Моралот - калап за креирање на личноста?

Succubus

Истакнат Член
28 февруари 2012
562
835
393
under your skin.
а што ако Петко има некоја друга скриена желба и да речеме е педофил? тогаш е нормален ама му пркоси на моралните вредности...??? мислам дека моралот и моралните вредности се многу потребни за да може да живееме заедно во заедница , во општество а ако гледаш поинаку сите ние имаме некои скриени желби ама Петко ако сака да шета гол нека си оди на некое осамено место каде што на никој нема да му смета па нека си шета гол колку сака....а ако сака секој да прави како што сака и како што му чини тогаш како би опстојувале општествата...не мислиш дека би настанала анархија, општо лудило???

Не зборуваме за целосно непочитување на моралните вредности, туку како изгледа моралот всушност од друг агол.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
во секоја случај моралните вредности постојат како би ни биле некоја појдовна точка за да разграничуваме и да разликуваме што е добро а што лошо...но факт е дека моралните вредности како и се друго се менуваат зависно од времето во кое живееме...така ако некои работи не биле сварливи и прифатливи пред неколку века или само неколку години денес се нешто сосема нормално и неморално (пр.истополовите бракови, хомосексуалноста и сл.)...но во секој случај моралните вредности не може и не треба да се дефинираат како апсурд зашто се сѐ само не се апсурд...а за минимални отстапувања од моралот имало секогаш и се разбира ќе има...и сѐ додека не му сметаат тие отстапувања на другите слободно секој нека прави што сака...
 

Ikac

Истакнат Член
17 октомври 2012
27
23
103
37
Па може да се каже дека моралот преставува на некој начин „калап“ за нормална личност, но нормална само во однос на основните етички правила и норми. Тие правила и норми кои разликуваат добро од лошо се и тоа како потребни за опстанок на една заедница и нејзиното најдобро можно функционирање. Моралот секако дека не е ист кај сите луѓе, тој се учи во текот на животот од самата околина, но најмногу од членовите на семејството. Некои луѓе ги ценат и ги почитуваат вистинските морални вредности, додека пак други имаат зацртано сосема поинакви „вистински“ вредности.

Е сега, во праведно општество треба секој еден да биде наградуван или казнуван во зависност од неговото однесување (почитување и прекршување на моралните вредности). Но самото наше општество кое е неморално и неетичко во самите темели, е далеку од праведно, да ги земеме на пример неморалните луѓе на одредени позиции кои се добри манипулатори, крадци, лажговци и убијци. Тие наместо да бидат казнети, напротив - се наградуваат и се унапредуваат од самото општество... Ваквите ситуации доведуваат до големи социјални неправди, криминал, сиромаштија, создавање на класи , зголемување на незадоволството кај народот, а со самото тоа и до помасовно неморално и неетичко однесување од страна на обесправедените. Кај истите тие обесправени подоцна се развиваат лажни морални вредности и некои од нив завршуваат како што кажа slb_bobo во психијатриски болници и затвори, т.е. неморално им се одзема правото на слобода
За апсурдноста на моралот во ваквите случаи комплетно се согласувам. Но што можеме да очекуваме од апсурден неморален општествен систем, систем кој што самиот креира ексцентрични личности кои се штетни за заедницата.

За жал повеќето неморални луѓе, се луѓе кои своите деца ги одгледуваат да бидат како нив, повеќето свесно, но некои и несвесно - со самото нивно лошо неморално однесување во нивно присуство, но децата учат од нив и поголемиот број во иднина станувааат како нив - неморални личности.
Поради ова бавно еволуираме кон вистински цивилизирани луѓе- луѓе со највисоки вистински морални вредности и највисока свест.

Моралот и етиката нема да бидат апсурдни само во идеален општествен систем, систем каде што целиот свет ќе биде сметан за заедница- заедница на сите на луѓе и сите животни, систем каде што сите луѓе ќе имаат доволно високо ниво на свесност и согласно со тоа НЕМА никогаш да се однесуваат неморално и неетички на било каков начин за да повредат друг член од заедницита.

