1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Масла за коса

Дискусија во форумот 'Коса' започната од MademoiselleD, 24 октомври 2013.

 1. MademoiselleD

  MademoiselleD Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 октомври 2013
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  48
  Тема со цел да ги споделиме искуствата со користењето на маслата за коса : кокосово, бадемово, ореово, чичково... Кое масло го користите и од кое сте најмногу задоволни ? Дали имате определен бренд на масла кои ги купувате ? Колку често употребувате некои од овие масла за коса ?
  Јас лично подолг период го користам кокосовото масло и сум премногу задоволна. Не го ставам повеќе од 2 пати неделно. Го ставам од коренот па се до врвовите на косата. :) А вие ?
   
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  А зошто служи односно каква корист има косата од кокосовото масло?
  За оштететна,тенка....?
  Кое масло за каква коса е?
   
 3. MademoiselleD

  MademoiselleD Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 октомври 2013
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  48
  Кокосовото масло се користи за подобар и побрз раст на косата (богато е со витамин Е ) и за помалку расцветување на влакната.
  Бадемовото масло се користи за сува и оштетена коса. Најчесто ова масло се користи на врвовите на косата и го спречува нивното расцветување.
  Ореовото масло се користи за потемна коса и исто така го негува влакното на оштетената и сува коса.
  Чичковото масло го спречува и отстранува првутот, го спречува опаѓањето, го зајакнува влакното и и' дава виталност на косата. Има многу јак мирис и не многу пријатен за разлика од останатите масла.
  Го немам само рицинусовото масло користено. Имам слушнато дека се нанесува само на скалпот и дека на косата и дава сјај и еластичност.
  Не е важно дали влакното е тенко или дебело. Сите масла се нанесуваат на сува коса, а потоа темелно се измиваат со шампон.
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Значи, прво се нанесува маслото, па се исплакнува косата, па се мие со шампон?
  Ме заинтересира за кокосовото, може да советувате некој бренд плус цена. :biggrin
   
 5. MademoiselleD

  MademoiselleD Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 октомври 2013
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  48
  Да, да.. Прво се нанесува маслото, остави го да стои 2-3 саати и после нормално измиј ја косата со шампон. Последното кокосово масло кое го купив беше од ДМ, а цената е некаде околу 90 денари.Тоа го препорачувам дефинитивно. Преубаво мириса и многу е ефикасно. Може да се најдат мноогу поефтини масла. Во Зегин ги има маслата на Фитофарм и Галафарм ( според мене тие на Фитофарм се за нијанса подобри од маслата на Галафарм ). Мислам дека цените им се движат некаде околу 70-80 денари.
  Има масла и на Бонес во Рамстор. Тие ми се чини дека се најефтини, некаде околу 30-40 ден. ама воопшто не ми се допаѓаат. Многу се водлести за разлика од другите.
  Најквалитетна варијанта за кокосово масло е кокосовото масло во тегличка, го има во Зегин. Тоа е околу 250-300 денари. За ова зборам : images.jpg
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Ова не е за јадење? Или истото е, нема разлика?
   
 7. MademoiselleD

  MademoiselleD Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 октомври 2013
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  48
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 8. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Иам дома едно овакфо нешто, мама га користи, увек кд улегну у веце га читам италијански наслоф
  Olio di riso, burro di carite. Значи рисо, од ориз е овој. Мислу дека е кфалитетно, затој што мама има убаву косу иако е жена у године
  : )
   
  На MademoiselleD му/ѝ се допаѓа ова.
 9. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  Maјка ми порано користеше кокосово, сега не сум ја видел да става. Врска неам какви резултати имаше кај неа. Јас одамна му се мислам да си земам кокосово, ама ете што од незаинтересираност што од заборавеност не сум земал до сега.
   
  На MademoiselleD му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MademoiselleD

  MademoiselleD Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 октомври 2013
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  48

  Може да ја прашаш од каде го купува ? Тоа би требало да е одлично масло, башка од ориз.. Не можам да најдам такво, или па не сум барала кај што треба :/
   

Сподели: