1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Најчудна фраза или збор на некој Македонски дијалект ?

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од ema09, 5 март 2012.

 1. Mystique

  Mystique Староседелец

  Зачленет на:
  18 јуни 2012
  Мислења:
  753
  Допаѓања:
  1,411
  Најдов писмо на тетовски дијалект па реков да го споделам со вас. Ова е прав тетовски, ние вака не го зборуваме, дури и за мене некои зборови се непознати. Интересно во секој случај.

  Нејќем да те сакалдисуем, ама срцево ми Ќипе од муќе и сеќирације.
  Ја когај слушам што ми кажуa за тебе!
  Прееска го сретнав у "Чапчоо Сокаче" Петрета-Кандило од Коутук и ми кажуеше како те видеу на корзо у Скопје со некоа караконџула, што на образите и бузете турила по поу ока белило и црвило.
  Ти бар знаеш како сум наорлена на тебе, па тогај зошто ме тураш у гајле?
  Зашто ми праеш таквија збрќе. Ја сум ти рекла: Нејќем да се влечем по тебе ка партаука и нејќем да ме пуцаш ка јојо.
  Тија дејќе скопсќи, срчка да ги изеде, сараџа да ги отреби и рофија да ѓи дамлоса, што не остајле ни петеу у чаршија раат, а камоли тебе сурат мој напишан.
  Кандило ми вика да не берем многу гајле и ич да не се сакаудисуем, зошто тија биле како короконџуле и оцерени ка будалинќе.
  Ако е ова вистина - арно, ама ако са оплакнати еден дн ќе дојдем од апансас и когај ќе ѓи фатим, влакно на глава нема да им остаем, ќе ѓи искубем ка чафќе, и ќе ѓи напраем ка папајце.
  Ама ми се чини и ти си за утепуење, зошто когај доаѓаш у Тетоо и когај ќе ти брбнем за ниф, ка очите да сум ти ѓи извајла. Ќе почнеш да ѓи цпуеш боштум абер немаш за ниф... Ќе ми речеш дека мораш да идеш на "Два Бреста" на фурна да наручаш за утрента пастрмајлије, иако ти убоо знаеш дека пастрмајлијете ги прае Драго Топалот.
  Ме мафташ ка будаљинка на мртво, а и ладен си станау у последно време према мене и ич не ме сајдисуеш. Сигурно зашто не носим најлонќе ка скопјанќете. Ако је за тоа ќе идем у Вратница и ќе купим и тоа америчќи па тогај ќе видимо чиви ноѓе и чиви бутќе са пубаај.
  Имам многу да ти кажуем ама нејќем више преку писмо. Па те молим да дојдеш што побргу, жити мене, зашто више немоем да издржим појќе, сум станала ка коу лозјарски.
  За поздрав ти праќам по Славета "Цунибаба" малу орае, коштање, раќија џенарикојца, винце поткомиње и една кошница јабуќе.
  Сега на крај те цунуе шиесе и шес пута твоата осантерисана

  М Е Н Ч А
   
  На Glorija, melpomena, Luckky и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Kiril

  Kiril Активен Член

  Зачленет на:
  24 јуни 2012
  Мислења:
  181
  Допаѓања:
  127
  Бунела=Вилушка
  Чикич=Чекан
  Ќирфии=Клинец
  Б`лтии=Секира
  Вонка=Надвор
  Енус=Сега
  Ѕрѕалии=Кајсија
  Курем=Стомак
  Лнгиди=Мекици (крофни)
  М`ска=Грми
  На`сј=Навистина
  Ожљембан=Насмеан
  Ронка=Трошка
  Тинкии=Лим
  Френки=Домати
  Цреп=Саксија
  Чушки=Пиперки
  Има оште ама не ми текнуват саа, ак ми текне уш некуј ке се дупишм:)
   
  На TheQueen и Mystique им се допаѓа ова.
 3. Teddy Picker

  Teddy Picker Староседелец

  Зачленет на:
  15 јуни 2012
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  162
  • далдисал сам не сам забакардисал! >најјако
  • пандуфи, клепаци
  • котле
  • ѓузентија
  беровски, поточно малешевски. Доста ми беа 8години поминати таму, не дај боже да ви пишувам тука малешевски
   
  На melpomena и Lady* им се допаѓа ова.
 4. monika88

  monika88 Истакнат Член

  Зачленет на:
  1 април 2013
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  645
  како па да не-неможам да ја сватам фразава:sleep
   
 5. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Ги фрли челите- за некој што починал (битолски)
   
 6. Anakin

  Anakin Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  869
  Допаѓања:
  977
  извангелоса - значело ме исплаши , врашко- значело ко демел пусто да остане хахха,...инаку професорите ни беа од Охрид и стално на крај на испит не прашува : Свршивте ли колеги:sreken ? Е тогаш имаше газење и смеење до бесвест...всушност значењето е дали сме завршиле со пишување:giggle

  Имав една средба со Струмичани...ако ги разбрав нешто да ме утепаш, брзо зборат ама и користат по непознати термини ...инаку Кумановци ми се најинтересни за слушање оти се шо ќе кажат изгледа многу позитивно и многу се смееме коа ќе дојдат пријателите од Куманово , а и општо мислам дека се најопуштен народ !
   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.
 7. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Mи викамо и како па да да : ) hahaha

  Пред некој дн играмо покер и глеам цагер 00:00 и викам ги како ке каеш електросни цагер на куманофски
  Исти к*р сфите бројке hahhaha
   
 8. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  Исчољка се/ си ги...- Кумановски
  А превод ни ја не знам точно, ќе дојде како изгреба, исчука...
   
 9. crvenkapa

  crvenkapa Староседелец

  Зачленет на:
  15 јануари 2013
  Мислења:
  235
  Допаѓања:
  593
  Прогори - Зборни
  Уљандиса - се разочара
   
 10. Gemini

  Gemini Староседелец

  Зачленет на:
  24 мај 2012
  Мислења:
  2,477
  Допаѓања:
  5,079
  чом че јам че доам :zelen
   

Сподели: