1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Најчудна фраза или збор на некој Македонски дијалект ?

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од ema09, 5 март 2012.

 1. ema09

  ema09 Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  411
  Завари-тенџере фраза ... на Битолски ( ако сум од битола не знаев денес една колешка на факултет вика лелеее шо сторе ова завари-тенџере хахаха )
   
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  изеја леп....за некога што отишја у к.рац : )
   
 3. ema09

  ema09 Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  225
  Допаѓања:
  411
  Или па .. чактисваш ( дали свајќаш)
   
 4. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Бајат многу ме нервира :mad: значењето му е суво, вчерашно, нешто застарено..
  Пример: Бајат леб..
   
  На angela_ane му/ѝ се допаѓа ова.
 5. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  текна ми дека ми на куманофски тј муабет га викамо....'ке га сфари клашче' :Д
   
 6. Jericho

  Jericho Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2012
  Мислења:
  355
  Допаѓања:
  465
  издезодорансиралисе - ова го чув додека бев на додипломски од колеги од источна Македонија. Превод: стави ли дезодоранс
   
  На The Tramp, Marrie, Selma и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Ова за еден ден ќе го извежбам. :)
   
 8. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  мурвинка
   
 9. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,192
  Допаѓања:
  3,931
  Струшки назив за Црница..
   
 10. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,262
  Допаѓања:
  9,105
  затоа Прилепчани не го разбираат тој збор :) користат боболка....црница... :)
   

Сподели: