Македонија за 10-20 години

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Нигде не спомнав за голема албанија. Јас друкчие сценарио имам во главата, територијално мање више не ме ни засега.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Моја грешка требаше да речам наводно или во наводници да ставам за голема албанија абе Саци на сите ни е јасно дека тонеме ама и титник потона и застана на дното а нас дното сеуште не ни се гледа а се движиме со огробна брзина.
 

D.Kettering

Нов член
14 февруари 2013
18
22
3
Зошто темава воопшто постои? Нема дискусии само нагаѓања, што би било да не било итн.. Нека биде во играчница, повеќе одговара.
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
за 10/20 години ке бидеме Скопје не Македонија и ке бидеме банкрот бидејки ке влеземе во ЕУ . А, да убаво ке ни биде со 1000 евра плата, но основниот продкт за јадење лебот ке ни биде 3 евра најмалку :/ Секој со свое мислење.А, да и сите високи позиции ке бидат земени од Албанци.

Најверојатно збориш за просечна плата, така? Зошто има и сега некој зима по 1000 и повеќе евра во нашата држава. Е сега ако просечната плата кај нас моментално е 300 евра, а за 10-20 години се зголеми на 1000 евра, ни сме економски експерти, што нема шанси да се случи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Smile

Smile

Истакнат Член
6 февруари 2013
84
190
143
Најверојатно збориш за просечна плата, така? Зошто има и сега некој зима по 1000 и повеќе евра во нашата држава. Е сега ако просечната плата кај нас моментално е 300 евра, а за 10-20 години се зголеми на 1000 евра, ни сме економски експерти, што нема шанси да се случи.
да да мислев со влегувањето во ЕУ и покачувањето на платата и побарувачката на труд колку да се израдуваме,но и огрооооомното покачување на цените за основните продуктите за живот.Но најверојатно тука си ти во право со муабетот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marchisio

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,542
2,557
1,133
да да мислев со влегувањето во ЕУ и покачувањето на платата и побарувачката на труд колку да се израдуваме,но и огрооооомното покачување на цените за основните продуктите за живот.Но најверојатно тука си ти во право со муабетот.

Не е баш така, не значи дека ако влеземе во ЕУ ќе ни се покачат платите...Ете види ги Бугарите дали им се покачани платите? Не...само трошоците се зголемуваат храната е скоро иста, но даноците се и те како поголеми...Моментално Бугарите имаат 10% невработеност, ама тоа се должи зошто сите отидоа да работат во други земји :D Малку сме оф-топик, но тоа и би и се случило на Македонија со влегувањето во ЕУ, ама АКО влеземе, тоа АКО е голем збор :D
 

Smile

Истакнат Член
6 февруари 2013
84
190
143
Јас ја споредував ситуацијата со Грција,бидејки таму гледав за летна работа и платите им се многу високи во споредба од кај нас но трошоците за живот уште повисоки.Во право си со твојте аргументи.Секој си има свое гледиште па така да не сме многу офтопик ова е мое гледиште за Македонија т.н. Скопје за 10/20 години.Исто можам да се надоврзам за 10/20 години сите млади ке бидеме во странство ако не се случи тоа и побрзо следејки го мирисот на парите и борејки се за подобар животен стандард.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Западна македонија, западна македонија и пак западна македонија.....

Толку мала држава, толку малку народ , и пак ќе најдемо нешто кое ќе не делка на уште помали групе на људи.

Ја живим у „западна македонија“, овде сум родена, овде ми е целиот живот, од роднине, од фамилија, од пријатели, комшие, дечко, итн...

Колку и да личи како да е државава на самти дно, ја одбивам да гледам песимистички. За 10-20 године искрено се надевам дека НИЕ младите ќе бидемо малку пооптимистички настроени, поборбени, поистрајни, позаштитнички настроени кон тоа што ни е остаено како аманет од нашите погинати предци за наша како таква слобода.

Самите си ставамо окови на рацете, нозете, грлото, и пак друг некој ни е крив..... Голема Албанија ...my ass. Дозвољуемо нечиви фантазије да стана наши најголеми кошмари пред кои уште пред да почна да се остваруа мие викамо „Амин“ Пола работа нивна е завршена , мие се сложивмо, па уште да не зема така?

Епа со вакви размусљуења не заслужуемо држава, ништо не заслужуемо.

Криво ми е што траумете што ги носим, моментите кој ќе се препотим сеќавајќи се како вчера да бегав од спортскиот центар со мојот точак на нецели 9 год , плашејќи се куршум да не ми залута у глава и чуството кој дојдов дома (жива) како да сум влегла у рај а мојте дома са најсветли светци, биле и са залудни. Свите одбиваа да кажа јасно и гласно ама мие у оваја “запанда македонија“ преживеавмо војна, да војна, за сега по мирен пут да си го продадемо и тоа малку што ни остана.


Ако не ви се свиѓа постов избришите го слободно, вистината и така е забранет поим у државава.
И извините што не е пишано литературно, ама на темава морав вака да се изразим.
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
До сви „оптимисти“ , сс командира на УЧК на чело на АРМ, нема надеж за овуј државу. Све док су агресори на власт пиши пропало. А, боље ЈУ него ЕУ!