Остранување на шминка пред спиење

Swatkata

Староседелец
26 јуни 2014
49
16
1,008
Ова ми е најтежок дел од целиот процес на шминкање,излегување :sram
Ама што се мора се мора.Најчесто ја чистам шминката со кокосово уље :)
 

Ѕид на плачот

Истакнат Член
20 септември 2016
222
113
343
32
Скопје
- Сатва марамчињата и обавезно еднашка измивање на лице со сапунче од докторс, зелениот. Илиии пак, ептен сум уморна... :( Сатва марамчиња, па после тоа со бекутан си го бришам лицето... Ставам кокос и заспивам. :( Пошо сува кожа имам. Обавезно ставам по некое масло. Или коа се шминкам или после тоа.
 

Bibi@

Староседелец
Најфотограф
1 март 2012
399
743
1,103
Задолжително... со лимес ракавица
 

dovefox

Истакнат Член
21 октомври 2018
38
23
108
Го мијам лицето со сапун,така ја вадам.
 

dovefox

Истакнат Член
21 октомври 2018
38
23
108
Dove сапуните ми се најдобра опција,све вадат. :)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,530
14,439
1,683
Таму каде што треба
Уште остранувам шминка пред спиење со мицеларна вода на Corine de farme и туфери. Признавам дека кога премногу ми се спие ја бришам сабајле.Но тоа е мн ретко.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Нема поголем грев врз лицето од неотстранета шминка пред спиење. Не знам како може некој да легне така и да си ја измрси и извалка перницата, па за бактериите и акните после да не зборам.
Порано користев марамчиња, демек посебно за шминка вадеље, ама сега веќе лицето не трпи, па чистам со мицеларна или млеко за вадење шминка, па миење со гел, па после свашта.
 

girlwithfreckles

Нов член
23 февруари 2022
9
11
3
За вадење шминка користам само мицерална вода па ставам бекутан крема. Подобра комбинација здравје! :)