Затоа ако сакаме да видиме таква позитивна промена во светот, треба истата промена да се случи во нашата земја, во нашите населби, во нашите семејства, но најпрво таква промена треба да направиме кај самите себе си.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Си бил Петко. Петко си е ментално здрава личност, но има една скриена желба што пркоси на моралот. Петко сака да се шета гол. И после некое време решава да го направи тоа и се откажува од облеката. Прво по дома се шета сосема гол, никој не го гледа, никој не му суди. Е арно ама Петко треба да излезе надвор. Излегува Петко сосема гол надвор да се шета или да купи нешто од маркет. Што ќе му се случи на Петко? Ќе биде приведен од полиција и ќе биде осуден како неморална личност. Ќе го пратат да гледа некои поучни филмови, ќе го изнатепаат можеби...завршува тоа, Петко излегува од таму. Но неговата желба не престанала, т.е. Петко продолжува да се шета гол. Што мислиш што ќе му се случи сега? Ќе го пратат на психолог за да го врати во нормала затоа што Петко мора да се облекува и да не си ги покажува своите гениталии оти тоа е срамота и го гледаат деца, плус не е морално да се експонира голотија во јавност. И каде го однел моралот на Петко?
Ај вака човекот како најсовршено живо суштество се развива и усовршува не секое поле од животот. Сакаш да ми ја доловиш слбодата на умот ама примереот не ти е соодветен. Еве ај ке погледнеме низ минатото каде што секаде имало утврдени морални правила ама како што изминуваат годините а притоа и напредокот на науката на технологијата тие вредности се поместуваат. И сите ние се стремиме кон се поголемо усовршување а ти со примерот ми велиш да се враќаме назад минатот еве ако твојот Петко дојде во мојот град каде темперетурите во зиме се спуштаат -20 под 0 што мислиш ако се прошета гол што ке му се случи нели здравјето е најважно нешто на човекот и нема цена бар така не лажат ама има.:zelen Тие норми, правила низ времињата се поместуваат се затоа што човекото се стреми кон се поголеми усовршувања еве ти мои примери ако во минатото изневерувањата биле неприфатливи дури некаде и со смртна казна се казнувале денес тоа е составен дел од нашиот живот а смртната казна е укината или пак ај да ги земеме хомосексуалците ако во античка грција така се докажувала машкоста со тек на времето беа ставени на листа на СЗО како болни луѓе потоа беа тргнени и денес се нормални луѓе и има уште многу примери.

Ај најди ми соодветен пример каде заради морал те сместуваат во ментална болница.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МиГ 21

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Кажи ми што е добро, што е лошо? И не ми е јасно зошто со строга граница ги определувате доброто и лошото...

Моралот би го нарекла повеќе решетки за open-mind-от. Поради моралот, многу луѓе се одлучуваат да бидат затворени (во секоја смисла) само поради неприфаќање од општеството. Мислеш дека убаво е ние сите да го почитуваме моралот и покрај големи неправилности што се случуваат околу нас?
Еден прост пример.. Професор и вели на ученичка: Ти ништо не знаеш, ти си неспособна. Ти мораш да ме слушаш, јас имам авторитет над тебе. И ученичката, за да не испадне невоспитана, си притрајува и не се избунува (АКО ЗНАЕ ДЕКА МОЖЕ МНОГУ ПОВЕЌЕ.)
И да, согласувам се со тоа дека не’ прави сите да бидеме „сериско производство’’ со кое може да се манипулира. :)
Каде гледаш ти строга граница меѓу доброто и лошото ?
Примерот не ти е за тука најди друг пример а притоа читајги по ред мислењата во темата
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Петко ќе научи дека гол можи да се шета само на нудистичка плажа.
Таму е во ред деца да го гледаат гол, оти и мама и тато ги гледаат голи и оти сите други таму се голи.
Децата сигурно сами не одбрале да ги гледаат природните атрибути на еден куп туѓинци, ама шом е тоа општо-прифатено место за групно разголување, тогаш не е ни важно дали децата одбрале или не.

