Кога и како стануваме возрасни?

Марија

Poétesse
14 април 2012
1,146
2,491
1,123
Скопје
Годините не се мерило за созреаност. Тоа сите го знаеме.
Некој може да има 15 а да постапува и размислува како 25 и обратно.
Процесот на созревање започнува уште од детството. Всушност новите психолошки истражување не ја делат личноста на дете и возрасен. Актуелизирано е тврдењето според кое дете сме цел живот и возрасен исто. Само низ животот минуваме низ периоди кога преовладува детето, а подоцна периоди, ситуации, животни случки итн кои не поттикнуваат да ја развиваме возрасната личност во нас.
И тука секако влијание има детството на една индивидуа, во каква средина растела, какви размислувања и биле наметнувани, како била од некого упатувана, колку лично осознавала и впивала... Со што се соочувала низ годините и како сето тоа влијаело врз неа.
Сите сами решаваме како ќе се однесуваме. Наидуваме на разни животни проблеми и со истите можеме да се соочиме созреано како возрасни или да избегаме од нив и да оставиме некој друг да ги решава(ако воопшто има некој таков) како деца.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Годините не се мерило за созреаност. Тоа сите го знаеме.
Некој може да има 15 а да постапува и размислува како 25 и обратно.
Процесот на созревање започнува уште од детството. Всушност новите психолошки истражување не ја делат личноста на дете и возрасен. Актуелизирано е тврдењето според кое дете сме цел живот и возрасен исто. Само низ животот минуваме низ периоди кога преовладува детето, а подоцна периоди, ситуации, животни случки итн кои не поттикнуваат да ја развиваме возрасната личност во нас.
И тука секако влијание има детството на една индивидуа, во каква средина растела, какви размислувања и биле наметнувани, како била од некого упатувана, колку лично осознавала и впивала... Со што се соочувала низ годините и како сето тоа влијаело врз неа.
Сите сами решаваме како ќе се однесуваме. Наидуваме на разни животни проблеми и со истите можеме да се соочиме созреано како возрасни или да избегаме од нив и да оставиме некој друг да ги решава(ако воопшто има некој таков) како деца.


делумно се слагам со твоево мислење, точно е дека годините не се мерило за нечи созревање али генерално да земеме дека мнозинството од младите на свои 24, 25 години приоритети им се забава, девојки , и бесни коли и мотори.
Едноставно сакаат да вкусат се да се забавуваат до максимум (таков сум бил и јас на тие години )
е сега кога веќе доаѓаш на возраст кој ближи 30 години,( едноставно си го изживеал сето тоа, тоа повеќе не е никаков предизвик), значи таа разлика од 5 години има голема улога во тие 5 години си поминал низ се и сешто па влечиш поука од истото.
ЗАтоа кога си постар секој еден следен чекор го анализираш и размилуваш потрезвено и побудно, и дури послем тоа го правиш следниот потез во животот.
Едноставно си посвесен а и самите години малте не те терааат на такво размислување, гледаш да си го средиш животот најпаметно и најумно.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Сите го знаеме универзалниот модел на законско полнолетство - 18 години во Р. Македонија и некои држави 21 година.

Мене ме интересира друго.
Кога и како се случува психичко преминување од детска - тинејџерска фаза во возрасна фаза?

Дали тоа се случува во момент кога сме способни да се издржуваме самите себе, од економски и психички аспект, но истовремено се коси со случаеви на деца кои работат од своја 13та година за да преживеат?

Што мислите за оние деца кои се растени во услови на "стаклено ѕвоно"? Дали тие некогаш без оглед на нивните години со кревко и заштитничко детство ќе осознаат како е да се биде возрасен, без да се биде плашлив и незрел пристап во секојдневните обврски?

Или сметате дека луѓе со тешко детство се баш оние кои се асоцијални во општеството?

Интересна тема за дискутирање.Од секогаш сум си го поставувал ова прашање.Дали сум возрасен според некои критериуми.
Ако одиме на филозофија дека стануваш возрасен кога ќе почнеш да се издржуваш самиот од економски аспект, тогаш океј не би можел да се пожалам и према тоа сум возрасен.Повеќе среќа во гз, вака така сум се потрудил да стекнам нешто свое.
А гледано од психички аспетк, докажано е.И јас самиот сум го утврдил и сите што се покрај мене цел живот.Психички нестабилна особа сум.
Почнувајки од тоа што сум љубопитен како мало дете што брца во штекер, па се до тоа да завлегувам во зависности, да направам непромислени работи, да се однесувам на моменти како тинејџер итн итн.
А ми се праат глупости мајку му.И тоа не дека намерно ги правам.Ете така едноставно се прават.И што е најинтересно ич не ми е гајле што сум направил некоја глупост.
Е тоа е клучното бар според мене.На ова поле ама ич не сум возрасен.
Едино што ме прави возрасен е што сум премногу одговорна особа.
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
И кога сме деца животот боли,секоја тогашна болка ни изгледа исто болна како и болката на возрасните.
Секоја возрасна доба си има своја тежина,на која гледаме со потсмев кога ке ја надминеме.
Кога сега ке ми текне за некои таканаречени болки од детството или пубертетот ми е смешно но тогаш не ми беше. :)
Исто како што кажа и Мортидо,самосталноста си има итекако удел во созревањето,обврските,одговорноста,сите тие допринесуваат за наше созревање.
Ми се чини дека никогаш нема да бидеме доволно созреани,а и подобро да е така.
Се согласувам и со она од Песинџер дека никогаш не треба да дозволиме во целост да исчезне детето во нас.
Не се согласувам со Реми во она дека еден маш не е зрел ако освен жена му се занимава и со други жени,тоа не значи дека не е осозреан колку толку,тоа е веке сосема друга тема и прашање.
Итекако одговорноста спрема свое родено чедо го осозрева човекот.И тоа не значи дека е целосно зрел,потполна зрелост според мене не постои.
Основата на еден човек има исто така преголем удел во неговото созревање,некои дури и прерано го започнуваат тој стадиум.Отприлика сите брзаме да го започнеме периодот на нашето созревање.На сите ни се чини дека и на свои 18 сме зрели.
Да,зрели сме,но прашањето е колку?
Не мислев на болка во вистинска, физичка смисла туку со преносно значење . Етичка , социјална итн :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Не мислев на болка во вистинска, физичка смисла туку со преносно значење . Етичка , социјална итн :)
na istata mislev i jas :) zarem kako deca ne si mislevme deka nema pogolema bolka primer,od bolkata sto roditelite ne ni go kupuvaat sakaniot velosiped,ili toa sto ne ni obrnuva dovono vnimanie prviot simpatija...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Реми

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Момент е тоа кога ќе се стане возрасен, но сепак останува нешто мало, многу мало од детството.
 

Mardy Bum

Староседелец
25 април 2012
177
180
643
behind you!
Кога онаа нишка со фантазијата станува се потенка, кога престануваме да бидеме наивни и невини, кога му се препуштаме на вртлогот-општество и соочувајки се со најразличните ситуации кои не тераат да одлучуваме, сами да се бориме за сопствениот опстанок, повеќе не барајки ја заштитата во топлите прегратки на родителите безгрижно знаејки дека тие ќе го средат секој проблем. Воопшто не зборам за биолошка зрелост или пак ниво на разумска созреаност (јасно е дека е релативно и дека некој од 18 може да биде попаметен од 26..итн..) Зборам за оној момент кога детското исчезнува бидејки сме во допир со суровото општество поради кое се плашиме од луѓето, наместо да ги сакаме, ги гледаме сомничаво и без доверба наместо наивно да се предаваме.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Vendetta and 4FUN

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Годините не се битни, кога сам ќе почуствуваш дека си искусил многу работи, си сфатил многу грешки и сакаш да направиш некои промени, тоа значи дека си созреал.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: loveme