Македонска (не)култура

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Ништо ново кога во прашање е Македонија
А во автобусите секој ден по нешто се дешава како шо не треба да е најмногу ме фустрира пензионер-средношколец тогаш ниту ние средношколците ниту па пензионерите немаат никаква култура.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Јас мислам дека сето тоа го прават само за да земаат пари повеќе.И мене ми се има случено во еден од автобусите од ЈСП од преголема гужва кога пензионерите се возат влегов од задната врата и внатре имаше контрола.И,сега јас тргнав да купам билет и од контролата ме запре на пола пат и вика покажи ми билет,и му викам дека сега влегувам и почна да вика,да сум признаела дека не сум имала намера да купувам воопшто и на крајот попушти и си платив карта. ЗНАЧИ СЕ Е ЗА ПАРИ.
И мене ми се има случено истово,влегувам од задна а напред имаше контрола и едниот од нив ми бара карта и му викам дека од задна влегов и дека сега ќе купам, он нормално не ми веруваше лудиот дури почна да вика силно и ми бараше казна да сум плател,имаше неколку постари што седеа до задната врата и му кажаа дека стварно сега влегов па ме остави.Да беше некој од браќава немаше да му бара ништо зашто они си се возат бесплатно секаде како да се нивни автобусите,законот изгледа важи само за македонци.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars

Јаболче

Полноправен Член
8 октомври 2013
30
23
8
38
Пффф а таксистине парче што ги праат туристите? Уште се чудам како туристине се заљубени во земјава и нашата гостопримливост. Изгледа се заслепени од евтиното пиво (pivo)
 

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Се е до старите, кои немаат култура ни грам, а од тебе како помлад ја бараат. Стани синко, не биди некултурен. (во автобус)
А на семафор не чекаат зелено и си фураат на црвено. И кај баш па овде најдовте култура?
Поголема култура имаат кактусите во Сахара, отколку нашиов народец. Ај со здравје.
 

bibuska

Истакнат Член
10 октомври 2013
7
3
103
44
Се е до старите, кои немаат култура ни грам, а од тебе како помлад ја бараат. Стани синко, не биди некултурен. (во автобус)
А на семафор не чекаат зелено и си фураат на црвено. И кај баш па овде најдовте култура?
Поголема култура имаат кактусите во Сахара, отколку нашиов народец. Ај со здравје.
Немате култура ни едните ни другите јас да ви кажам.Бремена сум во 8 ми месец кога ќе влезам во автобус и средношколци и пензионери глава вртат да не случајно ни се сретнат погледите па од срам да станат да седнам.Да нагласам дека ДОСЕГА никој не станал во автобус за да седнам јас.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Немате култура ни едните ни другите јас да ви кажам.Бремена сум во 8 ми месец кога ќе влезам во автобус и средношколци и пензионери глава вртат да не случајно ни се сретнат погледите па од срам да станат да седнам.Да нагласам дека ДОСЕГА никој не станал во автобус за да седнам јас.
Ај јутре да се најдемо у дваес двојку осам сат навечер да видиш дека ке стану
Ти качи се куде соборну а ја ке се симну куде сити мол : ) шалу се

Сфе е јасно за нашу некултуру, сувишно е да се збори, прост пример су ни гадни улице, никој не фрља ѓубре у канте, кој куде стигне.
Фтор пример нели афтобус, никој никога не шиша и поштуе, ретки су случаеви кд помлад стануе да седне постар.
Ми кд бесмо мали, постар кд ми каеше да му купу цигаре ја трчу, а ск да испратиш некое помало дете, ке те испцуе
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Ауф, темава е уште поболна во 2021, кога нема кој нема профил по социјални мрежи, каде нашироко си ја покажуваат некултурата и незнаењето. Мислам, отсекогаш имало и ќе има такви, ама сега е неподносливо.
За во живо па да не зборам... ќе се навратам другпат со есеј.