Јап. :D

Ама тоа е баш целата поента. Како тоа не е морално да се шета гол на улица, а морално е (па дури и се наплаќа) да се шеташ гол на нудистичка плажа каде сепак има деца. Несфатливо ми е.


а што ако Петко има некоја друга скриена желба и да речеме е педофил? тогаш е нормален ама му пркоси на моралните вредности...??? мислам дека моралот и моралните вредности се многу потребни за да може да живееме заедно во заедница , во општество а ако гледаш поинаку сите ние имаме некои скриени желби ама Петко ако сака да шета гол нека си оди на некое осамено место каде што на никој нема да му смета па нека си шета гол колку сака....а ако сака секој да прави како што сака и како што му чини тогаш како би опстојувале општествата...не мислиш дека би настанала анархија, општо лудило???

А што ако Петко не е педофил туку само сака да си биде онаков каков што сака да си биде? Педофилија е сосема друго нешто. Не зборам за луѓе кои имаат малку пореметена психа туку искривен морал. Не зборам за шизофреници или ментално нездрави луѓе, туку прочитај погоре Петко е ментално здрава личност.
Патем, анархија не е општо лудило туку е сосема спротивно од тоа. За тоа во тема за анархија.

Ај вака човекот како најсовршено живо суштество се развива и усовршува не секое поле од животот. Сакаш да ми ја доловиш слбодата на умот ама примереот не ти е соодветен. Еве ај ке погледнеме низ минатото каде што секаде имало утврдени морални правила ама како што изминуваат годините а притоа и напредокот на науката на технологијата тие вредности се поместуваат. И сите ние се стремиме кон се поголемо усовршување а ти со примерот ми велиш да се враќаме назад минатот еве ако твојот Петко дојде во мојот град каде темперетурите во зиме се спуштаат -20 под 0 што мислиш ако се прошета гол што ке му се случи нели здравјето е најважно нешто на човекот и нема цена бар така не лажат ама има.:zelen Тие норми, правила низ времињата се поместуваат се затоа што човекото се стреми кон се поголеми усовршувања еве ти мои примери ако во минатото изневерувањата биле неприфатливи дури некаде и со смртна казна се казнувале денес тоа е составен дел од нашиот живот а смртната казна е укината или пак ај да ги земеме хомосексуалците ако во античка грција така се докажувала машкоста со тек на времето беа ставени на листа на СЗО како болни луѓе потоа беа тргнени и денес се нормални луѓе и има уште многу примери.

Ај најди ми соодветен пример каде заради морал те сместуваат во ментална болница.

Ако живееше на -20 степени сигурно ќе увидеше дека не е логично да се шета гол освен ако нема доволно крзно да го заштити. Кое враќање во минатото е да се шеташ гол? Баш тоа не е враќање. А што е напредок? Да се шетаат луѓето со марами среде лето, со чизми до колена на +50? Ај еве нека не сака да се шета гол. Да речеме дека Петко се откажува од парите. И тоа не е морално затоа што со самото тоа Петко претставува трошок на сите други. Но Петко се откажува од матичната држава т.е. не сака да припаѓа на ниедна држава. Возможно ли е тоа кажи ми? Не, не зборам за антарктикот, зборам за релна средина, реално опкружување...општество. Моралот ли е оној кој го спречува некого да биде трошок на другите? Ако Петко се откаже од државите ќе му го забранат секое материјално добро. Ќе нема лекување ако се разболи затоа што се одрекол и нема пари. Слободно ќе може да дојде некој и да го убие и да не одговара за него затоа што Петко не е државјанин на таа држава (каде и да оди зашто се откажал од сите држави). Петко е жртва на општествениот морал.
 

Coelho

Староседелец
2 април 2012
287
493
663
Скопје
Темава ми навраќа спомени од "Странецот" од Ками и "Процес" од Кафка. Таму се зборува за апсурдот и моралот. Посебно во Странецот, за Мерсо.

