Лигави песни (guilty pleasure) | Црнобело Форум

Лигави песни (guilty pleasure)

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,016
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Под лигави песни, не ги подразбирам сите балади. И мене ми се допаѓаат некои, на пример, ја обожавам Slow Dancing In A Burning Room од John Mayer. Станува збор за песни кои скришно ги слушате. Може некој слуша поп и сите по тоа го знаат, а скришно слуша рап. Или некој слуша метал пред сите, а скришно слуша турбофолк.
Ама најчесто станува збор за балади. Буквално, лигави песни. :D Случај баш како во првото видео од филмот.
 

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
Не гледам ништо лигаво во песниве :rolleyes:
песниии
музика,за нечии уши прифатлива за нечии не
Лигави песни за мене се оние такадаречам нежни песнички, претежно балади у кои има превише емоции унесено, текстот е од типот женската го оставила, тој више нема причина да живее, таа го видела со друга и сега бол болује и слични такви прикаски, со еден збор патетика на тони.

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,016
9,644
1,683
Normandy
^ покрај горенаведенава од Ејми Ли, го стаам Џејм Блант кој НЕКАД го пуштам уз прање суѓе. Знаете... сапуница.
 

Nightmare_f

Истакнат Член
19 февруари 2012
1,359
2,204
423
Дома пред Пц
ма нема шо да се кријам, поштуам секаква музика и малце ми е глупоо да се праам пред друштвото некој шо не сум...
не значи ако најчесто слушам екс ју рок или ирон мајден...дека не смеам да слушам да речеме...дино мерлин или оливер драгојевич...

музиката најчесто се одбира...барем за мене можам да кажам...според расположењето
неам такви стравови да запеам некоја песна шо ми лежит на срце :) макар и да друштвото не ја слуша таа музика :)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,692
7,241
1,153
Big Sur
Малку глупаво ми звучи терминот „виновно задоволство“, иако гледам дури и на Гугл транслејт демек го официјализирале, па ќе си одам со англиски во насловот, секако е разбирливо.

Слуууучајно ако не е, гилти плежр е нешто кое уживате да го гледате или слушате, иако во глобала воопшто не одговара на вашиот вкус или општо изедувачот/музиката/филмот го сметате (или мнозинството ги смета) за треш, но вам ви се допаѓа и си ја потпевнувате.

Моментално песнава ми вергла низ глава, а песните на Мајли не ги сакам, спотот па бетер, но има нешто во ритамот и рефренот што ме тера да си потпевнувам цело време.
Знаеме де дека тоа за мене се песните од фолк челинџ, ама ај да се правам помодерна.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider