Лагата на убавината

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
Значи ова е форум, луѓе отвараат теми , пишуваат нешто во темите и при тоа сакаат да бидат прочитани од останатите и да биде таа тема искоментирана. Ако ти сметаат коментарите извини ама појќе не ти коментирам а баш си мислев дека на твоиве теми најдобри дискусии и дебатирања се случуваат и баш ми беше интересна за коментирање и размислување. Не знам која метафора ја употребив во постот ама добро не навлегувам во она што ве учеле во основно/средно што е метафора. Ако е добро да имаш стил, да се шминкаш, и да се средуваш тогаш ти мила не си целосна С....ксуалка, затоа што све тоа е поврзано со надворешниот изглед, како сакаш да те гледа светот. И најголемиот NERD па си држи некој стил.По мене јас Мислам дека слепите луѓе можат да бидат само такви ..сексуалци(може грешам)
Мојата „бунтовност“ е тоа што не си потенцирала дека збориш за таа шака на луѓе, туку како да ти смета секој што пробува да се разлепша, најчесто за свои очи па после и за другите, при тоа не си размислила која е причината за тоа. Само за пример ти го дадов случајот со девојката од јутјуб.
Плус , со самото тоа што ипак го пишуваш тоа „ не сакам да го тупам за мојата различност да не биде дека се величам“ ти се величиш себе наспроти другите. Различните не викаат на цел глас ЈАС СУМ РАЗЛИЧЕЕЕЕЕНН ... туку нивната различност се покажува по нивниот начин на живеење...едноставно таквите веднаш се издвојуваат. Не знам зошто но тебе не те доживувам како различна, напротив како еден нормален тинејџер кој е во некоја фаза на самооткривање и е изиритиран од околината од Х причини. Барајќи ги и коментирајќи ги екстремните случаи, ги пропушташ оние помеѓу...оние нормалните индивидуи.

Прашање : Зошто користиш термин дефинирана?? Пишуваш како слободоумна девојка, која не се вклопува во шаблонот дефинирани... Некако овој збор ми асоцира на затворена личност. Па чекај тек си 18години, уште низ колку искуства ќе минуваш па пак нема да бидеш дефинирана. Баба ми на 77 год па пак не е дефинирана личност...секој ден додека живееме е нова прилика за да се научи нешто ново.


1. Очигледно немаш појма што е сапиосексуализам.
2. Никаде не реков дека сум различна, само си кажав што сакам а што ми смета и каква сум всушност, па му текнало на некој еј нема со што друго па ќе ја праиме attention whore, колку да имаме некој аргумент повеќе. Јас кажувам каква сум и воопшто тоа не е страмно, напротив тоа е храбро, јас знам колку е тешко да се пише ова што го пишав, ела пробај дојди во моја кожа имај ги моите проблеми и тек после да те видам. Преку к*р искрено ми е од фаци што не ме познаваат а мислат дека сум само обична тинејџерка која си праи секоја ден нов филм за да и е интересно. Потенцирам на екстемни случаи зошто тоа спрема мене е лошо. А вие ги спуштате ко да се нормални и притоа се бунтувате. Јас и си пишувам за екстрема зошто си ме иритира нештото. Го сакам зборот дефинирање зошто е некако обратен од изгубеното во мене.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Не би сакала непотребно величење кое јас неможам да го сменам и кое ми е вродено - сапиосексуалноста. Јас не сум одбрала да сум таква, јас сум си таква родена најверојатно. Истото сакав да го доловам и со колумнава за убавина но никој не согледува на критиката што ја направив дека не е во ред и фер ако само за тоа што си убав треба да си привилегиран па многу се преоптоваруваат со тоа, незнам зошто повеќе им се допаѓа да најдат реченица и стриктно да се држат до неа али ае. Сексуална определба му иде најверојатно од кај да знам јас изглеа. Мене ми е мило што најдов термин и што не сум сама. Немате поим како е да живееш со нешто те агонизира. Тешко ми беше да зборувам за ова додека не собрав храброст и првпат ја презентирав вака, ама гледам дека може и не требало. Не вреди едноставно.
Денес никој не е сам, каков и да си, кога ке прочепкаш на гугл ке си најдеш група на луге слични на тебе.
И мене на твои години ме иритираше истото. Зошто?
-Затоа што сите дечки што мене ми се допагаа се вртеа по убавите и глупави девојки, (кога велам убавите, не мислам убави, туку девојки кои претерувале со шминка и провокативна облека) а јас од друга страна се облекував како машко и на никого не му беше интересно да ме мерка, се додека не седнеше да направи муабет со мене. Затоа најчесто се мував и одев со другари, па после тоа и како другари ги губев.
-Затоа што многу се нервирав кога сите ги обожаваа оние најубавите актери, спортисти, музичари... а секогаш постоеја други многу поталентирани, ама за жал помалку атрактивни од нив.
- Затоа што кога прв пат, баш на тие години посакав да најдам работа, секаде бараа девојката што ке ја вработат да биде убава, нашминкана, стегната, пицната... јас не се шминкав и не се облекував провокативно на тие години, па ни сега ... муабетот ми беше... на местото кај што се вработив бараа од мене да носам тесна облека:mad:
- И многу ме нервираше тоа што некои луге се лепеа за мене заради мојот изглед, а не ме познаваа воопшто. Ме иритираше самата помисла дека сакаат да бидат во моја близина од други причини, а не поради мојот карактер и слично...

Денес малку поинаку размислувам затоа што сватив дека секој човек си е различен и сите си имаат свои недостатоци...
Затоа што сватив дека нема ништо лошо во тоа лугето да се трудат да изгледаат уште поубаво, макар ставале десет кила пудра на лице, се шприцале со ботокс, зголемувале гради и сл. Тоа ти е исто ко ти си паметна и сакаш уште попаметна да си...
Секој има право да сака да се чувствува комплетен и да си ги отстрани своите недостатоци без разлика на кој начин.

А исто така, сите ние сме различни, не може сите нас исто да не привлекува. Тебе те привлекува карактерот, некого надворешната убавина, мене ми се битни и двете... сеедно. Ако сакаш да бидеш прифатена и сватена од другите, пробај прво ти да ги прифатиш и разбереш нив, во спротивно не би било фер нели :)

Е сеа за болдираново
Нема потреба да се чувствуваш така, ама ич, ама ич...
А да беше хомосексуалка, би сексуалка, трансексуалка и сл. ? Твоето не е ништо што некој би го осудувал. Тоа што има термин за лугето како тебе не значи дека припагаш на некоја група која не е сватена, прифатена и е осудувана од општеството. Денес за се постои термин:)
 

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
мила си навистина
а јас најмалку од сѐ настроена за колење
ќе бидам искрена до коска
ти завидувам, на младоста и невиноста и неискуството
и на моментите кои допрва те очекуваат
особено ти завидувам на моментот кога љубовта ќе ти ги побие сите твои вистини и кога ќе сфатиш дека секој од нас е она што е, ни помалку ни повеќе
и дека најмалку е важен терминот во кој би се сместил
ваков сексуалец, онаков сексуалец, сѐ ми е тоа дрн дрн филозофија
сите сме ние различни и поинакви и чудни и необични
но исто толку сме и исти и сосема обични
битно е да бидеш човек
сѐ друго е помалку битно

а она што сакаш да им го посочиш на другите, посочи им го преку своето делувае
оти лесно е да се биде силен на зборови
тешко е да се влијае без нив
ама не е невозможно :D

Немој да се навредиш лично за следново -
1. Преку к*р од личности кои тврдат дека незнам да сакам кога ќе спомнам за сапиосексуалност, мислам дека сум преемотивна кога ќе се вљубам и само оние кои сум ги сакала знаат што значи девојка вистински да те сака.
2. Сакам да се дефинирам зошто знам на што сум барем, премногу е голем товарот да си единствен во нешто спрема мене, само сакам да се вклопам во некои работи.
3. Преку к*р исто така од оние што мислат дека сум неизживеана и млада и невина и незнам ти кој друг к*р ради две три текстчиња кој ги пишувам од чисти курац и иритација како оваа овде сега што ти ја давам. Ало бре не ме ни познаваш.
3. Делувам ти уживај си ич не ме думај.
 

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
Kaко чедо да не можам да го дефинирам? Самиот поим Сапиосексуалност има своја дефиниција,се палиш на интелигенција,тоа што не го сфаќам е што мора се да се сведе на еден збор за да звучи поопасно. Зошто мора на некој да му кажеш јас сум сапиосексуалка а не јас се палам на интелигентни мушки? Едно е да се поедностават некои ствари,друго е све живо да се разграничуе и да се носат нови термини. Ретардирано е. Затоа што обратно од тоа што го мислиш,со тоа не го поедноставуваш туку го комплицираш. Зошто многу од нив нема да знаат што по ѓаволите е тоа сапиосексуалност.


Донекаде си во право. Т.Е. и си во право. Мене сапиосексуалност како збор ми беше пократок и полесен за употреба. Ама кога ќе видиш искрено, вака ем го кажуваш зборот, ем го повторуваш за тие што не го разбрале, ем го објаснуваш повторно. Да, во право си.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Нема зошто да те мразам но грешиш, не ме ни познаваш, па не си адекватна да го тврдиш тоа. За влијание, ако веќе збориме имам премногу од доволно. Лесно е денес некој да те засака и да те возвиши и да бидеш различен. Прелесно е. Прелесно е да се манипулира со луѓе. Полесно нешто не постои да си фаворит. Само треба да ги правиш работите што се општо прифатени и да си ќутиш. Мене ми е мило кога некој ме копира. Сметам дека можам да му помогнам да си се пронајде и дека ќе е полесно кога ме праша што како користам. Не плукав девојко, си прашав фино поштено и си добив убави одговори од многу океј форумџии. Е сега, работата е што јас не одбрав да ќутам. Сама бре ако, исфрлена од сите, не ми смета. Знаев дека со моите наврати ќе добивам вакви коментари. Нека те иритираат слободно моите колумни. За тоа и се. За различни мислења и ставови. Но имај против колумнава а не вреѓај некого што не познаваш. Т.Е. слободно дури прави го и тоа ако ти е интересно. Една колумна не е успешна ако сите се согласат и мислам дека што повеќе провокација добивате тоа подобро за мене. Па си провоцирам, во тоа најдобро ми оди ако приметувате. А тоа што си сакаш да си се контраш и си имаш лошо мислење за мене правејќи се паметна е друго. Чувстувам дека после коментаров ќе добијам многу реферати и погрдни зброви од тебе. Но не ти се масирам веќе и тоа ми здосади.
Ај во потточки ќе одговарам.
1. Лесно е да имаш влијание врз оние без свое “јас“, а ти со својата ценета сапиосексуалност, сметам дека не би требало да се гордееш доколку имаш влијание врз таквите. Контрадикторно е од самиот старт од низа причини.
2. Што од моето кажано те навреди? И како ти си даваш за право ти да “плукаш и хејташ по она што ти делува просто“, а се лутиш кога тебе некој ќе ти се сконтра? Дали сметаш дека твоето “плукање“ не е навредливо за оние кои ги плукаш? Или сметаш дека поради тоа што си сапиосексуалка си автоматски и самата интелигентна, па имаш право да ги навредуваш оние што ги сметаш помалку интелигентни од тебе?
3. Гадно се лажеш ако мислиш дека воопшто имам некакво мислење за тебе. Најмалку па негативно. Не можам да имам никакво мислење за интернет личност со 70ина форумски мислења. Од кај да знам дека зад монитор не се крие некој чие алтер-его плука и си го презира вистинското јас?
4. Дали ти провокацијата ја сметаш за позитивна особина, па си горда на тоа што “добро ти оди“?
5. Дали во ова што го пишав најде погрдни, навредливи зборови ко “ќе те плукам оти ми делуваш просто“?
Да се масиравме колку што тврдиш, досега ќе бевме најнегувани личности на форумов.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: redhead, slb_bobo and malo

Deviously Devilish

Активен Член
28 август 2012
104
72
28
30
Ај во потточки ќе одговарам.
1. Лесно е да имаш влијание врз оние без свое “јас“, а ти со својата ценета сапиосексуалност, сметам дека не би требало да се гордееш доколку имаш влијание врз таквите. Контрадикторно е од самиот старт од низа причини.
2. Што од моето кажано те навреди? И како ти си даваш за право ти да “плукаш и хејташ по она што ти делува просто“, а се лутиш кога тебе некој ќе ти се сконтра? Дали сметаш дека твоето “плукање“ не е навредливо за оние кои ги плукаш? Или сметаш дека поради тоа што си сапиосексуалка си автоматски и самата интелигентна, па имаш право да ги навредуваш оние што ги сметаш помалку интелигентни од тебе?
3. Гадно се лажеш ако мислиш дека воопшто имам некакво мислење за тебе. Најмалку па негативно. Не можам да имам никакво мислење за интернет личност со 70ина форумски мислења. Од кај да знам дека зад монитор не се крие некој чие алтер-его плука и си го презира вистинското јас?
4. Дали ти провокацијата ја сметаш за позитивна особина, па си горда на тоа што “добро ти оди“?
5. Дали во ова што го пишав најде погрдни, навредливи зборови ко “ќе те плукам оти ми делуваш просто“?
Да се масиравме колку што тврдиш, досега ќе бевме најнегувани личности на форумов.


1. Никаде не реков дека влијаам на оние без свое јас, влијаам на мили личности кој ме сакаат и го ценат моето мислење доколку е правилно. А кажав дека уште полесно е да ги доминираш оние без свое јас а јас тоа не го правам. ГИ ХЕЈТАМ ЛИЧНО и јебига.
2. Не се лутам кога ќе ми се сконтраш но се контраш неосновано колку да си се сконтраш. Знам, навика ти е, посилно е од тебе. Не се лутам на твоето контрање не го ни земам во предвид некад ке си се насмеам и тоа е тоа. Шо те е**м не? Навредливо е знам, но за мене е глупаво тоа што го праат, мака ми е што приметив дека многу се пронаоѓаш во сите овие работи што ги пишав. Или хејташ за тоа па да се оправдаш пошто ни се контрадикторни мислењава или ти е навика. Друго нема. Сапиосексуалноста не си ја величам ко што гледаш објаснив во коментарите прочитај си зошто ја напоменав има и во текстон не ми се масира со тебе многу многу овдека искрено. Има и попаметни од мене и поглупи од мене. така сум си програмирана јебига јас не бирав, да не ми се допаѓаат поглупите а да им се восхитувам на попаметните. Затоа и ја пишав колумнава.
3. Да сметам дека за колумна треба да си способен да напишеш нешто каде ќе има многу вариетети од мислење за да е успешна. И да испровоцира. Немој аман не биди толку саркастична со наводнициве просто не убиваш.
4. Да, најдов, еве ти пример 1. Лесно е да имаш влијание врз оние без свое “јас“, а ти со својата ценета сапиосексуалност, сметам дека не би требало да се гордееш доколку имаш влијание врз таквите.....не ми се масира да идам погоре да барам. и после јас сум била контрадикторна. И по стоти пат девојко премногу си се пронаоѓаш. Ако, за такви е пишувано чудово.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
1. Очигледно немаш појма што е сапиосексуализам.
2. Никаде не реков дека сум различна, само си кажав што сакам а што ми смета и каква сум всушност, па му текнало на некој еј нема со што друго па ќе ја праиме attention whore, колку да имаме некој аргумент повеќе. Јас кажувам каква сум и воопшто тоа не е страмно, напротив тоа е храбро, јас знам колку е тешко да се пише ова што го пишав, ела пробај дојди во моја кожа имај ги моите проблеми и тек после да те видам. Преку к*р искрено ми е од фаци што не ме познаваат а мислат дека сум само обична тинејџерка која си праи секоја ден нов филм за да и е интересно. Потенцирам на екстемни случаи зошто тоа спрема мене е лошо. А вие ги спуштате ко да се нормални и притоа се бунтувате. Јас и си пишувам за екстрема зошто си ме иритира нештото. Го сакам зборот дефинирање зошто е некако обратен од изгубеното во мене.

1.Очигледно немам, просветли ме и објасни....уствари немора.
2.Сега и јас те изиритирав па почна со пцовки...ок...

Ми беше симпатична и сакав да дебатирам на твоите теми. Да не ми беше интересно ќе дремев на др тема ама тебе очигледно не ти се свиѓа тоа што трошев време и ја тупев пишувајќи реферати само за да раширам дискусија.

Знаеш девојко што би била вистинска храброст?? Кога Грдиот ќе каже, грд сум, свесен сум дека надворешниот изглед ми е под под просечен , мојот изглед нема никаква врска со она што за мнозинството е подносливо и привлечно. Јас секогаш кога ќе се погледнам во огледало посакувам барем за секунд да видам нешто друго, нешто на кое и јас би рекол „ е ова е пристоен изглед“ Знам дека дури и родителите си мислат...на кого испадна ваков... никој од фамилија не е изрод. Жал ми е што мора да го трпат срамот секогаш кога ме покажуваат и кога сум со нив. Знам дека ниедна девојка не го задржува погледот на мене (освен ако е С...ксуалка) , обично тоа се случува кога сака да ме исмее и да ми ги запомни цртите на лицето и телото за подоцна јас да сум тема на нивно подмолно оговарање и смеење на моја сметка. Но не им замерам, грд сум. Но и јас сакам љубов, признанија за направеното, поглед кој ќе ми даде до знаење дека ме гледа мене, она што е во мене, а не материјава која ме етикетира како грд. (САМО СЕ СТАВИВ ВО УЛОГА НА ТАКОВ ЧОВЕК И МЕ ОБЗЕДОА ЧУВСТВА КОИ НЕ САКАМ НИКОЈ ДА ГИ ПОСЕДУВА)

И покрај се, Мило ми е што постоиш, не за нешто друго туку за ваквите луѓе кои ја заслужуваат целата среќа на светов а добиваат многу помалку, и во светот наречен Утопија сите би биле како тебе во овој поглед...но утопијата е вистинска како и ловењето риби во пустина.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: WomanInRed and redhead

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,406
1,537
1,133
31
И покрај се, Мило ми е што постоиш, не за нешто друго туку за ваквите луѓе кои ја заслужуваат целата среќа на светов а добиваат многу помалку, и во светот наречен Утопија сите би биле како тебе во овој поглед...но утопијата е вистинска како и ловењето риби во пустина.
3261886503_3e59d5b387.jpg
Одлично си кажа,утопијата е вистинска како и ловењето риби во пустина. Но,имагинацијата може да те одведе многу подалеку од реалноста. Имагинацијата е тоа што ги одделува интелигентните луѓе од неинтелигентните. It's based on your perspective,quite simply.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
1. Никаде не реков дека влијаам на оние без свое јас, влијаам на мили личности кој ме сакаат и го ценат моето мислење доколку е правилно. А кажав дека уште полесно е да ги доминираш оние без свое јас а јас тоа не го правам. ГИ ХЕЈТАМ ЛИЧНО и јебига.
2. Не се лутам кога ќе ми се сконтраш но се контраш неосновано колку да си се сконтраш. Знам, навика ти е, посилно е од тебе. Не се лутам на твоето контрање не го ни земам во предвид некад ке си се насмеам и тоа е тоа. Шо те е**м не? Навредливо е знам, но за мене е глупаво тоа што го праат, мака ми е што приметив дека многу се пронаоѓаш во сите овие работи што ги пишав. Или хејташ за тоа па да се оправдаш пошто ни се контрадикторни мислењава или ти е навика. Друго нема. Сапиосексуалноста не си ја величам ко што гледаш објаснив во коментарите прочитај си зошто ја напоменав има и во текстон не ми се масира со тебе многу многу овдека искрено. Има и попаметни од мене и поглупи од мене. така сум си програмирана јебига јас не бирав, да не ми се допаѓаат поглупите а да им се восхитувам на попаметните. Затоа и ја пишав колумнава.
3. Да сметам дека за колумна треба да си способен да напишеш нешто каде ќе има многу вариетети од мислење за да е успешна. И да испровоцира. Немој аман не биди толку саркастична со наводнициве просто не убиваш.
4. Да, најдов, еве ти пример 1. Лесно е да имаш влијание врз оние без свое “јас“, а ти со својата ценета сапиосексуалност, сметам дека не би требало да се гордееш доколку имаш влијание врз таквите.....не ми се масира да идам погоре да барам. и после јас сум била контрадикторна. И по стоти пат девојко премногу си се пронаоѓаш. Ако, за такви е пишувано чудово.
Ајде пак потточките.
1.Ахам, дали некој е мил само доколку те цени?
А милоста воопшто не игра улога врз тоа дали личноста е формирана ко карактер или не.
2. Не ми одговори, зошто мислиш дека од цел форум, баш тебе би те одбрала за контрање? И зошто не сум само јас која ти најде опашки, туку тука се и Блу, Бобо, Олери итн? Дали сите ние сме се пронашле, па ти го тупиме?
И како одеднаш не ти се масира кога ти се контраат, а ти се масира кога ти плукаш други?
3. Очигледно не си запознаена со сарказмот ко поим. Наводниците ги користев за да цитирам нешто што си го споменала претходно, без да го копирам.
4. Што е тука навредата? Сериозно?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: slb_bobo

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Отвори ја прикачената датотека 11331
Одлично си кажа,утопијата е вистинска како и ловењето риби во пустина. Но,имагинацијата може да те одведе многу подалеку од реалноста. Имагинацијата е тоа што ги одделува интелигентните луѓе од неинтелигентните. It's based on your perspective,quite simply.

да да знам. Затоа и го спомнав светот кога би бил утопија. Но ајде рака на срце... овде во овие простори еве нека не е цел свет... Ма процентуално 99% спрема 1%. Ако се водиш по имагинација ти си луд...шизофреник и крај на муабетот. Не е случајно што линијата меѓу лудакот и генијалецот е скоро неприметлива...лудак е само затоа што неможе мнозинството да го разбере... осудуваме...хејтаме се што ни е нас, некому обично, некому различно.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Deviously Devilish