Полноправен Член
22 февруари 2012
96
74
18
Мојата луда професорка поо македонски јазик ме тера да ппишувам говор на било коооја тема. Јас одбрав да пишувам за природата со наслов ,, Спас за природата,,
Доколку некој има мотивација слободно нека каже и нека даде предлог за овие глупости сто го исполнуваат часот... Однапред благодарам:)

имам јас еден состав на тема „Засади ја својата иднина“ и награден ми е.. ако сакаш можам да ти пратам :)
 

Alex M.

Староседелец
17 февруари 2012
330
523
693
London,UK
аа ги има ли некој анализирано сонетите од Сонетниот венец од Франце Прешерен!? :(