Сега за сега само тоа, ќе дополнам можеби подоцна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alba

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Моралните вредности варираат од племе до племе, па дури и од различни групи у едно племе. Еве рецимо за мнозинството од брачава и сестриве колеги на факс, предбрачниот секс е неморален акт, за рамковни колеги/шки од Струга е нормално женско да работи келнерка, додека за кољегите тетовчани тоа е несватливо. И така...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy and Succubus

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Ако живееше на -20 степени сигурно ќе увидеше дека не е логично да се шета гол освен ако нема доволно крзно да го заштити. Кое враќање во минатото е да се шеташ гол? Баш тоа не е враќање. А што е напредок? Да се шетаат луѓето со марами среде лето, со чизми до колена на +50? Ај еве нека не сака да се шета гол. Да речеме дека Петко се откажува од парите. И тоа не е морално затоа што со самото тоа Петко претставува трошок на сите други. Но Петко се откажува од матичната држава т.е. не сака да припаѓа на ниедна држава. Возможно ли е тоа кажи ми? Не, не зборам за антарктикот, зборам за релна средина, реално опкружување...општество. Моралот ли е оној кој го спречува некого да биде трошок на другите? Ако Петко се откаже од државите ќе му го забранат секое материјално добро. Ќе нема лекување ако се разболи затоа што се одрекол и нема пари. Слободно ќе може да дојде некој и да го убие и да не одговара за него затоа што Петко не е државјанин на таа држава (каде и да оди зашто се откажал од сите држави). Петко е жртва на општествениот морал.

Ако живееше на -20 немаше да му текне гол да се шета нели :rolleyes: ај објасни ми кој човек има крзно и како би реагирал човечкиот организам на -20 степени? и Како не е вракање па нели измислија толку мн видови материјали за да се облече човекот се со цел да му се подобри и олесни начинот на живот и сето достигнување во денешно време зарем не е напредок ?
Облека не е морал едноставно вкус и ете баш ти што викаш за тие чизми што почнаа и на лето да се носат зарем не е еден вид на напредок во модните индустриии и негледам каде овде е моралот објасни ми ???

Ајде сега на Петко му текнало да се откаже од парите и државата и сака општество без граници. Еве јас лично се повикувам на Дарвиновата теорија каде работата го створила човекот и без работа човекот неможе да преживее и нели ако нема минато неможе да има подобра иднина.
Во минатото трговијата се базирала на размена на добра а сега е во материјални добра - пари.

Ова со убиството ми мешаш поими тука нема морал, убиствотот казниво дело тоа е више правна норма која е донесена од инстуциите во општеството.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ако живееше на -20 немаше да му текне гол да се шета нели :rolleyes: ај објасни ми кој човек има крзно и како би реагирал човечкиот организам на -20 степени? и Како не е вракање па нели измислија толку мн видови материјали за да се облече човекот се со цел да му се подобри и олесни начинот на живот и сето достигнување во денешно време зарем не е напредок ?
Облека не е морал едноставно вкус и ете баш ти што викаш за тие чизми што почнаа и на лето да се носат зарем не е еден вид на напредок во модните индустриии и негледам каде овде е моралот објасни ми ???

Ајде сега на Петко му текнало да се откаже од парите и државата и сака општество без граници. Еве јас лично се повикувам на Дарвиновата теорија каде работата го створила човекот и без работа човекот неможе да преживее и нели ако нема минато неможе да има подобра иднина.
Во минатото трговијата се базирала на размена на добра а сега е во материјални добра - пари.

Ова со убиството ми мешаш поими тука нема морал, убиствотот казниво дело тоа е више правна норма која е донесена од инстуциите во општеството.
Не зборам дека облека е морал, но голотија е морал така? Или не?:svirka
И да, на минус дваесет сигурно дека на ниеден здрав разум нема да му текне да оди гол ако нема крзно. Не мора да му порасне туку може да убие животно и да си наметне крзно.

Не ти мешам убиство, прочитај ме убаво и размисли за што ти говорам.