1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Остранување на шминка пред спиење

Дискусија во форумот 'Лице' започната од JaMi, 19 септември 2013.

 1. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Шминкањето преставува задоволство или обврска на некои жени па и мажи.
  Но доколку не се остранува пред спиење,вашата кожа е подложна на оштетување и стареење.
  Погледете ги сликиве ,направен е експеримент на жена која доброволно се согласила да не ја остранува шминката во период од еден месец.

  [​IMG][​IMG]

  Кожата на оваа жена ,поради не остранувањето на шминката еден месец, била остарена како за 10години.
  Воочувате и самите доколку не водите сметка за вашето лице во подолг времеснки период,резултатите ќе бидат видливо лоши.

  Дали вие ја хидрирате и негувате кожата на вашето лице пред употреба на шминка? И со што?
  Дали ја остранувате шминката пред спиење и дали нанесувате ноќна крема?
   
 2. Scars

  Scars Староседелец

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  2,227
  Допаѓања:
  3,541
  Пред да ставам пудра обавезно ставам крем.
  Али,не се шминкам често,но крем
  секогаш ставам на лицето. Нормално дека пред спиење
  ја отстранувам шминката,и не користам ноќна крема немам брчки сеуште :rolleyes:
   
 3. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  пред шминкање крема обавезно и тоа со павличева маст, другото се ми ја суши кожата ццц, а ноќна крема не користам. Ја отстранувам со бебешко масло шминката, понекогаш и со маслиново, а кога ми се спие премногу е тогаш е само влажно марамче :D
   
 4. Марија

  Марија Poétesse

  Зачленет на:
  14 април 2012
  Мислења:
  1,146
  Допаѓања:
  2,490
  Нормално дека ја отстранувам шминката. Кон крајот на денот секогаш имам чувство дека ми тежи и најубаво ми е од кога ќе ја тргнам.
  Најпрво користам влажни марамици за отстранување шминка, гел на авене за чистење лице па dove хидратантен сапун со краставица. Најпосле нанесувам dove хидратантна крема.
  Инаку истата ја нанесувам и пред да ставам пудра.

  А мој совет е да користите хидратантни креми за лице бидејќи оние мрсните (пример нивеа во темно сино пакување) се претешки и премрсни за млада кожа, ги затвораат порите на лицето и не му дозволуваат да диши.
   
 5. J'adore Paris

  J'adore Paris Нов член

  Зачленет на:
  19 септември 2013
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  8
  не ја отстранувам, барем не веднаш после излегување, најчесто излегувам за викенд-тогаш и се шминкам и не ја одстранувам кога се вратам туку дури утрето кога си мијам лице. иначе немам ни една бручка ни едно мозулче ништо на лице:^)
   
 6. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Затоа што се шминкаш еднаш неделно и затоа што имаш 17 години :)
   
  На Arkantos и Марија им се допаѓа ова.
 7. J'adore Paris

  J'adore Paris Нов член

  Зачленет на:
  19 септември 2013
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  8
  да да тоа секако е така, само има девојки на кои доволно им е една ноќ да поминат со шминка за да се разбудат како сликата во првото мислење(со срвенило по лице) пример за тоа е другарка ми :)
   
 8. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Секое зошто има свое затоа.Можеби користи неквалитетни шминки;можеби кожата и е толку осетлива што не може да поденесе 24часовна шминка...
   
  На J'adore Paris му/ѝ се допаѓа ова.
 9. toby2

  toby2 Полноправен Член

  Зачленет на:
  16 мај 2013
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  21
  Абе боље мењајте си навлака на перница него шминка да тргате пола саат,полесно е од искуство ви кажувам:giggle
   
 10. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  Пудра не ставам никогаш, а редовно за излегување ставам римел и креон и пред да легнам си го чистам лицето со влажно марамче.Можеби поради тоа немам ниедно мозолче:)
   
  На Mistery :) му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: