1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Масла за коса

Дискусија во форумот 'Коса' започната од MademoiselleD, 24 октомври 2013.

 1. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Имам чичково и ореово, ама поретко ги користам. Не се воопшто скапи, ги има и во локалкни аптеки, како и во супермаркети, па дури и во Космо имам сретнато.
  Од Фитофарм/Галафарм се моите чинам, така нешто, од 60 до 80 денари се движат некаде цените, а квалитетот им е одличен за таа цена.
  Не е препорачливо повеќе од еднаш неделно да се користат зашто сепак се масла. Јас еднаш на 10ина дена ставам, чичковото е одлично за овој период пошто е против опаѓање на косата и зајакнување на влакното, а ореовото е за сува и изгорена коса.
  Како и да е, по малку ставајте, а овие помрсните како кокосово и чичково не ги размачкувајте по цела коса, зашто и после 3-4 темелни миења, пак ќе се укрутува и мрси косата (been there, грдо е), па мака ќе си имате со чешлање.
   
  На MademoiselleD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  У аптеку га купила, сто пеес денара : )
  Oна вика дека е маска, ја викам масло, а мислу дека е исти к : )
   
  На MademoiselleD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MademoiselleD

  MademoiselleD Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 октомври 2013
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  48

  Ај баш ќе го побарам деновиве. Фала иначе :) ;)
   
 4. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  Ништо иначе : ) Еве сликна га да га видиш какфо е
  photo0495.jpg
   
  На MademoiselleD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MademoiselleD

  MademoiselleD Полноправен Член

  Зачленет на:
  21 октомври 2013
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  48
  А

  Ааа на Genera билооо... Ги знам овие ама секад сум мислела дека се за нигде :unsure Баш ќе го пробам откако ќе го потрошам кокосовово масло. А иначе да, маска е ова, не е масло :) Нема везе, фала во секој случај :D
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 6. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Јас користам бадемово масло, многу брзо ми ја мрси косата ама влакното го прави помеко..
   
 7. katence

  katence Нов член

  Зачленет на:
  5 ноември 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0

  Бадемово масло е исто така корисно за подобрување на раст на косата. Најдобро е да го нанесете маслото на вашата коса и да го оставите да отстои во вечерните часови. Измијте го наредното утро.
   
 8. Ѕвездичка

  Ѕвездичка Староседелец

  Зачленет на:
  21 март 2016
  Мислења:
  1,105
  Допаѓања:
  971
  Што мислите за маслото кое сега прави бум- аргановото. Не сум го користела лично. Знам дека еднаш на фризер после фарбање ми стави фризерката и не можев да престанам да си ја галам косата. Дава сјај и мекост и преубаво мириса.
  Да го потрошам кокосовото и арганово си купувам дефинитивно. Исто така може да се користи за лице и не е комедогено како кокосовото.:zelen(star)
   

Сподели: