Остранување на шминка пред спиење

Mistery :)

Истакнат Член
23 февруари 2013
145
188
143
Пудра не ставам никогаш, а редовно за излегување ставам римел и креон и пред да легнам си го чистам лицето со влажно марамче.Можеби поради тоа немам ниедно мозолче:)
Исти случај :)
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,525
14,437
1,683
Таму каде што треба
Јас користам :
-Крема за чувствителна,нормална и комбинирана кожа.Ја смирува кожата,ја хидрира и регенерира при континуирано користење.
-Остранувач на шминка,кој што ја чисти кожата и истовремено ја смирува.(за лице и очи)
190920137578.jpg (кликнете на сликата,се отвара во голем формат)
(Француски производи)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Mistery :)

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Редовно ја вадам шминката пред спиење, имам чувство дека нешто ми е одвишок на мене па се случува и да заспијам па да се разбудам поради тоа чувство и ја бришам обавезно.
Најчесто ја бришам со влажни марамици(што инаку е штетно по кожата) од мрза, а кога сум расположена пола саат се тинтам, прво ја вадам со средство за вадење шминка па се мијам па нанесувам хидратантна крема.
Инаку пред да ставам пудра редовно ставам и хидратантна крема ама моментално користам само BB крема која што самата во себе содржи и крема и пудра, не го суши лицето и самостојно ја користам.
 

Mameha

Староседелец
9 јуни 2013
365
819
1,103
Вселената
Секогаш ја остранувам шминката пред спиење. Иако не се шминкам секој ден, не можам да поднесам шминка 24 часа, осебоено пудра не ставам денски, но обавезно ставам крем за лице. А кога се шминкам за викенди пред да ставам пудра обавезно ставам крем, а за отстранување користам влажни марамчина, гел за миење на лице, лосион кој го земам од дерматолог.
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Порано во лудите, млади, години скоро никад не ја вадев, зашто најчесто се враќав под дејство на порочни супстанци нели и се што сакав е да си легнам:D
Али, било је то некад давно(nod)
Сега ја вадам секогаш. И дневната шминка ( за на работа, на кафе низ маало), а за навечер не иде во предвид да ставам глава на перница со пудра на неа.
Никогаш не сум имала проблеми со акни, ама вистината е дека како си минат годините сфаќаш дека мораш да се грижиш за себе, зашто ништо само од себе не е мазно и убаво засекогаш :|
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Реми

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Задолжително.
Прво кога влегувам дома тоа го правам.
Не од некоја грижа или пазење од незнам ти што,колку што од тоа дека неможам да го трпам тој товар на маска на себе. :D
Влажните марамчиња на Бекутан убаво галат,им нема замена.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,525
14,437
1,683
Таму каде што треба
Пред некој месец го купив од Карфур,и веќе второ ми е по ред. Ефтино а одлично. Презадоволна. (некаде околу 60 ден мислам дека е)
10441526_830092823675404_477962076914143063_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Змејче

Незапирлива
14 јули 2013
1,193
2,423
1,123
Секогаш ја отстранувам шминката пред легнување. Без разлика колку сум изморена одвојувам време за лицето да ми биде чисто кога ќе легнам. Порано користев антибактериски сапун бидејќи имам мрсна кожа, најчесто кај Т-зоната. Престанав бидејќи почна да ми перута кај носот, знак дека премногу го користев сапунот, затоа почесто го користам. Сега шминката ја отстранувам со Бекутан влажни марамици, само со такви марамици, со други не можам поради лицето бидејќи ми е чувствително...
 

Melanniee

Староседелец
28 февруари 2014
7
5
603
Не си легнувам дури не ја извадам шминката . Прво ги чистам очите со влажни марамици , па после го мијам лицето со сапун на природна база.Моментално за навечер користам "homemade" крем за лице , со природни состојки.Ако случајно имам некоја акничка и ставам масло од чајно дрво .
 

Stojne

Староседелец
29 јануари 2015
394
138
1,053
Ја ваѓам.Не можам да поднесам и замислам да спијам со шминка.