1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Најчудна фраза или збор на некој Македонски дијалект ?

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од ema09, 5 март 2012.

 1. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Преведују у ПеПе : )))
  А чему спојлер ?
   
 2. Malinna

  Malinna Староседелец

  Зачленет на:
  20 јануари 2014
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  41
  Сум кликнала на грешка,се надевам не е против правилата?
   
 3. incule

  incule Староседелец

  Зачленет на:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  731
  Допаѓања:
  121
  Кумановски зборови мн ги има
   
 4. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,323
  Допаѓања:
  3,007
  Palamudenje-posle tolku procitani knigi prv pat go citam ovoj zbor vo poslednive dve nedeli...Se cudam sto znaci i dali e makedonski? Koj intelekt go izvadi od dgep?
   
 5. Iris*

  Iris* Староседелец

  Зачленет на:
  30 јануари 2014
  Мислења:
  763
  Допаѓања:
  1,290
  Сум заприметила дека го користат за некој кој заобиколува,зборува небитни работи,филозофира напразно,ни го троши времето.
  Пр.Ајде не паламуди кажи веќе еднаш што се случило.
  И не верувам дека е македонски збор
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lukas_88

  lukas_88 Нов член

  Зачленет на:
  24 октомври 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  2
  Набабарил сее фасуљ вајден-Се најадел денеска грав (струмицаааа).
   

Сподели: