1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Остранување на шминка пред спиење

Дискусија во форумот 'Лице' започната од JaMi, 19 септември 2013.

 1. Mistery :)

  Mistery :) Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2013
  Мислења:
  145
  Допаѓања:
  187
  Исти случај :)
   
 2. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Јас користам :
  -Крема за чувствителна,нормална и комбинирана кожа.Ја смирува кожата,ја хидрира и регенерира при континуирано користење.
  -Остранувач на шминка,кој што ја чисти кожата и истовремено ја смирува.(за лице и очи)
  190920137578.jpg (кликнете на сликата,се отвара во голем формат)
  (Француски производи)
   
  На Mistery :) му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Редовно ја вадам шминката пред спиење, имам чувство дека нешто ми е одвишок на мене па се случува и да заспијам па да се разбудам поради тоа чувство и ја бришам обавезно.
  Најчесто ја бришам со влажни марамици(што инаку е штетно по кожата) од мрза, а кога сум расположена пола саат се тинтам, прво ја вадам со средство за вадење шминка па се мијам па нанесувам хидратантна крема.
  Инаку пред да ставам пудра редовно ставам и хидратантна крема ама моментално користам само BB крема која што самата во себе содржи и крема и пудра, не го суши лицето и самостојно ја користам.
   
 4. Mameha

  Mameha Староседелец

  Зачленет на:
  9 јуни 2013
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  814
  Секогаш ја остранувам шминката пред спиење. Иако не се шминкам секој ден, не можам да поднесам шминка 24 часа, осебоено пудра не ставам денски, но обавезно ставам крем за лице. А кога се шминкам за викенди пред да ставам пудра обавезно ставам крем, а за отстранување користам влажни марамчина, гел за миење на лице, лосион кој го земам од дерматолог.
   
 5. True_Blood

  True_Blood Upright

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1,132
  Допаѓања:
  2,396
  Порано во лудите, млади, години скоро никад не ја вадев, зашто најчесто се враќав под дејство на порочни супстанци нели и се што сакав е да си легнам:D
  Али, било је то некад давно(nod)
  Сега ја вадам секогаш. И дневната шминка ( за на работа, на кафе низ маало), а за навечер не иде во предвид да ставам глава на перница со пудра на неа.
  Никогаш не сум имала проблеми со акни, ама вистината е дека како си минат годините сфаќаш дека мораш да се грижиш за себе, зашто ништо само од себе не е мазно и убаво засекогаш :|
   
  На MoonFairy и Реми им се допаѓа ова.
 6. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Задолжително.
  Прво кога влегувам дома тоа го правам.
  Не од некоја грижа или пазење од незнам ти што,колку што од тоа дека неможам да го трпам тој товар на маска на себе. :biggrin
  Влажните марамчиња на Бекутан убаво галат,им нема замена.
   
  На JaMi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,458
  Допаѓања:
  14,374
  Пред некој месец го купив од Карфур,и веќе второ ми е по ред. Ефтино а одлично. Презадоволна. (некаде околу 60 ден мислам дека е)
  [​IMG]
   
  На diva orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Змејче

  Змејче Незапирлива

  Зачленет на:
  14 јули 2013
  Мислења:
  1,193
  Допаѓања:
  2,423
  Секогаш ја отстранувам шминката пред легнување. Без разлика колку сум изморена одвојувам време за лицето да ми биде чисто кога ќе легнам. Порано користев антибактериски сапун бидејќи имам мрсна кожа, најчесто кај Т-зоната. Престанав бидејќи почна да ми перута кај носот, знак дека премногу го користев сапунот, затоа почесто го користам. Сега шминката ја отстранувам со Бекутан влажни марамици, само со такви марамици, со други не можам поради лицето бидејќи ми е чувствително...
   
 9. Melanniee

  Melanniee Староседелец

  Зачленет на:
  28 февруари 2014
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  5
  Не си легнувам дури не ја извадам шминката . Прво ги чистам очите со влажни марамици , па после го мијам лицето со сапун на природна база.Моментално за навечер користам "homemade" крем за лице , со природни состојки.Ако случајно имам некоја акничка и ставам масло од чајно дрво .
   
 10. Stojne

  Stojne Староседелец

  Зачленет на:
  29 јануари 2015
  Мислења:
  378
  Допаѓања:
  126
  Ја ваѓам.Не можам да поднесам и замислам да спијам со шминка.
   

Сподели: