Музички вести

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,333
1,153
Застарена музичка вест која сега ја дознавам Драган Каранфиловски -Бојс добива златна буба мара за трајни вредности(y)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Female

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
SMUT.jpg

"По повод 18 години од формирањето на овој бенд на 21.03.2014 (Петок) во клубот Хавана решивме да направиме концерт, да го преснимиме нашиот прв албум, да снимиме видео запис на самото снимање на албумот, да викнеме добри бендови кои се наши пријатели и ни се допаѓа нивната музика.
Како да беше вчера кога овој бенд почна да функционира и не постои начин да ви ја искажеме благодарноста. Не постојат зборови со кои би можеле да го опишеме тоа што го чувствуваме за вашата поддршка сите овие години.

ДА - ќе изведеме песни што не сме ги свиреле со години и ДА - ќе има гости кои не се најавени, а ќе ве изненадат!
Сите кои присуствувале на нашите концерти знаат што ќе се случува, а тие што не знаат ќе дознаат!

Како специјални гости на концертот ќe бидат гостите Melekh (Софија, Бугарија) и два Скопски бенда кои изминатата година извадија одлични деби албуми, Shock Troopers и Gears.

21-ви Март (Петок) | 20:00 часот
Клуб Хавана, Скопје

Не пропуштајте и поддржете ја локалната сцена!"

Оригинално од евентот на Smut.

Едит:

 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena and Aristokrat

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Take Offense Skopje.jpg

Diehard Booking ви преставува:

Take Offense (USA)
NEW MORALITY (Holland)
Cold Stare (USA)
Screaming For Change
Outlaw

23-ти Април / клуб Хавана, Скопје /
почеток 20:00 часот / влез 200 ден.

Take Offense по втор пат во Скопје!
Еден од најдобрите млади хардкор бендови на денешницата доаѓа во склоп на нивната Европска турнеја на која го презентираат нивниот најнов албум United States of Mind. Одлична комбинација од хардкор и метал. Ги нарекуваат наследниците на Suicidal Tendencies. Кој бил на нивниот претходен концерт во Скопје знае за каков бенд станува збор, а кој ги пропуштил сега е шансата да чуе во живо.

New Morality
Брзи и жестоки рифови. Холандски одговор на Њујоршкиот хардкор.

Cold Stare
Бенд-проект на членовите на Take Offense.
Хардкор панк во стилот на бендовите од осумдесеттите. Издадени 3 EP, кратко и јасно.

Домашната сцена ќе ја бранат Screaming For Change и Outlaw од Скопје.

 
Последна промена:

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
wasted youth skopje.jpg

* Wasted Youth претставува хардкор панк бенд на начин на кој и треба да биде претставен, политички, со силни левичарски и антифашистички ставови. Доаѓаат од околината на Штутгард, односно од Schwäbisch Gmünd, Германија. Нивниот звук може да се опише како мешавина на хардкор со стрит панк. Започнуваат во 2008 година и од тогаш имаат доста свирено во хардкор/панк/oi сцената во Германија и низ Европа и делеле бина со бендови како Madball, Vitamin X, H20, Agnostic Front, What We Feel, Oppressed, Death Before Dishonor и други познати имиња. Во февруари 2012 свиреа во Скопје како дел од вториот роденден на All Together Distro.

Изданија:
2010 Stay Free CD
2011 Remembering means fighting 7“
2013 Split 7“ w/ the Oppressed
2013 Knights of the Oppressed


* Mindless Violence се оформени во септември 2010. Тие се четири млади, гневни и гласни момци комбинирајќи trash со hardcore punk и секогаш го кажуваат тоа што го мислат! Критикувајќи го општеството во своите текстови, имаат намера на луѓето да им го претстават својот подобар и похуман свет. Едни од најјактивните момци на нашава сцена, препознатливи по опасните живи настапи на многу локални свирки и фестивали.

Изданија:
Demo EP
Split w/ Damage 7’’
“Забот на времето” EP – април 2013


18 АПРИЛ 2014
ГАРАЖА ТАФТАЛИЏЕ
ПОЧЕТОК: 19:30H
ВЛЕЗ: 100 ДЕНАРИ

 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,429
9,138
1,683
Кушкундалево
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сашо Н.

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,429
9,138
1,683
Кушкундалево
Официјално го објавивме и вториот сингл па Ве молиме за искрен коментар!! Поздрав и Ви благодариме!!
Не е лошо, ја поздравувам идејата.
Имам по некоја замерка само, додека трае пеењето не ми се допаѓа да ја слушам истата мелодија од гитара или било каков инструмент. Рефрените се добри, солото не е лошо.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Сашо Н.

Aristokrat

Староседелец
27 февруари 2012
2,655
3,333
1,153
Роџер Санчез на 16 мај во Метрополис Арена во Скопје:)
Ако иде некој нека пише ПП(pivo)