Омнивори vs. Хербивори

Кој е вашиот начин на исхрана?

  • Сештојад

  • Вегетаријанец

  • Веган


Резултатите се видливи откако ќе гласате.

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
абе @malo пишувај почесто конкретни рецепти, така многу повеќе влијание има, одошто тие други нападни текстови. ете откако ја отвори таа темата за дива храна секој ден зјапан шо имам низ дворов. И годинава има многу темјанушки, знам дека се многу лековити ама никогаш не сум се осудила да ги јадам или да правам чај. Шо знам, никој од моите доесга не ги користел и мене ми е некако страв. Ги гледам на фотографии, ми се гледаат исти, ама пак ми е шубе. Ај после ќе ги сликам, па ќе ми кажеш дали се тие безбедните или некоја друга сорта.
Проблемот е што не готвам по рецепти и ретко памтам што точно имам ставено или на кој точно начин сум подготвила нешто. Најчесто експериментирам, си играм, секогаш е во различен размер и затоа е малку тешко да се запише целиот тој процес во еден рецепт. Рецептите кои ги има на интернет пак или се многу слапи или содржат намирници кои не се лесно достапни кај нас и избегавам да ги читам, затоа и не ги постирам тука.
Во темата за дива храна имам уште многу да пишувам, ама ми треба време за да пронајдам слики на интернет бидејки на многу од тревките што се јадат не им го знам името, па морам и јас да се распрашувам.
 

Дејви

Член со 30 казнени поени
10 март 2016
304
185
43
Иако сум месождер не би имал против да пробам некој вегетаријански специјалитет.
Ја поштувам секоја кујна.
 

lady_blue

Староседелец
14 февруари 2012
2,397
4,418
1,153
Проблемот е што не готвам по рецепти и ретко памтам што точно имам ставено или на кој точно начин сум подготвила нешто. Најчесто експериментирам, си играм, секогаш е во различен размер и затоа е малку тешко да се запише целиот тој процес во еден рецепт. Рецептите кои ги има на интернет пак или се многу слапи или содржат намирници кои не се лесно достапни кај нас и избегавам да ги читам, затоа и не ги постирам тука.
Во темата за дива храна имам уште многу да пишувам, ама ми треба време за да пронајдам слики на интернет бидејки на многу од тревките што се јадат не им го знам името, па морам и јас да се распрашувам.
Абе разбирам тоа, ни јас не готвам по рецепти, затоа и прашувам кои се некакви правила за комбинирање, брашно од шо се прави и како, такви слични општи работи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Како сакате да изгледате?
Еве денес на улица видов повеќе од овие лево со огромно стомачиште кој едвај дише.
Сеуште мислите дека сте месојади?
Во ред, продолжете да убивате животни, еден ден и тие ке ве убијат ;)

dada.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
Како сакате да изгледате?
Еве денес на улица видов повеќе од овие лево со огромно стомачиште кој едвај дише.
Сеуште мислите дека сте месојади?
Во ред, продолжете да убивате животни, еден ден и тие ке ве убијат ;)

Отвори ја прикачената датотека 30226
Јајца и млечни производи конзумираш?
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Тие се здрави за човекот, а со тоа не правиш никаква штета врз животните.
Како тоа се здрави? За што поточно се здрави млечните продукти?
Јајцата се дел од менструацијата на кокошката, сигурно сакаш да ги јадеш? Зошто тогаш не ги јадеш и од менструацијата на девојка ти, сестра ти, мајка ти, зошто едните би се јаделе и би биле здрави а другите не?
И зошто мислиш дека не правиш штета врз животните, па за да добиеш јајца во маркетот колку кокошки се затворени во фарми, клукани со се и сешто, крави измачувани и млекцето место нивното малецко да пие и го крадат за да ти пиеш.
Ако според вас би требало да пиеме млеко и е здраво за нас, зошто тогаш не цицаш уште?? Зошто си престанал да цицаш?
Ако ми кажеш дека кравјото млеко е здраво, зошто не и се залепиш на цицката и цицаш така?
Милион прашања има, но никаков задоволителен одговор нема од убијците ... штета.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Хахахха лееле леле што не ќе прочиташ.
Биди си веган ама пред да напишеш нешто убаво размисли. Јајцата и млекото се важни за раст бидејќи имаат витамини и минерали.
The cicrle of life имаш слушнато за него ? Секој човек внесува јаглехидрати, протеини, масти за да преживее. Смачени ми се твоите мислења, би рекла морничави дури. Јади си тревки ние нормалните јадеме и месо. Ако ти смета тоа е само твој проблем. Соочи се со реалноста и прифати го .
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Makedonec