Колдплеј (Coldplay)

WomanInRed

Староседелец
15 февруари 2012
1,324
3,218
1,123
Coldplay се алтернативна рок група формирана во 1996. Другарите Chris Martin (главниот вокал) и Jonny Buckland (главниот гитарист) се среќаваат на University College London и ја основаат групата. Откако им се придружува подоцна и третиот член, Guy Berryman (бас гитара) групата го добива и своето прво име - Starfish. Подоцна им се придружува и четвртиот член Will Champion (тапанар, мулти-инструменталист и спореден вокал). Дури во 1998 го менуваат името и групата се вика онака како што ги знаеме и до ден денес - Coldplay.


Многу талентирани музичари, посебно Крис.
Имаат преубави тесктови, ги слушам кога не сум располежена, кога сум во стрес, едноствано ме смируват.

Омилени песни: 

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
....овј дует ги е мноо добар сс кајлита : )
D:\Moi stfari\muzika\albumi\Coldplay - The Singles 1999-2008\21 Lhuna.mp3​


ама најбоља трака од coldplay е
...D:\Moi stfari\muzika\albumi\Coldplay - The Singles 1999-2008\18 Viva La Vida.mp3
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: street_chic and Ludaca

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Вака сеа....

Многу подоцна почнав масовно да ги пратам. На почетокот имав комплетно негативно мислење посебно кога ја слушав live верзијата на Clocks каде Крис исфалшируе до крајна мера. Но почеоците на 2007ма почнаа да зародуваат почит кон групата. Посебно коа ја ислушав "Talk" - песната за секој младич, изгубен во морето. Со масовно слушање ги започнав од нивниот претпретпоследен албум - Viva la vida, нормално со истоимениот хит - лесен за слушање. Во летото 2009та поради купување на еден албум (првиот нивен - Parachutes) - подарок за една многу драга личност, ме заинтригираа уште повеќе. Наводно според мене горенаведениов албум е нешто ненормално - во права смисла за љубителите на алтернативниот рок. Со Parashutes подоцна и неколку хита од X & Y (Talk, Square one, Twisted logic, Swallowed by the sea) и А Rush of blood into my head (Warning sign, Amsterdam, In my place), почнав масовно да го следам овој тип на музика (подоцна The killers, Muse). Иако Крис нема некој нај нај најпријатен глас тоа што ми се допаѓа е дека има оригиналност во бојата. Е сеа, викаат плагијати тинтири минтири. Сите имаат позајмено делови од некаде. Крис тврди дека големо влијание црпи од U2, што би се сложил.
Се` на се` одлични се дечкиве иако во последниов албум малку скршнуваат од својата оригиналност - зајдуваат накај електронско, според мене малку не ми праи мерак. Ама тоа е тоа.
Топ 10 песни од нив
-The Scientist
- Fix you
- Yellow
- Sparks
- Green eyes
- Trouble
- Yes
- Viva la Vida
- A message
- Us against the world


Посебно интересни ми се оние хитови кои се "воналбумски" како Gravity, Brothers and sisters, Things I don`t Understand, Proof, Christmas lights...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca and parvati

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,635
113
Македонија
Ми се свиѓаат као група добри песни имаат али не ги слушам нешто премногу..
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,348
113
Софија
Плагијатот на Желко (Евровизиската песна), една од песните на Колдплеј беше или грешам? :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ludaca