1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Колдплеј (Coldplay)

Дискусија во форумот 'Групи' започната од WomanInRed, 20 март 2012.

 1. WomanInRed

  WomanInRed Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,218
  Coldplay се алтернативна рок група формирана во 1996. Другарите Chris Martin (главниот вокал) и Jonny Buckland (главниот гитарист) се среќаваат на University College London и ја основаат групата. Откако им се придружува подоцна и третиот член, Guy Berryman (бас гитара) групата го добива и своето прво име - Starfish. Подоцна им се придружува и четвртиот член Will Champion (тапанар, мулти-инструменталист и спореден вокал). Дури во 1998 го менуваат името и групата се вика онака како што ги знаеме и до ден денес - Coldplay.


  Многу талентирани музичари, посебно Крис.
  Имаат преубави тесктови, ги слушам кога не сум располежена, кога сум во стрес, едноствано ме смируват.

  Омилени песни:


   
  На МериСелест, 048, street_chic и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. parvati

  parvati Сангвиник

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6,697
  Допаѓања:
  13,878
  ....овј дует ги е мноо добар сс кајлита : )
  D:\Moi stfari\muzika\albumi\Coldplay - The Singles 1999-2008\21 Lhuna.mp3​  ама најбоља трака од coldplay е
  ...D:\Moi stfari\muzika\albumi\Coldplay - The Singles 1999-2008\18 Viva La Vida.mp3
   
  На street_chic и Ludaca им се допаѓа ова.
 3. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Вака сеа....

  Многу подоцна почнав масовно да ги пратам. На почетокот имав комплетно негативно мислење посебно кога ја слушав live верзијата на Clocks каде Крис исфалшируе до крајна мера. Но почеоците на 2007ма почнаа да зародуваат почит кон групата. Посебно коа ја ислушав "Talk" - песната за секој младич, изгубен во морето. Со масовно слушање ги започнав од нивниот претпретпоследен албум - Viva la vida, нормално со истоимениот хит - лесен за слушање. Во летото 2009та поради купување на еден албум (првиот нивен - Parachutes) - подарок за една многу драга личност, ме заинтригираа уште повеќе. Наводно според мене горенаведениов албум е нешто ненормално - во права смисла за љубителите на алтернативниот рок. Со Parashutes подоцна и неколку хита од X & Y (Talk, Square one, Twisted logic, Swallowed by the sea) и А Rush of blood into my head (Warning sign, Amsterdam, In my place), почнав масовно да го следам овој тип на музика (подоцна The killers, Muse). Иако Крис нема некој нај нај најпријатен глас тоа што ми се допаѓа е дека има оригиналност во бојата. Е сеа, викаат плагијати тинтири минтири. Сите имаат позајмено делови од некаде. Крис тврди дека големо влијание црпи од U2, што би се сложил.
  Се` на се` одлични се дечкиве иако во последниов албум малку скршнуваат од својата оригиналност - зајдуваат накај електронско, според мене малку не ми праи мерак. Ама тоа е тоа.
  Топ 10 песни од нив
  -The Scientist
  - Fix you
  - Yellow
  - Sparks
  - Green eyes
  - Trouble
  - Yes
  - Viva la Vida
  - A message
  - Us against the world


  Посебно интересни ми се оние хитови кои се "воналбумски" како Gravity, Brothers and sisters, Things I don`t Understand, Proof, Christmas lights...
   
  На Ludaca и parvati им се допаѓа ова.
 4. Hexasto

  Hexasto Истакнат Член

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  1,082
  Допаѓања:
  1,631
  Ми се свиѓаат као група добри песни имаат али не ги слушам нешто премногу..
   
 5. Natenceto

  Natenceto Истакнат Член

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  1,029
  Допаѓања:
  1,193
  My favorite :)


   
  На TheQueen и parvati им се допаѓа ова.
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Плагијатот на Желко (Евровизиската песна), една од песните на Колдплеј беше или грешам? :D
   
  На Ludaca му/ѝ се допаѓа ова.
 7. InnaLaurie

  InnaLaurie Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 март 2012
  Мислења:
  281
  Допаѓања:
  322
  Ги слушам, многу релаксирачки песни имаат.
   
  На parvati и Ludaca им се допаѓа ова.
 8. Selma

  Selma Ingenious

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  4,375
  Допаѓања:
  7,071
  Па не ги слушам, но оваа песна многу ми се допаѓа.

   
  На Saladin и parvati им се допаѓа ова.
 9. Libra

  Libra Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  208
  Допаѓања:
  327
  Ги обожавам имаат преубави текстови   
  На Saladin и parvati им се допаѓа ова.
 10. Mila Kunis

  Mila Kunis Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  2,279
  Допаѓања:
  3,528
  Овие две ги знам и ми се омилени :biggrin

   
  На parvati му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: