Омнивори vs. Хербивори

Кој е вашиот начин на исхрана?

  • Сештојад

  • Вегетаријанец

  • Веган


Резултатите се видливи откако ќе гласате.

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Тие се здрави за човекот, а со тоа не правиш никаква штета врз животните.
Хахахха лееле леле што не ќе прочиташ.
Биди си веган ама пред да напишеш нешто убаво размисли. Јајцата и млекото се важни за раст бидејќи имаат витамини и минерали.
The cicrle of life имаш слушнато за него ? Секој човек внесува јаглехидрати, протеини, масти за да преживее. Смачени ми се твоите мислења, би рекла морничави дури. Јади си тревки ние нормалните јадеме и месо. Ако ти смета тоа е само твој проблем. Соочи се со реалноста и прифати го .
Млекото е најголем причинитек за алергии и болести на дишните органи. Астма, бронхитис, воспалени грло, воспалени синуси, воспалени крајници и воспаленија на уво... се потекнува од млекото. Кога на бебињата ке им пораснат заби, се губи ензимот кој ја разложува лактозата и се лактоинтолерантни. Само мал дел од луѓето имаат способност да ја разградуваат, ама и кога ке се разгради лактозата останува казеинот за кој неае ензими и тој се наталожува во мускулното ткиво и органите, го закиселува организмот, се создава слуз во органите за дишење и одлична средина за размножување на бактерии. Јас мојот син го спасив од тешка пневмонија кога престанав да му давам кравјо леко. Значи со месеци лежевме по болници еден тон лекарства и инекции прими детето, се додека нутриционистка не ми кажа дека е од млекото. Фрлив и лекови и млеко и детето и ден денес ми нема настинато.
Јајцата се толку многу масни и се еден од најголемите причинители за висок холестерол што ми е чудно дури како некој може да каже дека се здрави. Во едно јајце има толку многу хормони што тоа нашиот организам не може да го поднесе, бомба од хормони е, замислете тоа јајце содржи се што е потребно за да креира еден живот...
Протени и масти има доволно и од растително потекло. Бадем, орев, лешник, лен, зелен лиснат зеленчук, мешунки... едуцирајте се малку, немојте да трескате вакви глупости.
 
  • Like
Реакции: BioTrpe

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,105
971
733
Млекото е најголем причинитек за алергии и болести на дишните органи. Астма, бронхитис, воспалени грло, воспалени синуси, воспалени крајници и воспаленија на уво... се потекнува од млекото. Кога на бебињата ке им пораснат заби, се губи ензимот кој ја разложува лактозата и се лактоинтолерантни. Само мал дел од луѓето имаат способност да ја разградуваат, ама и кога ке се разгради лактозата останува казеинот за кој неае ензими и тој се наталожува во мускулното ткиво и органите, го закиселува организмот, се создава слуз во органите за дишење и одлична средина за размножување на бактерии. Јас мојот син го спасив од тешка пневмонија кога престанав да му давам кравјо леко. Значи со месеци лежевме по болници еден тон лекарства и инекции прими детето, се додека нутриционистка не ми кажа дека е од млекото. Фрлив и лекови и млеко и детето и ден денес ми нема настинато.
Јајцата се толку многу масни и се еден од најголемите причинители за висок холестерол што ми е чудно дури како некој може да каже дека се здрави. Во едно јајце има толку многу хормони што тоа нашиот организам не може да го поднесе, бомба од хормони е, замислете тоа јајце содржи се што е потребно за да креира еден живот...
Протени и масти има доволно и од растително потекло. Бадем, орев, лешник, лен, зелен лиснат зеленчук, мешунки... едуцирајте се малку, немојте да трескате вакви глупости.
Ти ниту докторка си ниту нутриционист за да кажуваш кој што да јаде. Јади ти што сакаш, јас ќе јадам што сакам и крај.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Ти ниту докторка си ниту нутриционист за да кажуваш кој што да јаде. Јади ти што сакаш, јас ќе јадам што сакам и крај.
Јас не ти кажувам што да јадеш, јас само си го изнесувам своето мислење, знаење и искуство тука на форумот кој е и наменет за таа цел.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
734
123
1,053
25
Ја сум сештојад.Мора да се јаде месо,месото е здраво,со причина го препопрачуваат
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,063
1,133
Љуѓето,поготово во зима,да се јаде мрсно а тие што планинарат јадат мрсно пред да тргнав
Истите тие што имаат висок холестерол, висок притисок и вишок килограми? Истите тие што секој ден задолжтелно пијат лекови за да може да профункционираат и не задоволни од животот? Тие луге?
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
734
123
1,053
25
Истите тие што имаат висок холестерол, висок притисок и вишок килограми? Истите тие што секој ден задолжтелно пијат лекови за да може да профункционираат и не задоволни од животот? Тие луге?
За ова има за се дискутира,долга тема,за тоа има диети и никој не ги тера да јадат месо и да се здебелуваат,во темава има многу да се збори
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
За ова има за се дискутира,долга тема,за тоа има диети и никој не ги тера да јадат месо и да се здебелуваат,во темава има многу да се збори
Па еве сама кажуваш дека од месо се здебелува, тогаш зошто мислиш дека е здраво и треба да се јаде?
Ако според ова што си го напишала заклучиме дека месото не е здраво, тогаш зошто лекарите ве убедуваат да јадете месо? Зарем нешто не ви штима тука?