Непопуларни (музички) мислења

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@Electra мољим те не го давај пасот на @existence, пошо постон е малте не копикет на еден муабет шо го правев денес со дугарчето.
Иначе на темата:
Каде Ријана стапнува, трева не никнува.
Жртви на нејзината појава се Марун 5, Колдплеј, Пол Мекартни па дури и овој белецов рапер.

Старите албуми (до вива ла вида) на Колдпеј се ок, се` друго треба да се избрише од историјата на музичкото издаваштво.
Марун 5 имаа само ок 2 албума. После усраа све.
Еванесенс направи колку-толку солиден камбек. Но реално, комерцијалната позадина никад нема да ја направи оноа што некогаш беше.
Општоприфатена лага е дека за да почнеш да ги слушаш Поркјупајн мораш прво да го почнеш In Absenthia. Кога сум веќе тука, во овој албум има некои од најдобрите но и некои од најлошите песни што некогаш ги издале. Lazarus (Deadwing) е најфегетска песна после Heart attack in lay by.
Депеш мод не дека ги хејтам но досадни ми се и монотони.
Малку од филмската музика:
Ханс Цимер е преценето срање: Земал да штанца саундтракови од Самурајот, Пиратите, Трансформери, не знаеш која е од кој филм од што се слични.
Harry Gregson Williams e потценет за жал.
Многу ми беше криво шо не го запознав Енио Мориконе.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Музиката мене ми е чист ескапизам така да неам некои познавања посебни, никогаш не научив да разликувам хард рок од метал и генерално слушам нешто што има емоционално влијание врз мене. (party)
Освен можеби панк-рокот кој горе-долу го познавам како правец иако и тоа не претерано...
Никогаш не сум спуштил албум и да го слушам цел, најмногу одлична музика сум нашол со кликање на линкови на јутјуб и тоа од рандом изведувачи :p

Од она што сум слушнал по препорака, пример Лед Цепелин и Пинк Флојд ми се скроз одбивни, цел слушен апарат просто е напнат и во нелагодна позиција, не знам зошто, освен ако тие бендови правеле музика под дејство на тешки опијати па сега и за нивна консумација треба алтерд стејт оф коншснес. Убиствено досадни. Не разбирам зошто ги сметаат за култни, ако некој е поупатен нека објасни.
Битлси како бенд шо универзално се смета за еден од најјаките евер... шо знам, има ок песнички, во секој случај подобра опција отколку Лед или Пинк.
Ролинг Стонс имам слушнато неколку песни, онака ок, ништо посебно.

Народњаците спаѓаат во музика само технички така да мислење дека цеца или шабан шаулич се срање е кептн обвијус иако би било непопуларно кај мнозинството население...

Флојд се култни затоа што Флојд биле авангарда на своето време. Користеле звуци кои што дотогаш биле незамисливи, во тоа време имаат некој предвесник на електронската музика и прават нов концепт на творење. Кај Флојд преовладуваат делови кои што повеќето од времето не си свесен дека ги слушаш (освен ако не се замараш со музика и запнеш да го чуеш секој дел што некој таму го свирел) затоа што имаат многу моќна позадина која што им дозволува користење на такви чудни хармонии кои што ни големи музичари не би ги очекувале на прво слушање. Еве ако имаш време (некои пола саат) слушни Careful with that axe, Eugene и Alan's psychedelic breakfast. Ако си свирел некој инструмент ќе ти биде полесно да ме разбереш затоа што уво на човек што свири не слуша исто после фаќање инструмент во рака.
Цепелин? Зошто се култ? Цепелин се пионерите на класичниот рок. Џими Пејџ (гитаристот) свирел некарактеристични акорди (денес такви користат дет-металци само снижени и многу подисторзирани), немал тремоло нити флојд роуз па ги стискал жиците кај штимерите за да добие тоа што сака. Тоа е тој фактор на генијалност кој што го имале музичари како Флојд, Битлси, Цепелин, Хендрикс итн. Знаеле што бараат, знаеле точно што сакаат и знаеле како да го изведат тоа иако немале услови за тоа. Цепелин имале музика која отскокнувала од тоа што го имало тогаш како понуда па затоа е култот кон нив толку голем. Нешто слично како King Crimson што се во прог-рокот.

Тоа е последица од old is gold менталитетот. Хипстеришење пред хипстеришењето. Пример, Битлси првин биле одбивани од издавачките куќи затоа што звукот им го сметале за просечен и им велеле дека никогаш нема да успеат. Кога конечно потпишале договор, почнало стандардното наметнување со песнички во кои секој може да се пронајде т.е. љубовта и врските. Мислим, да било денес да излезе некој со текст што 50 пати ќе врти "All You Need Is Love", да, може ќе стане вајрал хит ко веќе заборавените бејби бејби оуу и хејт, брејк, шејк, певлив на уво, ама ни оддалеку култен ко она „од пред 50ина години е, мора да е добра.“
Инаку публиката не им била ништо поразлична од денешнава хејтана публика на Џастин Бибер и Уан Дајрекшн. Само немало интернет да покажат сечени вени, бес и хистерија по убиството на Ленон, рецимо.
tumblr_m5pu59s5kL1qhnkvco1_500.jpg

BS-sm-beatles-p-.jpg

Aug291964.jpg
Истото е и со Лед Цепелин, Пинк Флојд и било кој бенд што во своето време донел нешто ново и револуционерно - несомнено основоположници на тој нивен стил, а било кој што понатака ќе ги цитира истите ко музичка инспирација, е тапа, копикет и не заслужува почит...иако може реално да е подобар од нив.
Еве, од трипи, мене повеќе ми се допаѓаат Electric Moon, Earthless и Acid Mothers Temple...али они се сељаци спрема Пинк Флојд.
Исто ко и Џими Хендрикс, кој се смета за виртуоз во своја област, а е всушност доста нестабилен свирач (дрнка, благо речено :D) и во денешно време тешко дека би добил 100 клика на Јутуб без да му пишат "lol fag noob"...ама сепак е Џими, нали.
Донекаде и сфаќам зошто е тоа така, ама донекаде и не. (think)

Он: Не знам колку е непопуларно уствари...али Нирвана се тежок просек, такоџе и Металика. Еминем е преценет.
Garbage се подобри од The Cranberries и Florence + The Machine.
Дет, дум и металкор (со ретки исклучоци) не е метал, туку само емо жгољовци што дупат уши ко заколени бишиња.
Џими Хендрикс уствари не го сметаат за виртуоз на инструментот туку како пионер на дисторзираниот звук. Она што го знаеме како овердрајв денес настанало кога на двајца од техничка им треснало појачалото на Чак Бери мислам(во тоа време појачалата биле чисто лампаши за разлика од денешните транзисторски) и кога го вклучил овој, звукот бил чуден ама му се свиднал, подоцна Хендрикс тоа го претставил во вистинско светло. Џими било сиромашно детенце кое после свирка во клубот кај што чистел обично ја „рокал“ метлата се` дур татко му не собрал пари да му купи гитара. Генијалноста на Џими е во тоа што којзнае како му дошле идеи да си игра со магнетите ама создавал звуци кои што биле нешто ко фрекфенција од фрекфенции, ко да вибрира звукот (јас така си го викам тоа, зошто и јас не знам), свирел солажи во стил каков што никој не слушнал до тогаш и така. Ако денес го споредиш Џими со Малмстин на пример Џими се губи, но Малмстин почнал да свири гитара поради тоа што сонувал да свири како Џими. Бил огромно влијание во музиката тогаш и нешто подоцна, сите тие шредери после него имаат влијание од него.

Околу Битлси, што знам мене на пример While my guitar gently weeps нема да ми ја заменат ни Dream Theater - A change of seasons, нити King Crimson - Lizard. Битлси за генерацијата на Цепелин, Слејд, Прпл, Боуви исл. се она она што Хендрикс бил за генерацијата на Малмстин, Сатриани, Стамп и остала багра. Мои пријатели кои што имаат завршено музичка академија велат дека музиката на 20 век се дели на два дела: 1.Битлси и 2.остало.

Дет метал не знам што имаш слушано, еве пример слушни ги Bolt Thrower и кажи дека тоа е емо, или дум/дет стварите на Опет. Мислам дека имаш многу грешен впечаток за жанровите. Не е дека нема накурчени металики кои што не се ни разбира што гролаат и гролаат само затоа што не знаат да пеат, ама не е тоа правата слика за дет/дум. Металкорот е тоа што ти си го пишала за сите.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Флојд се култни затоа што Флојд биле авангарда на своето време. Користеле звуци кои што дотогаш биле незамисливи, во тоа време имаат некој предвесник на електронската музика и прават нов концепт на творење. Кај Флојд преовладуваат делови кои што повеќето од времето не си свесен дека ги слушаш (освен ако не се замараш со музика и запнеш да го чуеш секој дел што некој таму го свирел) затоа што имаат многу моќна позадина која што им дозволува користење на такви чудни хармонии кои што ни големи музичари не би ги очекувале на прво слушање. Еве ако имаш време (некои пола саат) слушни Careful with that axe, Eugene и Alan's psychedelic breakfast. Ако си свирел некој инструмент ќе ти биде полесно да ме разбереш затоа што уво на човек што свири не слуша исто после фаќање инструмент во рака.
Цепелин? Зошто се култ? Цепелин се пионерите на класичниот рок. Џими Пејџ (гитаристот) свирел некарактеристични акорди (денес такви користат дет-металци само снижени и многу подисторзирани), немал тремоло нити флојд роуз па ги стискал жиците кај штимерите за да добие тоа што сака. Тоа е тој фактор на генијалност кој што го имале музичари како Флојд, Битлси, Цепелин, Хендрикс итн. Знаеле што бараат, знаеле точно што сакаат и знаеле како да го изведат тоа иако немале услови за тоа. Цепелин имале музика која отскокнувала од тоа што го имало тогаш како понуда па затоа е култот кон нив толку голем. Нешто слично како King Crimson што се во прог-рокот.


Џими Хендрикс уствари не го сметаат за виртуоз на инструментот туку како пионер на дисторзираниот звук. Она што го знаеме како овердрајв денес настанало кога на двајца од техничка им треснало појачалото на Чак Бери мислам(во тоа време појачалата биле чисто лампаши за разлика од денешните транзисторски) и кога го вклучил овој, звукот бил чуден ама му се свиднал, подоцна Хендрикс тоа го претставил во вистинско светло. Џими било сиромашно детенце кое после свирка во клубот кај што чистел обично ја „рокал“ метлата се` дур татко му не собрал пари да му купи гитара. Генијалноста на Џими е во тоа што којзнае како му дошле идеи да си игра со магнетите ама создавал звуци кои што биле нешто ко фрекфенција од фрекфенции, ко да вибрира звукот (јас така си го викам тоа, зошто и јас не знам), свирел солажи во стил каков што никој не слушнал до тогаш и така. Ако денес го споредиш Џими со Малмстин на пример Џими се губи, но Малмстин почнал да свири гитара поради тоа што сонувал да свири како Џими. Бил огромно влијание во музиката тогаш и нешто подоцна, сите тие шредери после него имаат влијание од него.

Околу Битлси, што знам мене на пример While my guitar gently weeps нема да ми ја заменат ни Dream Theater - A change of seasons, нити King Crimson - Lizard. Битлси за генерацијата на Цепелин, Слејд, Прпл, Боуви исл. се она она што Хендрикс бил за генерацијата на Малмстин, Сатриани, Стамп и остала багра. Мои пријатели кои што имаат завршено музичка академија велат дека музиката на 20 век се дели на два дела: 1.Битлси и 2.остало.

Дет метал не знам што имаш слушано, еве пример слушни ги Bolt Thrower и кажи дека тоа е емо, или дум/дет стварите на Опет. Мислам дека имаш многу грешен впечаток за жанровите. Не е дека нема накурчени металики кои што не се ни разбира што гролаат и гролаат само затоа што не знаат да пеат, ама не е тоа правата слика за дет/дум. Металкорот е тоа што ти си го пишала за сите.

