Масла за коса

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Имам чичково и ореово, ама поретко ги користам. Не се воопшто скапи, ги има и во локалкни аптеки, како и во супермаркети, па дури и во Космо имам сретнато.
Од Фитофарм/Галафарм се моите чинам, така нешто, од 60 до 80 денари се движат некаде цените, а квалитетот им е одличен за таа цена.
Не е препорачливо повеќе од еднаш неделно да се користат зашто сепак се масла. Јас еднаш на 10ина дена ставам, чичковото е одлично за овој период пошто е против опаѓање на косата и зајакнување на влакното, а ореовото е за сува и изгорена коса.
Како и да е, по малку ставајте, а овие помрсните како кокосово и чичково не ги размачкувајте по цела коса, зашто и после 3-4 темелни миења, пак ќе се укрутува и мрси косата (been there, грдо е), па мака ќе си имате со чешлање.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MademoiselleD

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Може да ја прашаш од каде го купува ? Тоа би требало да е одлично масло, башка од ориз.. Не можам да најдам такво, или па не сум барала кај што треба :/

У аптеку га купила, сто пеес денара : )
Oна вика дека е маска, ја викам масло, а мислу дека е исти к : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MademoiselleD

MademoiselleD

Полноправен Член
21 октомври 2013
46
48
18
Скопје
А
Ништо иначе : ) Еве сликна га да га видиш какфо е
Отвори ја прикачената датотека 18210


Ааа на Genera билооо... Ги знам овие ама секад сум мислела дека се за нигде :unsure Баш ќе го пробам откако ќе го потрошам кокосовово масло. А иначе да, маска е ова, не е масло :) Нема везе, фала во секој случај :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Јас користам бадемово масло, многу брзо ми ја мрси косата ама влакното го прави помеко..
 

katence

Нов член
5 ноември 2013
1
0
1
29

Бадемово масло е исто така корисно за подобрување на раст на косата. Најдобро е да го нанесете маслото на вашата коса и да го оставите да отстои во вечерните часови. Измијте го наредното утро.
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
969
1,133
Што мислите за маслото кое сега прави бум- аргановото. Не сум го користела лично. Знам дека еднаш на фризер после фарбање ми стави фризерката и не можев да престанам да си ја галам косата. Дава сјај и мекост и преубаво мириса.
Да го потрошам кокосовото и арганово си купувам дефинитивно. Исто така може да се користи за лице и не е комедогено како кокосовото.:zelen(star)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Имам чичково и ореово, ама поретко ги користам. Не се воопшто скапи, ги има и во локалкни аптеки, како и во супермаркети, па дури и во Космо имам сретнато.
Од Фитофарм/Галафарм се моите чинам, така нешто, од 60 до 80 денари се движат некаде цените, а квалитетот им е одличен за таа цена.
Не е препорачливо повеќе од еднаш неделно да се користат зашто сепак се масла. Јас еднаш на 10ина дена ставам, чичковото е одлично за овој период пошто е против опаѓање на косата и зајакнување на влакното, а ореовото е за сува и изгорена коса.
Како и да е, по малку ставајте, а овие помрсните како кокосово и чичково не ги размачкувајте по цела коса, зашто и после 3-4 темелни миења, пак ќе се укрутува и мрси косата (been there, грдо е), па мака ќе си имате со чешлање.
Сум ги пишала овие пред години, ама сега го додавам и арганово.
Не само што преубаво мириса, туку е и мноооогу полесно за одмивање, а дава преубав ефект.
Сакам да најдам од коприва за раст, ама не сум се распрашала по аптеки. На нет гледам често се вртат некои.