Оптимист, песимист или реалист?

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Често разочаран оптимист, што ме мотивира да бидам реалист.
Премногу е сурова реалноста за да ја гледам онаква каква што е, иако понекогаш немам друг избор, освен да бидам реалист.
Постојат работи на кои не може оптимистички да се гледа.
 

MarGrey

Нов член
24 февруари 2012
21
21
3
33
Тежок реалист сум ! Значи сум и ситничарка тешка.. така да гледам на работите до толку ситничарски и реално што и кога на моменти ќе помислам дека сум оптимист,фактите ме маваат и сваќам дека нема потеба ситуацијава да ја гледаме оптимистички кога е реално дека Дедо Мраз не постои ! :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avona Vi

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
Во безвезални моменти сум толку песимистичка настроена, особено кога се работе нешто за мене.. А во ситуација кога работата треба да се подобри или нешто, знам толку да набилдам оптимистика хахах, а искрено, не би сакала ни да бидам реалист :smug
 

kones

Истакнат Член
14 февруари 2012
122
119
343
Секој песимист е добро информиран оптимист.оптимизмот може да те отргне од реалноста :)
Не секој песимист е добро информиран оптимист, а дека оптимизмот ќе те отргне од реалноста не се слагам во потполност зошто токму оптимизмот може да ти даде импулс да ги смениш работите кон подобро:kafe
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avona Vi and lady_blue

Sugar

Истакнат Член
19 февруари 2012
502
1,110
393
Коа стануа збор за туѓ проблем ( за да го утешам) сум оптимист, а коа стануа збор за мене сум песимист :eek