Веројатно си во право, само од чисто лаички аспект, досадни се друже незнам како поинаку да го формулирам тоа :zelen
Од Флојд ми се допаѓа онаа Another brick in the wall, од очигледни причини:zelen ама од Лед ништо, нема ништо препознатливо, некој риф, некој бит шо ќе го запамети човек па дури и онаа стервеј ту хевн е смарање некое. Ок, да не испаднам скроз аналфабет не значи дека лесни песнички со лесно препознатливи рефрени се нешто јако, далеку од тоа, ама сепак мора да има некој баланс вака ми делува како да се работи или за консензус дека Лед биле значајни, пошто колку шо знам рокот има корени меѓу црнечките робови на плантажите на Конфедерацијата па дури и по нивната прадомовина Африка а подоцна појачано со дикси фармери само што почнал глобално да ечи после ратот... е сеа за класичниот рок можеби иако самиот поим е малку растеглив.
Битлси барем им се препознатливи песните...
Нешто како self fulfilling prophecy каде рандом смарање накнадно е прогласено за `генијално`.

Друга можност е ако се парафразира онаа изреката `гавермент фром д пипл ту д пипл` или како и да беше во `мјузик фром џанкис ту д џанкис` што се однесува до Лед.

Битлси ок сето тоа, само потсети ги пријателите од академија на Хенк Вилијамс и кантри сељаците и еден куп рокери и ролери од чии песни Битлси правеле кавери и без чие влијание ќе работеле во некоја фабрика за конзерви во Ливерпул :unsure Музиката пред и по Битлси :eek: Ши лавс ми је је је ууу је је јејееееее.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Electra

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Дет метал не знам што имаш слушано, еве пример слушни ги Bolt Thrower и кажи дека тоа е емо, или дум/дет стварите на Опет. Мислам дека имаш многу грешен впечаток за жанровите. Не е дека нема накурчени металики кои што не се ни разбира што гролаат и гролаат само затоа што не знаат да пеат, ама не е тоа правата слика за дет/дум. Металкорот е тоа што ти си го пишала за сите.
Ај за дум да прифатам, сепак ми е недослушано. Електрик Визард и YOB ми се така добри (ако се бројат)...али дет :ladno...сум дала шанса претежно на овие помејнстрим имиња ко Јагнето Господово (нив ги поднасам некако), Децата од Бодом, Лулка од/со Џубре, Умирачки Фетус...и секоја чест за инструменталот, ама тоа е дури не почне Сотоната да ми чита молитви наопачки. Вокалите едноставно не се за мое уво. Џабе јак текст кога таа гаргарата го уништува, нешто ко карамелизирана кака ми иде. :D Опет се добри, ги имам повеќе слушано, али ме потсеќаат на една депресивна другарка што се дави во нив и ми ствараат шубе атмосфера, а од Болт Троуер сега слушнав нешто...исто ко погоре - топ музика дури не почне оној вокал од длабочините на пеколот.
Нат мај кап оф ти. (shake)

Во темава не се дозволени цитирања од типот, еј абе како може вака да кажеш не си во право и слично?
Ако се има аргумент еве ко Егзистенс што надолго објасни, нема зашто да не се цитира. Напротив, се учи.
А ако е само за терање мајтап и исмевање колку е некој тапа, тогаш не. Големи сме за тоа. (nod)
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@Outrider не викам дека не може да ти бидат досадни Флојд, ете не ти се свиѓаат и толку. Муабетот ми беше околу тоа што праша зошто ги сметаат за култни. А Цепелин... што знам колку си ги слушал (освен стервеј), имаат многу рифови кои што се препознатливи. Еве прво што ми доаѓа е Моби Дик, Хартбрејкер, Блек дог, Оушн, па ајде и Кашмир. Рокот како правец не потекнува баш од црнечките полиња. Ако тераме така ќе излезе дека свирачи на лира и рог биле џезери и металци.

