Колку памтите?

The Tramp

Филмохолик
17 февруари 2012
3,368
4,941
1,173
Имам добра меморија, но понекогаш, за одредени работи, се случило да ме изневери. Обично кога се работи за некој збор.

Имиња на луѓе и лица многу добро паметам. Истотака и адреси, локации, имиња на песни и филмови, случки дури од пред многу години. Особено лоши ситуации. Злопамтило.

Имам проблеми со паметење на имиња на луѓе кои си личат едни со други и телефонски броеви. Веројатно затоа што телефонски броеви никогаш не сум имал потреба да запомнам.
Исто ко тебе ептен памтам имиња на луѓе. Потоа имиња на филмови, дури и тоа што се дешавало у филм што сум го гледал пред 10 год може да го кажам, и вообичаено лоши случки, географски податоци (пр. кај се наоѓа некој град, езеро, река :p), и работи кои ме интересираат.
Не паметам имиња на близнаци, телефонски броеви, адреси. :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Coelho

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Памтам доста вака глупости и некој небитни работи :)..а иначе за злопамтило не сум она класично да мислам како да вратам ама ако излезе нешто шо не се пропушта ке си искористам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca

Marrie

Староседелец
13 февруари 2012
509
803
693
Џоа риба, е толку :D 3 секунди (се зафркавам)
паметам случки, и злопамтило сум, да напомнам :D
А па имиња и лица потешко ми оди :D
 

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Памтам многуу работи...
Скоро се памтам...
Броеви,ситници,родендени,Имиња,настани,историски податоци,ликови :)
 

Rosana

Староседелец
24 јуни 2012
267
499
1,063
Дали сте од оние кои паметат речиси се, па макар и најмали ситници и глупости, или пак сте заборавени?
Што паметите повеќе, лица или имиња?
Паметете ли важни датуми во вашиот живот, родендени на пријателите, телефонски броеви?
Дали сте злопамтила,и им враќате на луѓето за нивните грешки?
дуру и најмалите ситници ги памтам ако ми се важни и значајни во мојот живот, иначе лице памтам ама име не, макар и еднаш да го видам човек и доста ми е за да знам ако го видам пак негде ќе ми биди познат, важните датуми, родендени да, ама телефонски броеви послабо :)
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Лелелееее не сум злопамтило ама ни 1%. Сите ми викаат леле Оле колку треба човек да ти згреши за да се налутиш(think) Што да правам, таква сум. Ама од такви злопамтила бегам как од Ѓав.л! А за памтење памтам само убави моменти, и тоа од рана воздраст. Ликови памтам, имиња а и телефонски броеви. Дома сум жив именик со бројчиња.