Клонирање

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Убаво кажа Legioner погоре...Си играме Господ и му се мешаме во работата, а тоа во никој случај не е добро...
Навистина наукава отиде предалеку...
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Јас да бидам искрен не ни го прочитав текстот, одма ми текна на Жаде. :zelen

Батали Жаде,ова е реалност :D
Ама сепак баш би сакала да знам како се прави клон...
Да се објасни постапката.
Ме интересираат тие работи,иако сум строго против.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Јас да бидам искрен не ни го прочитав текстот, одма ми текна на Жаде. :zelen
И мене :) Ги читав мислењава и се сеќавав на Лукас дека беше клон. Ама после одма ми дојде како играше Жаде со змијата и :frantic :)

Шала на страна, не би сакал да зборувам за тоа колку би можело да биде корисно, или не, затоа што не сум стручен на тој план. Погоре спомнаа за храна и ми изгледа...корисно. Сепак да клонираме животни, луѓе?
Некако...моралот не ми дава да размислувам на вакво нешто. Не ми се допаѓа идеата... сметам дека во она што го создал Бог не треба да се мешаме.
А пак од друга страна... би можел да го испотепам клонот оти така ќе си имам чувство дека си се тепам сам себе а квалитетно заслужувам да си се испотепам :)
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Убаво кажа Legioner погоре...Си играме Господ и му се мешаме во работата, а тоа во никој случај не е добро...
Навистина наукава отиде предалеку...
Се согласувам,но да не заборавиме дека науката не верува во Господ.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: MoonFairy

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Се согласувам,но да не заборавиме дека науката не верува во Господ.
А во Луци? :D

Он: Јас стварно не гледам никаков морален проблем со клонирање животни и растенија за храна. Наведов и дека во природата се случуваат асексуални размножувања (партеногенеза) при што новата единка е перфектен клон на родителот. Ама како што напишав уште лани, мене ми е страв од капиталистите кои би го злоупотребиле целото тоа.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
А во Луци? :D

Он: Јас стварно не гледам никаков морален проблем со клонирање животни и растенија за храна. Наведов и дека во природата се случуваат асексуални размножувања (партеногенеза) при што новата единка е перфектен клон на родителот. Ама како што напишав уште лани, мене ми е страв од капиталистите кои би го злоупотребиле целото тоа.
Е убаво си кажа, во природата, без ничија помош, по природен тек....ама клонирањето е сосема друго...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Е убаво си кажа, во природата, без ничија помош, по природен тек....ама клонирањето е сосема друго...
А го прочита делот кај што пишува дека „...новата единка е перфектен клон на мајката“? Зошто да не го проучиме тој процес и да можеме да го примениме? Па и лабораторијата е природа. Всушност се` е природно и не постои вештачко, можам и да докажам.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
slb_bobo а како мислиш да докажеш?Ајде изнеси ги твоите аргументи,се...баш ме интересира...Можеби си во право..
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
slb_bobo а како мислиш да докажеш?Ајде изнеси ги твоите аргументи,се...баш ме интересира...Можеби си во право..
Прво кажи ми што е вештачко? Вештачки се браните кои ги направил човекот? Дали тие материјали од кои е направена браната се природни? Дали човекот е во природата?
Вештачко е клонирањето? Дали клонирањето се случува во природата? Дали во лабораториите има нешто што не е од природата? Дали човекот е од природата?