Крушево | Црнобело Форум

Крушево

Mony ~

Нов член
31 јануари 2013
6
6
3
30
Ааааа,каква амосфера владее таму ... :igra
Едно од најубавите места на планетава ни е ... :sreken
 

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,388
1,133
Yellow submarine
Одма да го тргнете прашалникот од насловот, непотребен е во толку јасна констатација...Крушево е туристичко место и тоа со три извичника на крај. :)

Да бидам искрена, одамна немам отидено.
А, се вљубив и тоа на прв поглед. Ме потсетува на оаза, на скришно катче во кое создаваш симбиоза со природата, ме потсетува на место кај што љубам да мантрам...
Можам само да додадам дека Крушево е доказ, колку сме ние уствари во заблуда дека убавината е во градските гужви, метежи, смогови и налудничавост. Колку сме во заблуда дека големината е убавина...
 

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Дали знаете колку е убаво ма пре убаво е !!
Особено моментот кога се будиш сабајле во 5 часот , сонцето почнува да игрева , во градот владее потполна тишина , сите спијаат ..
Особено ова ми е нај убавото нешто , излагам на тераса , седнувам на столче , палам цигара ! ма не описливо нешто !
Му го препорачувам ова на секој што ке дојди Крушево!!!
Еве овде имам постирано неколку слики ! https://www.facebook.com/najubavoto.krusevo
Имам уште слики ке ги ставам и нив
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Во Крушево имам отидено 2 пати. Еднаш на екскурзија од средно,само на поминување до гробот на Тоше, и сега пред месец ипол.
За впечатокот што ми го остави ова мало градче немам што да кажам,освен дека иако е мало,зрачи со убавина,со позитивност и со љубезност.
Жителите се многу гостопримливи,и кого сакате прашајте на улица ако не знаете каде се наоѓа некоја вила,локал,споменик, на многу убав начин со насмевка на лицето ќе ве упатат како да стигнете до таму,и ќе ви посакаат убав престој во градот.Нема да ви свртат глава и да се направат дека не ве гледаат.Барем со мене не беше така.
Дури имаше случка каде што во бачилото сами си правевме нескафе:D
По продавниците,рестораните цените се нормални,дури и пониски од што очекувавме.
Единствено не ми се допаѓаше скарата што ја јадевме. Они си ја прават на нивни начин,а ние навикнати на друг и така.
Но затоа Крушевскиот локум мммм....се топи во уста :)
Погледот којшто го имавме од балконот е нешто непроценливо...еден куп мали куќички,сите слични однадвор,со снегче по покривите...милина (happy)
А да, имам една забелешка,буквиве кој ги извадил да ги врати,ми пропадна фотографијата со поздрав:D
734465_10200139356840573_1515627405_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ComputerService

ComputerService

Староседелец
29 јануари 2013
443
235
1,043
Во Крушево имам отидено 2 пати. Еднаш на екскурзија од средно,само на поминување до гробот на Тоше, и сега пред месец ипол.
За впечатокот што ми го остави ова мало градче немам што да кажам,освен дека иако е мало,зрачи со убавина,со позитивност и со љубезност.
Жителите се многу гостопримливи,и кого сакате прашајте на улица ако не знаете каде се наоѓа некоја вила,локал,споменик, на многу убав начин со насмевка на лицето ќе ве упатат како да стигнете до таму,и ќе ви посакаат убав престој во градот.Нема да ви свртат глава и да се направат дека не ве гледаат.Барем со мене не беше така.
Дури имаше случка каде што во бачилото сами си правевме нескафе:D
По продавниците,рестораните цените се нормални,дури и пониски од што очекувавме.
Единствено не ми се допаѓаше скарата што ја јадевме. Они си ја прават на нивни начин,а ние навикнати на друг и така.
Но затоа Крушевскиот локум мммм....се топи во уста :)
Погледот којшто го имавме од балконот е нешто непроценливо...еден куп мали куќички,сите слични однадвор,со снегче по покривите...милина (happy)
А да, имам една забелешка,буквиве кој ги извадил да ги врати,ми пропадна фотографијата со поздрав:D
Отвори ја прикачената датотека 15714
Случкава со варењето на нескафе ми е многу позната ...
Иначе Крушево е едно од нај евтините туристички мета во Македонија , цената на смештајот Крушево се движи од 400 до 500 по куќите .. а по другите места е изгор :eek цените по продавниците се невероватно ниски исто и во кафичите !
А скарата е многу убава т.е убава е на одредени места .. бидејќи има некој кафани каде што скарата ја прават толку убава што со кеф ти иди од гла да му ја акниш , иначе ние во Крушево сами дома си правиме скара ! од тоа нема поубаво ! :svirka
А каде беше ти ?! во која кукја т.е името на газдата ?! :p
 

Mila Kunis

Истакнат Член
15 февруари 2012
2,290
3,528
443
Скопје
Случкава со варењето на нескафе ми е многу позната ...
Иначе Крушево е едно од нај евтините туристички мета во Македонија , цената на смештајот Крушево се движи од 400 до 500 по куќите .. а по другите места е изгор :eek цените по продавниците се невероватно ниски исто и во кафичите !
А скарата е многу убава т.е убава е на одредени места .. бидејќи има некој кафани каде што скарата ја прават толку убава што со кеф ти иди од гла да му ја акниш , иначе ние во Крушево сами дома си правиме скара ! од тоа нема поубаво ! :svirka
А каде беше ти ?! во која кукја т.е името на газдата ?! :p
Во Вила Тоше Д бев јас, 500 денари од кревет,кај тој адвокатот:D
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,793
807
1,133
Skopje
Еден од нај убавите градови за мене во Мк од секогаш , кога и да отидам седам по 5-10 дена и не ми се враќа во Скопје (wave)
Крушево има дух , има мир , има нај убав локум со ореви и кога се враќам во Скопје зимам по 4-5 кутии , нај убавото спиење ми било и ќе ми биде во Крушево , пријатели , пензионери за пример жители со прекрасна култура и гостопримливост !!!!!!!! :cool:;);)