1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Мисла на денот

Дискусија во форумот 'Литература и книжевност' започната од melpomena, 5 јули 2012.

 1. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Староседелец

  Најактивен член

  Зачленет на:
  26 мај 2013
  Мислења:
  1,869
  Допаѓања:
  932

  "Evolution demands exceptional individuals, fitter to heir environment than their fellows.
  Species prosper by imitating efficient eccentrics."

  — On the Education of Children (1921) by Aleister Crowley

  Или на македонски јазик:

  Еволуцијата бара исклучителни индивидуи, поприкладни на околината од нивните другари.
  Видовите просперираат преку имитирање на успешните ексцентрици.
  Медиокритетот, самонаречената моралност, го заштитува неспособниот,
  но го спречува прогресот, ја обесхрабрува снаодливоста и
  го осигурува потполното руинирање на расата.
  Стандардите на едукација, идеалите на Добро и Зло, конвенциите, закониците,
  верувањата го стагнираат Човештвото.
  Охрабрете ги оригиналните индивидуи.


  За Едукацијата на Децата, А. Кроули
   
 2. -alf-

  -alf- Староседелец

  Зачленет на:
  28 август 2015
  Мислења:
  314
  Допаѓања:
  125
  Postoje tri vrste ljudi:
  oni koji vide,
  oni koji vide kada im se ukaže na nešto
  i oni koji ne vide.

  Leonardo da Vinči
   
  На Prashina и antonio им се допаѓа ова.
 3. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,492
  Допаѓања:
  3,768
  Сам со луѓето, сам со боговите, тоа е мојот живот, моето проклетство, само што корењата ми се јаки и ништо друго, ништо ново.
   
  На Prashina и antonio им се допаѓа ова.
 4. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,492
  Допаѓања:
  3,768
  Понекогаш ја напуштаме душата за да ѝ се вратиме нови во неа, затоа што е неподносливо досадно да бидеме исти во неа.
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.
 5. İncognito

  İncognito Староседелец

  Зачленет на:
  31 август 2013
  Мислења:
  2,492
  Допаѓања:
  3,768
  Боже никогаш не те сретнав, но добро е што постоиш, што те има,
  зарем би дозволил да бидат залудни сите тие молитви?
   
  На antonio и Prashina им се допаѓа ова.
 6. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  1c51384ab25bdc43a96f9eafbf0e5fc7.jpg
   
  На antonio му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: