Критикување

Kitty

Староседелец
26 март 2012
2,673
6,921
1,153
Cabo San Lucas
Изрекава најчесто ја среќавам на јутуб коментари кога го хејтаат Џастин Бибер. Види, постои конструктивна и деструктивна критика, а според мене само вообразен нарцисоид не прифаќа конструктивна критика. Секако, битна е и личноста што те критикува, не може некој пропалитет мене да ми наоѓа замерки, иако и таквите знаат да бидат проникливи од време на време (од искуство, најверојатно).

Тоа е барем моето мислење, на кратко.

не дека јас никогаш не прифаќам критика, напротив. Меѓутоа како што спомна погоре во болдираното. За да ме критикува некој треба да биде премногу добар пример за сите.
 

steppenwolf

Староседелец
12 декември 2012
335
489
1,063
Скопје
не дека јас никогаш не прифаќам критика, напротив. Меѓутоа како што спомна погоре во болдираното. За да ме критикува некој треба да биде премногу добар пример за сите.
Неќам да цепидлачам, ама болдираново - јас па баш такви луѓе не сакам. Ги сметам за self-righteous assholes и нивните критики скоро секогаш се малициозни, барем по мое искуство. Те гледа од висина (зошто е демек подобар) и ти наоѓа замерки. Обично прифаќам критика само од луѓе за кои веќе имам позитивно мислење и ги ценам, без разлика дали они се добар пример за сите или не. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kitty

Gemini

Староседелец
24 мај 2012
2,478
5,077
1,153
Wind Of Change
Критикувам понекогаш а уште повеќе ме критикуваат повеќе негативно како и да е ги прифаќам критиките позитовни или негативни тие допираат до мене и размислувам како да се поправам на некој начин :)
 

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Критикувам и сакам кога понекогаш ме критикуваат (не дека секогаш ми е пријатно, ама убаво ми е да слушнам друго мислење).
Позитивните критики се добредојдени(валјда е нормално тоа), а негативните добро ги прифаќам, иако понекогаш мрчам, ама понекогаш и ми годат, особено ако се насочени кон нешто што можам да го поправам.
 

Сара.13

Староседелец
13 ноември 2012
1,260
3,110
1,133
Не викам не, критикувам, но само кога мислам дека навистина има место за тоа.
Сакам да бидам критикувана, сепак тоа значи дека некој какво и да е, веќе има некое мислење за вас.
Се нервирам на субјективни критики многу а секоја друга објективна критика од кого и да е, е добредојдена и испочитувана.
 

Largo

Полноправен Член
15 јануари 2013
90
97
18
Прифаќа само добрнамерна критика(не значи дека истата мора да биде позитивна ама мора да е добронамерна) инаку се друго е израз на љубомора, фрустрации, неизлечливи комплекси и слично.
 

Elizabeth Bathory

Истакнат Член
13 февруари 2012
353
406
363
Skopje
Критикувам и ме критикуваат нема љутење, зарем само убави комплименти се прифаќаат :),ма да некои личности кои сум ги искритикувала се наљутиле ама нивна работа си е тоа, кој ќе прифати супер, кој се противи гајле ми е јас важно си го кажувам моето мислење.
 

monika88

Истакнат Член
1 април 2013
453
645
193
35
Неготино
сите критики допираат до мене добри или лоши-ми требаат да ме насочат во животот
давам критики кои некои ги слушаат а некои и не,ама тоа е нивна работа
на крај сакам да бидам критикувана,знам дека на некој му значам на некој начин штом се замара со мене да ме критикува