Помош за проектни задачи/состави/писмени

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Дечки, морам да побарам помош од вас, а мразам да барам ваков тип на помош...
Треба да правам писмена по македонски. И се ќе беше лесно ако ја знаев точната тема. Работава е што имаме една тема и тоа без наслов, само со насоки. Значи треба да споредуваме две народни приказни. Да не сме ги раскажувале, туку спроедувале, ама уз споредувањето да сме даделе кратка фабула на приказната. Приказни по наш избор, анализата по тема, ликови, вид, јазик...
Ако некој има некаков состав за народна литература и народно творештво и сака да ми помогне, ќе биде добредојдено...
Ми треба само скелет за да почнам да пишувам, некоја реченица, посебно за главниот дел.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Јас сама пишувам и корегирам со тетка ми, но зафатена е овој викенд и немам помош. Ако некој има нешто на овие теми нека ме контактира по ПП, највеќе ми треба за Мудроста и итрината во Одисеја.

темите:
-Компарација на Гилгамеш и Илијада
-Мудроста и итрината во Одисеја
-Цар Едип- елементи на старогрчка трагедија

Проблем ми се воведите, главниот дел го има во книгата, заклучок требало некој поговорка.
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Што мислите, што би пишувала на тема „Писмото го победува времето“? Малку е глуп насловот, знам. Затоа и не знам што да пишувам..
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Што мислите, што би пишувала на тема „Писмото го победува времето“? Малку е глуп насловот, знам. Затоа и не знам што да пишувам..
писмото се мисли да речиме на кирилица така ? е тука можиш да започниш како вовед општо како дошло до потреба за писмо.. и така натаму а после можиш во главниот дел да пишуваш како се развивале првите писма кај народите како тие се се грижеле такви ствари. Истотака можиш да пишуваш тука за тоа како некој се трудел да забрани нечие писмо .. и за крај треба да завршиш со нешто слично на реченицата се додека некој народ пишува на своето писмо тој народ постои...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marrie

LadyInPink

Истакнат Член
14 февруари 2012
1,236
1,749
113
Малку таму, малку овде...
Што мислите, што би пишувала на тема „Писмото го победува времето“? Малку е глуп насловот, знам. Затоа и не знам што да пишувам..
Ако се мисли на писмо како кирилица, тогаш убаво ти објасни Jackal, а ако се мисли на друго писмо т.е. она кое го праќаме по пошта мислам дека имам нешто, да побарам...
 

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Ако се мисли на писмо како кирилица, тогаш убаво ти објасни Jackal, а ако се мисли на друго писмо т.е. она кое го праќаме по пошта мислам дека имам нешто, да побарам...
Ако имаш нешто, прати ми. А јас ќе напишам и таков, и таков состав, и за писмо како кирилица, и обично писмо.
 

Selma

Ingenious
15 февруари 2012
4,366
7,054
1,183
Јас сама пишувам и корегирам со тетка ми, но зафатена е овој викенд и немам помош. Ако некој има нешто на овие теми нека ме контактира по ПП, највеќе ми треба за Мудроста и итрината во Одисеја.

темите:
-Компарација на Гилгамеш и Илијада
-Мудроста и итрината во Одисеја
-Цар Едип- елементи на старогрчка трагедија

Проблем ми се воведите, главниот дел го има во книгата, заклучок требало некој поговорка.
Напишав за другите, но за мудроста не иде.
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Ако некој е расположен за пишување, нека ми пише приватна порака, ќе му ги дадам темите. :)
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Уффф...вака ми треба вашата помош....Дали некој на има проочитано Сонетен венец од Франце Прешерн ....Мртва сум болна за утре ми е...незнам што да правам се изгубив цела...Ако ја има и биде љубезен да ми ја прерасказе на кратко или да ми прати линк раскажана....

Фала однапред :)
 

Davidovic

Активен Член
17 февруари 2012
167
62
28
34
Повторно мојата луда професорка по македонски јазик ни даде да писуваме состав на тема доверба. Интересно е тоа што никој несака да пишува и не знае да пишува на вака глупи теми. Доколку некој има што знае и умее да пишува вакво нешто лободно и без срам да ми пише...
Благодарам однапред !:)