Лошење при патување

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Деновиве патував по 6 саати, пиев по 2 апчиња за патување. Кога почнуваат да функционираат, отприлика после 30-45 минути те мава еден бран на сон, нема шанси да не заспиеш. Си имав ставено во телефон аудио книга што беше најдоброто нешто за патување. Затворам очи, слушам и си правам филмчиња во глава. Го слушам една до две глави и . И да не ти се спие, гласот ќе те успие, како на малите деца што им читаат. :zelen

Иначе, за храна кога станува збор, обавезно мора да се јаде, зошто и од нејадење може да дојде до лошење. Најубаво е еден саат пред тргање да се касне нешто лесно, незачинета храна и во помали количини. По пат, најубаво е да се јадат крекери, солени бисквити и грицки. Читав на некаде дека најмногу помагало ѓумбир. Чај, бонбони, бисквити, капсули... Исто така, нане. Не само чај, туку и тазе листови да се јадат. Многу помага и лижење на силни ментол бонбони, јас ги препорачувам оние на Airwaves или на Fishermen's Friend. За пиење, ладна вода и евентуално кока кола бидејќи поради некоја причина е добра за стомакот.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

MATEJA

Член со 30 казнени поени
29 мај 2014
280
247
353
naprotiv ne se losi togas ti zemi si tel i gledaj vo nego i maka nemas a i oni sto se pusaci potlesno patuvaat a tie sto ne se potesko cistite organizmi imat macnina pri patuvanje i ako organizmot ne patuval dolgo vreme se losi
 

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
resenie e za tvojot problem e da ne gledas na strana koga patuvas da gledas samo pravo oti od nastrna gledanje se povraka
Не туку ако гледаш во дрва, згради итд. кои се многу блиску до патот ..
Нема врска дали главата ти е свртена напред или назад .... хах
 

Varosanec

Староседелец
27 мај 2012
67
24
1,008
38
На клупата крши дујкан
Ајде еве еден совет многу мина нема да веруваат ама досега кој сто пробал не згрешил.Со секое тргнување на пат во устата се става една чечкалица или чкорче од кибрит во уста и се игра со ного низ уста и се шмука, испуста некоја миризба и нема гадење, после неколку долги патување нагонот за повраќање че се изгуби исто ко кај мене и кај сите досега што ме послушале.
Поздрав и кој ќе проба чекам да кажи како поминал.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Ајде еве еден совет многу мина нема да веруваат ама досега кој сто пробал не згрешил.Со секое тргнување на пат во устата се става една чечкалица или чкорче од кибрит во уста и се игра со ного низ уста и се шмука, испуста некоја миризба и нема гадење, после неколку долги патување нагонот за повраќање че се изгуби исто ко кај мене и кај сите досега што ме послушале.
Поздрав и кој ќе проба чекам да кажи како поминал.
А што испушта миризба,чачкалицата или расипан заб?
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Ми се случувало да ми се гади кога патувам само во случај кога корнело на пот и кога копало на бугарски парфем .Автоматски миризбата ми влага до желудникот и ми иде нагон на (puke).
Инаку препорачливо е на ониe кои им се лоши да седат напред ако се во автобус или автомобил да го гледаат патот,да се има ментол мобони или мастики како што @MissChievous веќе кажа, грицки,чипсови,колачи,вода обавезно и почесто проветрување на возилото.
Друга работа од страт ако си кажеш ''леле ќе ми се лоши знам'' , ''тебе'' веќе почнало да ти се лоши. Значи треба да се тргне со позитивна мисла дека нема да ти се лоши,дека патот ќе мине во најдобар ред, слушалките,музика,опуштање,мозок на пасење и ќе биде се во ред.
 

Blueberry

Староседелец
12 февруари 2012
210
158
1,043
Скопје
Пробај да дишеш длабоко, да седиш напред, да не мислиш на неубаво. Фокусирај се на убавото што ќе дојде кога ќе стигнеш. Гледај да не ти биде досадно, разговарај со сопатниците или размислувај си нешто што ќе ти го одвлече вниманието од патот. Пиј си водичка и лижи си некои бомбончиња.
 

Varosanec

Староседелец
27 мај 2012
67
24
1,008
38
На клупата крши дујкан
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Кај мене чечкалица, а кај тебе тебе можи да има и комбинација и од чечкалицата и од расипаното запче твое :p
Aа...да ...млечниве запчиња почнаа да ми се расипуваат и да ми се клатат
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Ајде еве еден совет многу мина нема да веруваат ама досега кој сто пробал не згрешил.Со секое тргнување на пат во устата се става една чечкалица или чкорче од кибрит во уста и се игра со ного низ уста и се шмука, испуста некоја миризба и нема гадење, после неколку долги патување нагонот за повраќање че се изгуби исто ко кај мене и кај сите досега што ме послушале.
Поздрав и кој ќе проба чекам да кажи како поминал.
И при едно нагло закочување на возилото чечкалицата или чкорчето ќе ти залетне право во грлото, не заебавај најди си друг метод овој не ти е баш сигурен.