Лошење при патување

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Види, не знам колку ќе ти помогне .. али пробај алкохол .. па едно поголема количина пред самото патување ..
Значи 100% ке ти се гади али барем 100% ќе бидеш сигурен од што ти се гади .. бар ке знаеш кај е проблемот ..
Ако помогне пиши ми да се напиеме по една за доброто решение
-Нема проблем (pivo)

Види, многу ти е банален коментарот, па ќе ти дадам банален одговор. Знам што е проблемот: движето на возилото предизвикува нагон на повраќање. На англиски ти се вика motion sickness.
 

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Види, многу ти е банален коментарот, па ќе ти дадам банален одговор. Знам што е проблемот: движето на возилото предизвикува нагон на повраќање. На англиски ти се вика motion sickness.
Дали под возило сметаш само моторно возило или и точак?
Онда и од возење точак би требало да те фаќа твоето сикнес моушн
 

Holla

Истакнат Член
17 јуни 2014
162
90
338
Мене ме фаќа и од столов со тркалца пред ПЦво. Возило е јбг.
Деф. за возило = средство, предмет или слично со кое можеш да се возиш
Како што и сечило може да биде било што со кое можеш да сечеш нешто
 

$3Я3|\||)&p&†Y

Староседелец
12 мај 2012
3,690
3,871
1,183
Кога се враќав од Бугарија сестра ми ми купи апчиња „Дименхидринат Актавис (50мг)“ .. they were daaaamn good .. 7 ипол саати пат .. ниеднаш не ми се слоши :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Дали јадете или пиете нешто пред да тргнете на пат? Знам дека од тоа исто така се лоши.
И не е баш паметно да се гледа во патот додека се патува, може само полошо да ви стане.
 

MATEJA

Член со 30 казнени поени
29 мај 2014
280
247
353
Проблемов го имам од кога памтам за себе си. Во мојот случај ситуацијата е толку лоша, што понекогаш ми се случува да добијам нагон за повраќање дури и кога се возам во градски автобус. Знам дека постојат апчиња, ги имам користено. Пред некој ден кога патував до Охрид, се напив апче и повторно еден период чувствуват голем нагон. Значи, не помагаат секогаш или барем, не целосно.


Единствено што имам забележано што дефинитивно помага е стискање на пулсот кај раката. Користам и од оние стегачи, а понекогаш и кога тие не помагаат, рачно стискање. Но, и тоа е само привремено решение.


Споделувајте искуства и совети.
resenie e za tvojot problem e da ne gledas na strana koga patuvas da gledas samo pravo oti od nastrna gledanje se povraka