@Electra чекај малку сеа. Чилдрен оф Бодом е блек. Кредл такоѓе. Дет и блек се ко Металика и Мегадет (Metallica likes death, Megadeth likes life :D) Фетус повеќе грајндкор отколку прав дет.

fun fact:
Инаку кога спомнав Мегадет првото име на Флојд било Meggadeath.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
@Outrider не викам дека не може да ти бидат досадни Флојд, ете не ти се свиѓаат и толку. Муабетот ми беше околу тоа што праша зошто ги сметаат за култни. А Цепелин... што знам колку си ги слушал (освен стервеј), имаат многу рифови кои што се препознатливи. Еве прво што ми доаѓа е Моби Дик, Хартбрејкер, Блек дог, Оушн, па ајде и Кашмир. Рокот како правец не потекнува баш од црнечките полиња. Ако тераме така ќе излезе дека свирачи на лира и рог биле џезери и металци.

@Electra чекај малку сеа. Чилдрен оф Бодом е блек. Кредл такоѓе. Дет и блек се ко Металика и Мегадет (Metallica likes death, Megadeth likes life :D) Фетус повеќе грајндкор отколку прав дет.

fun fact:
Инаку кога спомнав Мегадет првото име на Флојд било Meggadeath.

Чисто се сомневам дека некогаш би постоел генерички, џенуин интерес за Флојд и Лед ако не е причата. Што значи дека треба да се направи подлога, да се припреми терен па потоа рандом човек почнува да ги `обожава`, нешто кое го имам забележано кај неколку особи, големи фанови на Лед пред се... и со тоа автоматски себе си си доделуваат статус на `разбирачи` на музика.
Нешто слично е околу Битсли и Стонси иако не рабирам како тоа Битлси влијаеле на музиката, што тоа ново донеле.


А за рокот, којзнае, има различни мислења некои викаат дека пред електричната гитара се викал свинг и буги вуги, други го пронаоѓаат во извесни блуз нумери а трети во кантри забегувања на америчките реднеци... али тој е коренот, на америчкиот југ.


Иначе од култните, Елвис Присли на пример, сосема можам да разберам зошто го сметаат за култен, ликот има добри и препознатливи песни и јак глас...
 

84 sk_Y ^_-

Староседелец
21 ноември 2012
595
825
1,093
Имаше едно сликче, вика:"Не ти треба дрога за да уживаш во Pink FLoyd, ти треба Pink FLoyd за да уживаш во дрога".
:kafe
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
@Outrider имав пристап до многу ретки снимки од Флојд (од кога биле Мегадет) и споредено со периодот во кој твореле прилично иновативно беше. Не е само бојата на звукот во прашање, не знам колку те интересира музичка теорија ама она што го правеле Флојд е многу непредвидливо и многу комплексно. Тешки хармонии за разбирање имаат.
Битлси, Чак Бери, Хендрикс и речиси сите амери од тоа време си правеле кавери на песни во некои нивни варијанти. Нити Хеј Џо е на Хендрикс, нити Вајлд Тинг, нити пак Џони би гуд е на Бери. Тоа се некои „народни“ песни на кои никој не им го знае почетокот. Околу Битлси... тие имаат зборено дека имале влијанија од Бери, Бич Бојз, Запа, Боб Дилан итн. што значи тој е стилот. Мелодијата е она што го прави бендот препознатлив, а битлси имале онакви мелодии кои што биле заразни и биле добри промотери на рок-н-ролот. Од таму и влијанието. Малку подоцна кога поднаучиле повеќе музика (веројатно и појаки трипови :D) имаат и добри обиди за психоделични ствари кои дотогаш ги немало. Подоцна Флојд ги доразвиле тие идеи, ама не знам колку биле Битлси причината за тоа.
Цепелин се бранот пост-битлси. Пред да станат Цепелин, Пејџ бил во Јардбрдс.
Ама секако дека бил водачот на Цепелин и со нив ги доработил овие идеи. Ова е некаде 68-ма, време кога почнувале вакви психоделични ствари, хипи ера и остало : )
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Зошто за 9/10 од бендовите кои се напишани на темава прв пат слушам? :eek
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор