Клонирање

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Само ќе кажам дека наукава отиде предалеку..

Не отиде предалеку, туку ти си заостаната. Премногу си спора да ја следиш брзината на науката и технологијата што ни е и што ни иди во иднина.


Што се однесува до мене, не поддржувам клонирање на луѓе затоа што тоа би се одразило негативно на оригиналот,а воедно и на копијата.
Повеќе сум да се клонира храна, ама ќе изнајдат чаршииски муабети,трачеви и како умреле луѓе и мутирале од клонираната храна и за брзо време ќе престане да ја користат луѓето, туку ќе им се даде да се хранат животните.
Онака парадоксално предвидов, не дека е така. ;)
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Не отиде предалеку, туку ти си заостаната. Премногу си спора да ја следиш брзината на науката и технологијата што ни е и што ни иди во иднина.


Што се однесува до мене, не поддржувам клонирање на луѓе затоа што тоа би се одразило негативно на оригиналот,а воедно и на копијата.
Повеќе сум да се клонира храна, ама ќе изнајдат чаршииски муабети,трачеви и како умреле луѓе и мутирале од клонираната храна и за брзо време ќе престане да ја користат луѓето, туку ќе им се даде да се хранат животните.
Онака парадоксално предвидов, не дека е така. ;)

Предалеку е... Бидејки јас колку што знам клониране на луѓе е забрането и воопшто не е природно... да беше нормално секој ке си правеше по еден свој клон нели?
Но еве велиш дека си против тоа,а погоре научникот тврди дека клонирал...
Што мислиш ти каков живот би имало тоа дете?нема да заболи од некоја болест или ке има сосема нормален живот...
Ајде малку настрана од човечкото клонирање,не знам дали го знаеш случајот за клонираната овца Доли која после некој период брз период по клонирањето умре?Мислиш на човекот би можело да му се случи тоа?
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
Ние немаме појма од тоа што се случува по лабарараториите на научниците луѓе.
Можеме само да нагањаме и фантазираме.
Се прават прото-клонови на луѓе и животни,
само што јавноста на смее да знае затоа,
и се се прави тајно..
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Ние немаме појма од тоа што се случува по лабарараториите на научниците луѓе.
Можеме само да нагањаме и фантазираме.
Се прават прото-клонови на луѓе и животни,
само што јавноста на смее да знае затоа,
и се се прави тајно..

A што ако...еве некој научник признае и докаже дека направил клон...
Дали ке биде казнет? И на каков начин?
Еве овој во статијава моја изјавил дека створил клон...
А дали навистина е така ?
По што Lena мислиш дека се правиле прото клонови?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ама што е толку лошо клинирањето ај објаснете ми? Ако се усоврши и се отстрани проблемот со пребрзото растење тогаш замислете која полза ќе ја имаме. Ендемски видови животни ќе може да ги реплицираме и да не исчезнат. Клонирањето храна да не спомнувам колку би олеснало.

Има една појава кај животните (досега е неевидентирана кај човек, но многу е веројатно да постои) се вика партеногенеза. Тоа е уствари раѓање плодови без потреба на машки полови клетки. Притоа плодот е перфектен клон на мајката. Има неколку видови во природата (растенија, риби, земни животни, многу ретко и птици) кои се размножуваат асексуално, т.е. со партеногенеза.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
slb_bobo за човекот е лошо...Ако било добро зошто е забрането?Логично ?зошто тогаш кога веке кажа Lena поим немаме што се случува во лабораториите...Зошто не излезат и признаат дека направиле ама со докази а не на зборови :)
Мене клон на човек не ми е нормално...Не знам..Ке мора пак од почеток...Што ако ти имаш клон?
Да се разбереме.Јас не сум против клонирањето на храна ама за човек сум строго против.
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,155
7,687
1,183
земјата на чудата
A што ако...еве некој научник признае и докаже дека направил клон...
Дали ке биде казнет? И на каков начин?
Еве овој во статијава моја изјавил дека створил клон...
А дали навистина е така ?
По што Lena мислиш дека се правиле прото клонови?
Мислам и сигурна сум дека се клонираат и луѓе
нема нешто со што би можела да ја потврдам оваа теорија,
но моја другарка работи во лабараторија
и ми има од прилика кажувано за вакви работи.Не дека таа клонирала,
туку дека е можно и дека не би било ништо ново да се случува тоа.
Научниците се луди.
Доаѓаат до идеи за кои ние не би ни помислиле дека се можни и остварливи.
Се прават монструми од човекови клетки по мешани со животински..
Немаме појма ние:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Предалеку е... Бидејки јас колку што знам клониране на луѓе е забрането и воопшто не е природно... да беше нормално секој ке си правеше по еден свој клон нели?
Но еве велиш дека си против тоа,а погоре научникот тврди дека клонирал...
Што мислиш ти каков живот би имало тоа дете?нема да заболи од некоја болест или ке има сосема нормален живот...
Ајде малку настрана од човечкото клонирање,не знам дали го знаеш случајот за клонираната овца Доли која после некој период брз период по клонирањето умре?Мислиш на човекот би можело да му се случи тоа?


Сеуште не се достигнати на тоа ниво (медицината и лабораториите) да можат да клонираат луѓе.
Можеби клонираат животни и храна како говедско и свинско месо ама за луѓе сум 99% сигурен дека сеуште немаат клонирано.И како што и ти потенцира овцата Доли умре по краток временски период... што значи е неуспешно..
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Па тоа го трубам цело време,неуспешно е...Зошто да се прави човечки клон кога може нешто да тргне наопаку...
Само не знам колку вистина има во тврдењеро на докторот дека направил клон..
А претходно на темата кажаа дека се е можно,не знаеме што се прави во лабораториитее за да сме сигурни.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Па тоа го трубам цело време,неуспешно е...Зошто да се прави човечки клон кога може нешто да тргне наопаку...
Само не знам колку вистина има во тврдењеро на докторот дека направил клон..
А претходно на темата кажаа дека се е можно,не знаеме што се прави во лабораториитее за да сме сигурни.

Јас да бидам искрен не ни го прочитав текстот, одма ми текна на Жаде. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos