1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Омнивори vs. Хербивори

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од existence, 27 ноември 2015.

?

Кој е вашиот начин на исхрана?

Оваа анкета ќе се затвори на 29 март 2024 во 14:46.
 1. Сештојад

 2. Вегетаријанец

 3. Веган

Резултатите се видливи откако ќе гласате.
 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Млекото е најголем причинитек за алергии и болести на дишните органи. Астма, бронхитис, воспалени грло, воспалени синуси, воспалени крајници и воспаленија на уво... се потекнува од млекото. Кога на бебињата ке им пораснат заби, се губи ензимот кој ја разложува лактозата и се лактоинтолерантни. Само мал дел од луѓето имаат способност да ја разградуваат, ама и кога ке се разгради лактозата останува казеинот за кој неае ензими и тој се наталожува во мускулното ткиво и органите, го закиселува организмот, се создава слуз во органите за дишење и одлична средина за размножување на бактерии. Јас мојот син го спасив од тешка пневмонија кога престанав да му давам кравјо леко. Значи со месеци лежевме по болници еден тон лекарства и инекции прими детето, се додека нутриционистка не ми кажа дека е од млекото. Фрлив и лекови и млеко и детето и ден денес ми нема настинато.
  Јајцата се толку многу масни и се еден од најголемите причинители за висок холестерол што ми е чудно дури како некој може да каже дека се здрави. Во едно јајце има толку многу хормони што тоа нашиот организам не може да го поднесе, бомба од хормони е, замислете тоа јајце содржи се што е потребно за да креира еден живот...
  Протени и масти има доволно и од растително потекло. Бадем, орев, лешник, лен, зелен лиснат зеленчук, мешунки... едуцирајте се малку, немојте да трескате вакви глупости.
   
  На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  970
  Ти ниту докторка си ниту нутриционист за да кажуваш кој што да јаде. Јади ти што сакаш, јас ќе јадам што сакам и крај.
   
 3. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Јас не ти кажувам што да јадеш, јас само си го изнесувам своето мислење, знаење и искуство тука на форумот кој е и наменет за таа цел.
   
 4. alekjov1234

  alekjov1234 Староседелец

  Зачленет на:
  3 август 2012
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  48
  image-8b1a87d745a299ec78d3732e2125f740-V.jpg
   
  На BioTrpe му/ѝ се допаѓа ова.
 5. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Ја сум сештојад.Мора да се јаде месо,месото е здраво,со причина го препопрачуваат
   
 6. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Кој го препорачува?
   
 7. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Луѓето,поготово во зима,да се јаде мрсно а тие што планинарат јадат мрсно пред да тргнав
   
 8. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Истите тие што имаат висок холестерол, висок притисок и вишок килограми? Истите тие што секој ден задолжтелно пијат лекови за да може да профункционираат и не задоволни од животот? Тие луге?
   
  На BioTrpe и misti.diva orhideja им се допаѓа ова.
 9. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  За ова има за се дискутира,долга тема,за тоа има диети и никој не ги тера да јадат месо и да се здебелуваат,во темава има многу да се збори
   
 10. BioTrpe

  BioTrpe Истакнат Член

  Зачленет на:
  29 октомври 2015
  Мислења:
  252
  Допаѓања:
  173
  Па еве сама кажуваш дека од месо се здебелува, тогаш зошто мислиш дека е здраво и треба да се јаде?
  Ако според ова што си го напишала заклучиме дека месото не е здраво, тогаш зошто лекарите ве убедуваат да јадете месо? Зарем нешто не ви штима тука?
   

Сподели: